404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

KENDİ KENDİMİZİ DIŞLIYORUZ-2

…SEVGİ ZİNCİRİ…
“Bismillâhirrahmânirrahîm”
Bu yazının Kendiniz için değerli olduğunu biliyor muydunuz?

KENDİ KENDİMİZİ DIŞLIYORUZ-2
Kimleri dost edinmemeliyiz? Bu konuda yüce Allah Kur’anda Maide Suresi 51. ayetinde bize şöyle bildirmektedir;
“Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları veli (dost, yardımcı, lider) edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden her kim onları veli edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.”
Ayetin izahı ise; Alusi ve Ruhu’l Beyan tefsirlerinde zikredildiğine göre, Yahudi ve Hıristiyanları dinlerinden razı olarak dost edinen kimse hakikaten kâfirdir. Bir kimsenin dininden ve hâlinden razı olarak onu dost eden, onun muhalif olduğu her şeye düşman olacağından, onun hükmü dost edindiği kimsenin hükmü olur.
Fakat ayet-i celilede kastedilen mana bu olmayıp, Müslümanları kâfirlerle dostluk muamelesinden nahyetmekte (uzaklaştırmak) mübalağadır (abartmadır). Amma onlardan bir şey almak için veya onlara bir iş gördürmek için onlarla sohbet edip inançta ve din işlerinde onlara ters düşen kimse bu tehdide dâhil değildir.
Burada dikkat edilmesi gereken husus; din dışındaki konularda, yani dünya işlerinde onlarla muhatap olan kişi, ona dininden dolayı düşman olup razı olmamalı ve muhalefet etmelidir.
Pazartesi Hz. Ömer ve Ebû Musa el Eşâri’ nin hrıstıyan katip kıssasını yazacağız inşallah.
Hayırlı cumalar diler Sevgi ve saygılarımızla…
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba,pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğanher türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen yazara ve yorumcuya aittir.///NOT:Medya Ermenek sitesinde makalesi yayınlanan yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Düzenleme | Copyright © 2013-2017 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN