404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

KADINLARIMIZ ((38)

NEREDE BAYRAMI BAYRAM OLARAK KARŞILAYIP KUTLAYAN ESKİ İNSANLAR?Muhterem, okuyucularım. Kadınlarımız, isimli yazı dizinsin; 38. Bölümünü, kaldığımız yerden başlayarak anlatacağım. 2. NCİ. ABDÜLHAMİT DÖNEMİ, 1. NCİ. MEŞRUTİYET KANUNU ESASİ VE KIZLARA EĞİTİM ÖĞRETİM EŞİTLİĞİ: Balkanlar, Büyük Bulgaristan’ın Kurulmasıyla İlgili; Rusya’nın, yönlendirdiği, örgütlediği: Bulgar, ayaklanmasıyla sarsılan; İstanbul da kargaşa egemen olmuştur. 12 Mayıs 1876 Günü, Fatih, Beyazıt ve Süleymaniye Medreseleri’nin öğrencileri: Babıâli, önünde ayaklanmıştır. Abdülaziz, mali iflasın sorumlusu gösterilmiştir. Tahtından, feragat ettiğine dair bir mektup yazan; Abdülaziz, taht kaygısıyla: Topkapı Sarayına, götürülürken yanından geçen kayıkta yeğeni; 5. NCİ, Murat vardır. Abdülaziz’in, Feriye Sarayında bileklerini kesmesi: Çerkez Hasan’ın, kabine toplantısına dalarak; Nazırları, Öldürmesi 5. NCİ Murat’ın üzerinde ağır baskıya neden olmuştur. Çözüm, Doktor raporlarıyla akli dengesinin yerinde olmadığı kanıtlanan: Sultan Murat’ın, değiştirilmesinde aranır. Abdülhamit’ten, Kanunu Esasi’yi ilan etme sözü alınarak; 5. NCİ, Murat tahttan indirilir. 28 Sene, sonra öleceği: Çırağan Sarayına, gönderilir. Dört, (4) yıl İçersinde Koşullu Olarak Taht Abdülhamit’indir. Kanunu Esasi, Açıklandığı Gün Babıâli’nin, denize bakan tarafındaki meydan da yağan yağmurun; Şiddetine, aldırmadan toplanan kalabalık: Heyecan, içinde beklerken mabeyin; Başkâtibi, Sait Bey kadife bir torbayı: Sadrazam Mitat Paşaya, uzatmıştır. O, da Babıâli’nin Sarayla ilgi kurmaktan sorumlu; Başkâtibi, Mahmut Celalettin’e iletir. Mahmut Celalettin, hattı yüksek sesle okur. Yüz, (100) pare top atılır. 23 Aralık 1876 da, toplanmış olan: Tersane Konferansı, sırasında gümbürdeyen top seslerini katılımcılara; Efendiler, bu top sesleri padişah’ın ulusa verdiği: Meşrutiyetin, ilânını bildiriyor sözleriyle açıklar. Konferans Başkanı Saffet Paşa, Tüm Osmanlı Kavimlerinin; Mutluluğu, için yeni bir dönem açılmıştır. Bundan, sonra doğu sorununun kapanmasına yarayacak: Doğal ve etkili çözüm budur diyerek sözlerini tamamlamıştır. Kanunu Esasi’ye, göre padişah ülkeyi; Anayasa’ya, göre yönetecek. Halkın, seçtiği meclisi mebus an yasaları yaparak: Hükümeti, denetleyecek, meclisi ayan ise padişah tarafından atanan; İkinci, (2.) bir meclis olarak görev yapacaktır. Türkçe, resmi dildir. İlk, öğretim zorunludur. Anayasa, maddesi kız, erkek çocuklar için öğretim, eğitimde: Eşitlik, kanunen olanaklı hale getirilmiştir. Mitat Paşa’nın, Konağının önünde yaşasın kanunu esasi, yaşasın! Mitat Paşa, sloganları eşliğinde coşkulu gösteriler gerçekleştirilmiştir. Kadın, Dergisinin o günlerde çıkan sayısında; Mitat Paşanın, resminin altında: Kanunu Esasi ve Meclis-i Mebus an’ı yaşatmak için edilen yemin okunur.
Ne, efsunkârmışsın ah ey didar-ı hürriyet
Esiri aşkın olduk gerçi kurtulduk esaretten
Müjdeler, olsun! Ey, Millet-i muazzama-i Osmaniye!
Cani, eller ise perişan edilen kalpgâh-ı millet
Artık namuslu ellerin tutuğu kahraman süngüleriyle; Yeniden, tanzim ve küşat ediyor. Sevinelim, bayram edelim, geliniz can-ı gönülden ahdi peyman eyleyelim: Kanunu Esasi ve Meclis-i Mebus an’ın müebbede payidar olması için; Canımızı, kanımızı feda edeceğimize! Vallah, Billâh ve Tallahi! Mitat Paşa, Kendi Yazdığı, Anayasa’nın 113. Maddesi gerekçe gösterilerek: Bir, (1) ay 17 (onyedi) günlük; Sadrazamlıktan, sonra sürgüne gönderilecek: Yurda, döndükten sonra; İzmir Valisiyken, Abdülhamit tarafından: Sultan Abdülaziz’in ölümüyle suçlanarak; Gönderildiği, Taif zindanlarında: 08 Mayıs 1884 de boğdurulacaktır. 
Devam Edecek. 
Mehmet ŞİMŞEK
Art. Yazar.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN