404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

KADINLARIMIZ ((38)

NEREDE BAYRAMI BAYRAM OLARAK KARŞILAYIP KUTLAYAN ESKİ İNSANLAR?Muhterem, okuyucularım. Kadınlarımız, isimli yazı dizinsin; 38. Bölümünü, kaldığımız yerden başlayarak anlatacağım. 2. NCİ. ABDÜLHAMİT DÖNEMİ, 1. NCİ. MEŞRUTİYET KANUNU ESASİ VE KIZLARA EĞİTİM ÖĞRETİM EŞİTLİĞİ: Balkanlar, Büyük Bulgaristan’ın Kurulmasıyla İlgili; Rusya’nın, yönlendirdiği, örgütlediği: Bulgar, ayaklanmasıyla sarsılan; İstanbul da kargaşa egemen olmuştur. 12 Mayıs 1876 Günü, Fatih, Beyazıt ve Süleymaniye Medreseleri’nin öğrencileri: Babıâli, önünde ayaklanmıştır. Abdülaziz, mali iflasın sorumlusu gösterilmiştir. Tahtından, feragat ettiğine dair bir mektup yazan; Abdülaziz, taht kaygısıyla: Topkapı Sarayına, götürülürken yanından geçen kayıkta yeğeni; 5. NCİ, Murat vardır. Abdülaziz’in, Feriye Sarayında bileklerini kesmesi: Çerkez Hasan’ın, kabine toplantısına dalarak; Nazırları, Öldürmesi 5. NCİ Murat’ın üzerinde ağır baskıya neden olmuştur. Çözüm, Doktor raporlarıyla akli dengesinin yerinde olmadığı kanıtlanan: Sultan Murat’ın, değiştirilmesinde aranır. Abdülhamit’ten, Kanunu Esasi’yi ilan etme sözü alınarak; 5. NCİ, Murat tahttan indirilir. 28 Sene, sonra öleceği: Çırağan Sarayına, gönderilir. Dört, (4) yıl İçersinde Koşullu Olarak Taht Abdülhamit’indir. Kanunu Esasi, Açıklandığı Gün Babıâli’nin, denize bakan tarafındaki meydan da yağan yağmurun; Şiddetine, aldırmadan toplanan kalabalık: Heyecan, içinde beklerken mabeyin; Başkâtibi, Sait Bey kadife bir torbayı: Sadrazam Mitat Paşaya, uzatmıştır. O, da Babıâli’nin Sarayla ilgi kurmaktan sorumlu; Başkâtibi, Mahmut Celalettin’e iletir. Mahmut Celalettin, hattı yüksek sesle okur. Yüz, (100) pare top atılır. 23 Aralık 1876 da, toplanmış olan: Tersane Konferansı, sırasında gümbürdeyen top seslerini katılımcılara; Efendiler, bu top sesleri padişah’ın ulusa verdiği: Meşrutiyetin, ilânını bildiriyor sözleriyle açıklar. Konferans Başkanı Saffet Paşa, Tüm Osmanlı Kavimlerinin; Mutluluğu, için yeni bir dönem açılmıştır. Bundan, sonra doğu sorununun kapanmasına yarayacak: Doğal ve etkili çözüm budur diyerek sözlerini tamamlamıştır. Kanunu Esasi’ye, göre padişah ülkeyi; Anayasa’ya, göre yönetecek. Halkın, seçtiği meclisi mebus an yasaları yaparak: Hükümeti, denetleyecek, meclisi ayan ise padişah tarafından atanan; İkinci, (2.) bir meclis olarak görev yapacaktır. Türkçe, resmi dildir. İlk, öğretim zorunludur. Anayasa, maddesi kız, erkek çocuklar için öğretim, eğitimde: Eşitlik, kanunen olanaklı hale getirilmiştir. Mitat Paşa’nın, Konağının önünde yaşasın kanunu esasi, yaşasın! Mitat Paşa, sloganları eşliğinde coşkulu gösteriler gerçekleştirilmiştir. Kadın, Dergisinin o günlerde çıkan sayısında; Mitat Paşanın, resminin altında: Kanunu Esasi ve Meclis-i Mebus an’ı yaşatmak için edilen yemin okunur.
Ne, efsunkârmışsın ah ey didar-ı hürriyet
Esiri aşkın olduk gerçi kurtulduk esaretten
Müjdeler, olsun! Ey, Millet-i muazzama-i Osmaniye!
Cani, eller ise perişan edilen kalpgâh-ı millet
Artık namuslu ellerin tutuğu kahraman süngüleriyle; Yeniden, tanzim ve küşat ediyor. Sevinelim, bayram edelim, geliniz can-ı gönülden ahdi peyman eyleyelim: Kanunu Esasi ve Meclis-i Mebus an’ın müebbede payidar olması için; Canımızı, kanımızı feda edeceğimize! Vallah, Billâh ve Tallahi! Mitat Paşa, Kendi Yazdığı, Anayasa’nın 113. Maddesi gerekçe gösterilerek: Bir, (1) ay 17 (onyedi) günlük; Sadrazamlıktan, sonra sürgüne gönderilecek: Yurda, döndükten sonra; İzmir Valisiyken, Abdülhamit tarafından: Sultan Abdülaziz’in ölümüyle suçlanarak; Gönderildiği, Taif zindanlarında: 08 Mayıs 1884 de boğdurulacaktır. 
Devam Edecek. 
Mehmet ŞİMŞEK
Art. Yazar.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN