404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından  ‘Yatağa Bağımlı Hastaları Anlama’ etkinliği düzenlendi. Yüksekokul öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle yatağa bağımlı hastaların yaşadığı zorluklara dikkat çekildi.
KMÜ Kütüphane bahçesinde bir araya gelen yüze yakın öğrenci yatağa bağımlı hastaları anlamak amacıyla hareketsiz bir şekilde çimlere uzandı. Birçok öğrenci hareketsiz kalma konusunda başarısız olsa da yatağa bağımlı hastaları anlama ve üniversitedeki diğer öğrenci arkadaşları için farkındalık yaratma konusunda anlamlı bir etkinliğe imza attı.
“Hareket edememek çok zor bir durum”
Etkinlikle ilgili değerlendirmede bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı Programı Öğretim Görevlisi Keriman Yıldız, öğrencilerle birlikte yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların duygularını bir nebze olsun anlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek şöyle konuştu: “Bu hastalar çok zor koşullarda yaşamaya çalışıyorlar. Vücutlarında ağrıyan kısımları olmasına rağmen kendilerini düzeltemeyen bu hastalar aynı zamanda mahremiyetleri gereği de rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar. Umarım öğrencilerimiz bu uygulamadan iyi sonuçlar çıkartır ve düzenlemiş olduğumuz etkinlikle yatağa bağımlı hastalarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara daha fazla dikkat çekmiş oluruz.”
Yaşlı Bakımı Programı Öğrencileri Duygularını Paylaştı
Etkinlikte söz alan Yaşlı Bakımı Programı öğrencilerinden Kübra Güzel sık sık huzurevlerinde staja gittiklerini fakat bu aşamada hastaların psikolojilerini çok fazla anlayamadıklarını ifade ederek, “Onlara ne kadar yardımcı olmaya çalışsak da onları tamamen anlayamıyoruz. Yapmış olduğumuz bu uygulama ile onları daha iyi anlamaya çalıştık. Hastalarımızın yaşadıklarını temsili olarak da olsa yaşamanın, en azından anlamaya çalışmanın bizim açımızdan yararlı olduğunu düşünüyorum.” dedi.
Öğrencilerden Büşra Saatçioğlu ise etkinlik süresince çok zorlandığını söyleyerek, “Kıpırdayamamak, vücudunuz kaşındığında kaşıyamamak, ihtiyaçlarınızı karşılayamamak gerçekten zor bir durum. Yaşanan sıkıntıları anlatarak bu hissi elbette ki yaratamayız fakat deneyerek onları anlamaya çalışabiliriz.” şeklinde konuştu.
Yaşlı Bakımı Programı öğrencisi Zeynep Saç da bu tip etkinlikleri çok faydalı bulduğunu ve elinden geldiğince bu uygulamalarda yer aldığını vurgulayarak, “Ailemde çok fazla yaşlı var ve onları anlamak hoşuma gidiyor. Uygulamayı yaparken kimsenin bana yardımcı olamayacağını düşündüm, yalnız olduğumu hayal ettim ve bunun düşüncesi dahi sıkıntı vericiydi. Kimseyi bu duruma düşürmemeye gayret göstermemiz ve hastalarımıza daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 
           
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

HTML Hit Counter
Bu Sayfanın Tıklanma Sayısı

Free Counters
Kaç Bilgisayar Üzerinden Giriş Yapıldı
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN