404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

İNSANLARA ZULÜM EDEN KENDİNE ZULÜM EDER

…SEVGİ ZİNCİRİ…
“Bismillâhirrahmânirrahîm”
Bu yazının Kendiniz için değerli olduğunu biliyor muydunuz?

İNSANLARA ZULÜM EDEN KENDİNE ZULÜM EDER
Kur’an-ı Kerim’de Yunus Suresi 44. Ayet;
“Muhakkak Allah, insanlara zerre kadar zulmetmez, ama insanlar kendi nefislerine zulüm ediyorlar.”
Nisa Suresi 79. Ayet; “Sana gelen iyilik Allah’tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik, şahit olarak da Allah yeter.”
Seni kelimesi Hz. Peygamberimizi (s.a.v) kastetmektedir ve bütün insanlığı…
Ne ekersen onu biçersin. Peki, kötülükleri biz neden yapıyoruz? Külli irade Allah’ın dediği olur, cüz-i irade ise kulların tercihidir. İnsan iyiyi veya kötüyü tercih ederse niyetine göre Allah ona verir. Ameller niyete göredir.
Bizlerin kötülükleri tercih etme sebebimiz ise; nefsimize hâkim olamadığımız, haram ve helali tam olarak anlayamadığımızdan dolayıdır.
Emek harcayarak kazanmaktansa kolay kazanmak için başkasına vermiş olduğu zararı kendisinin de yaşayabileceğini düşünmediği ve o acıyı yaşamadığı için vb. gibi bencil düşüncelerden dolayı yapmaktayız.
Diyelim ki hırsızlık yapacağız veya birine zarar vereceğiz. Yanımızda da, bu işlerle hiç alakası olmayan bir arkadaşımız var. Yanımızdaki arkadaşımızdan çekindiğimiz için o an, o düşüncemizden vazgeçeriz. Yalnız olduğumuzda kendimizi rahat hissedip çekinecek kimse olmadığı için eylemi gerçekleştiririz.
Bundan dolayıdır ki, kötülük yapacak olduğumuzda kendimizi yalnız hissettiğimizi sanırız. Aslında o anda O’nunla (Allah’la) beraber olduğumuzu unutuyoruz.
Hadid Suresi 4. Ayet; “Nerede olursanız olun, O (Allah) sizinle beraberdir.”

Sizler, birilerine ne derecede zarar verirseniz Allah’ta iki katıyla size verir. Başınıza bir musibet geldiği zaman sitem edersiniz neden geldi diye… Zamanında sen birini üzdüğün için karşılığını aldın. Sen başkasını üzmeseydin, zulüm etmeseydin, sen de üzülmezdin. Kendin ektin, ektiğini de biçtin. İyiliğe iyilik, kötülüğe kötülük…tür.
En içten sevgilerimizle
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN