404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş
…SEVGİ ZİNCİRİ…
“Bismillâhirrahmânirrahîm”
Bu yazının Kendiniz için değerli olduğunu biliyor muydunuz?
KENDİ KENDİMİZİ DIŞLIYORUZ-3
Fahrurrazi ve Hâzin tefsirlerinde Ebû Musa el Eşâri (Radıyallahu Anh, Allah kendisinden razı olsun) ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

Bir kere ben Hz.Ömer (Radıyallahu Anh)a : “Benim bir Hıristiyan kâtibim var.” dedim. O da: “Hay Allah canını alasıca! Sana ne oluyor? Bir Müslüman kâtip edinsene, Allah’ın : “Ey İman edenler! Ne Yahudileri ne de Hıristiyanları dost edinmeyin” ayet-i kerimesini hiç duymadın mı?” buyurdu.”

Bunun üzerine ben: “Onun dini kendine ait bana lazım olan yazısıdır.” deyince O: “Madem ki Allah onları hor ve hakir kılmıştır. Ben onlara ikram etmem. Allah ki onları zelil (alçak) kılmıştır, ben onları aziz kılmam. Allah onları rahmetinden uzaklaştırmışsa ben onları yaklaştırmam.” buyurdu.
O zaman ben: “Basra’nın işi ancak onunla halloluyor.” deyince, Hz.Ömer (Radıyallahu anh): “Haydi Hıristiyan öldü” yani farzet ki o Hıristiyan kâtip öldü. Onun ölümünden sonra ne yapacaksın? O öldüğünde ne yapacaksan şimdi yap. Bir Müslüman kâtip bul, ona muhtaç olma.” buyurdu.

Konyalı Mehmet Vehbi Efendi (Rahimehullah, Allah ona merhamet eylesin) tefsirinde şu açıklamaya yer vermiştir:
“İşte bu ayet-i celilenin manasını gözetmediklerinden dolayı islâm milleti çok büyük felaketler görmüştür.”

Hatta Osmanlı Devleti’nde Divan Efendiliği yani Hariciye Nezareti (dış işleri bakanlığı) bir zamanlar Müslüman olmayan kimselere teslim edildiğinden 1912 yılında Ahmet Muhtar Paşa tarafından görevlendirilen Ermeni asıllı Gabriel Noradunkyan’dır.
Bu kişi sayesinde Osmanlı Devleti 20. yüzyılda Trablusgarp Harbi ve Balkan Harbi’ni yaşamıştır, onların zamanında birçok İslam topraklarının elden çıktığı tarihlerde geçmektedir.
"Yetmiş iki milleti bir göz ile görmeyen, halka müderris olsa da hakikatte asi (başkaldırıcı)dir." Yunus Emre
Sevgi ve saygılarımızla güzel insanlar…
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN