404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

HATALARIMIZLA BİRBİRİMİZİ ÜZMEYELİM

…SEVGİ ZİNCİRİ…
“Bismillâhirrahmânirrahîm”
Bu yazının Kendiniz için değerli olduğunu biliyor muydunuz?

HATALARIMIZLA BİRBİRİMİZİ ÜZMEYELİM
Aile içerisinde tartışmalarımıza sebep olan yaşadığımız bazı olaylar olabilir. Eşiniz yemek pişirirken herhangi bir nedenden dolayı ocağı söndürmeyi unuttu ve tencerede pişen yemek tadı nahoş oldu veya bir tabak, bardak vb. bir ev eşyası kırıldı.
Diyelim ki çocuklarımız bisiklete binerken bisikletin bir yerini kırdı, sanki bizler bisiklet veya araç kullanırken hiç arıza yapmıyormuşuz gibi, cep telefonunu düşürdü, camı kırıldı vb. durumlar…
Hemen içimizden kızarız, sanki dünyada en güçlü biz olduk, karşımızdakinden güçlü veya yaşça büyük olduğumuzu hissederiz.
İşyerlerinde de benzeri durumlar yaşanmaktadır. Yöneticiler hemen personeli rencide edecek konuşmalar yaparak moralini bozarlar. Hatanın neden kaynaklandığını araştırıp benzeri hatalar yapmamak için tedbir almaktansa, egomuzu tatmin etmeyi düşünürüz.
Peki, bizlerden yaşça veya yetkice güçlü olanlara neden gıkımızı çıkaramıyoruz da, zayıf bulduğumuz kişileri üzüyoruz? Senin üzülme hakkın olmadığı gibi başkasını da üzmeye hakkın yok. Allah korusun, ya daha kötüsü olsa…
Belki de, düşünmemiz ve anlamamız için yüce Allah’ın hoşuna gitmeyen bir davranışımız oldu. Bizi bu ceza ile cezalandırdı veya ders almamız gereken bir durum oldu. Yaşıyorsak hayatta her şey başımıza gelebilir.
Bunları anlayışla kabullenmemiz ve bir çıkış yolu bulmamız lazım. Evin reisi veya anne, o anda düşüncesiz bir şekilde eşini veya çocuklarını üzecek kelimeler söylemektedir. Aslında o kimse istemeden yaşanan bu durumun zaten farkında, lakin birilerine güçlülük egosunu tatmin etmek için üzmeye değmez.
Kendince sinirlenip kızacak basit bir konu için eşini veya karşısındaki kişiyi üzdüğünün farkında değil. İnsanlık hali, olamaz mı?
Sanki kendileri unutarak hata yapmıyorlar mı? Tabi evin reisi olduğu için kendisine kızacak kimse yok, kendisi rahattır.
Hâlbuki basit konularla kendisinin de üzüldüğünün bilincinde… Çalıştığı işyerinde yaptığı bir hata sonucu üst yetkilisinden işittiği sözleri o anda hatırlamaz, çünkü erkeklik gururuna yediremez. Yetkilileri daha dikkatli olmalarını söylediği zaman da o kişiler, sanki kendisi hiç hata yapmıyor diye de arkasından eleştirirler. Sorarım size, bu durumda evdeki eşinden kendisinin ne farkı var?
Kişiler sinirli oldukları zaman ne yapacaklarını bilemezler, bunun için de doğru karar alamazlar. Beklenmedik olayları yaşadığımız zamanlarda daha soğukkanlı olmamız bize ne yapmamız gerektiğini, doğru karar almamızı sağlar. Hatasız kul olmaz.
“Unutma; bir kalbi kırdıktan sonra özür dilemek fayda sağlamaz. Bil ki; telafisi olmayan şeylerin izahı gereksizdir.” Victor Hugo
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN