404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Görüntüleme Facebookta Paylaş

BİR ODTÜ’LÜ OLAN HASAN KALAN’IN İLKLERİ ( 7 )


Hasan Kalan, çoğu yaptığı işlerde ve üretimde, Taşeli’nde,  ilklerin adamıdır.
Ocak işletirken ilk defa ocağa gelen işçiler için servis koyduğunu, buna gerekçe olarak da, kamyonla gelip giderken terleyip soğuduklarından sık sık hasta olduklarını bu nedenle servisle gidip gelmenin daha sağlıklı olduğunu düşünerek işçileri taşımada servis aracı koyması,
Elinde sırtında azıkla gelen kömür işçilerine vardiya aralarında kesintisiz yemek verdiğini ve ocakta mutfak yaptırdığını, işçiler verdiği yemeğin bir maliyet unsuru olarak düşünmediğini
İş çıkışında, işçilerin kömür karasından kurtulmak için banyo yapmayı sağlayacak teşkilat kurduğunu,
Kendinin ve işçinin güvenliği için ileriyi görerek, sigortalı olmaktan kaçınan işçileri de ikna ederek her birini sigorta ettirdiğini,
Kömür üretiminde kaliteyi artıracak tedbirler alarak kömürü yıkattığını ve yöremizde ilk defa fındık kömürü ürettiğini
Nitelikli kömür ürettiğinden iyi para kazandığını bunun sonucu olarak da kazandığı paralarla küçük yaştan beri hayal ettiği “sosyal sorumluluk projelerinden”  okul yaptırmayı hedeflediğini ve amacına ulaştığını yaptırdığı Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesi, Ermenek Uysal- Hasan Kalan Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi Pansiyonunu yaptırarak yöremizde ilk defa TBMM tarafındanÜstün Hizmet Ödülü “ ile onurlandırıldığını görüyoruz.
Hasan KALAN’ın şimdi en büyük “ sosyal sorumluluk projesi “ anlamındaki hedefi Ermenek’e bir YÜKSEKOKUL /FAKÜLTE binası yaptırmaktır. Yeter ki karar verilsin ve önü açılsın. O sohbetimizin bir yerinde “ okul yaptırınca, param eksilmiyor, artıyor.” diyerek bu konuda duyduğu tatmin oluşu ve sınırsız memnuniyetini anlıyoruz.
Sayın KALAN ile 06.11.2016 tarihli bir sohbetimizde,  Ermenek’e Yüksek Okul onayı alamazlar ise öğretmenlerin de talebi de bu yönde bir SOSYAL BİLİMLER lisesi yaptırabilirim. “diyor.
Sayın KALAN ile inşaat konularını fazla konuşamadık, zorluğundan ve kalifiye işçi bulamaktaki sıkıntılardan yakındı. İnşaat işlerinde konut olarak  150 daire yaptırdığını ve daire fiyatlarında rekabet ortamını oluşturduğunu, inşaat işlerini pek sevmediğini ve tüketicileri memnun etmenin zor olduğundan yakındı.
KALAN’ın fidancılığına gelince, yaylada Akpınar mevkiinde 400 dönüm arazi üzerinde meyvecilik ve fidancılık yaptığını, başlangıçta kendisi için aldığı fidanların sertifikalı olmaması ve iyi sonuç vermemesi nedeniyle fidan işine el attığını, önce elma, armut, kiraz, ceviz, badem gibi ağaçları diktiğini ve yetiştirdiğin bilahare cevize yöneldiğini ve iyi  cins ceviz yetiştirmeye özen gösterdiğini ve her mevsim dikilebilecek tüp fidan yetiştiriciliğine önemsediğini ve yöreye yaygınlaştıracağını anlatsa da biz onun fidan yetiştirme ve dağıtma işini bir hobi olarak algılıyoruz.
Yaylada Akpınar mevkiindeki arazisinde başlangıçta üç ardıç ağacı var iken şu an on binleri aşan meyve fidanı ve ağacı olduğunu, iyi cins fidancılığa önem verdiğini, komşuların talebini de karşıladığını son yıllarda zeytin fidanı da diktiğini, zeytinciliğin de Ermenek’in alçak kesimlerinde yetiştirilmeye başlandığını kendisinin de Çanakçı mevkiine 2500-3000 civarında zeytin fidanı diktiğini, özellikle her mevsim dikilebilen tüp fidancılığı alanında öncülük ettiği biliniyor.
Hasan Kalan’ın Ermenek’in tanıtımına katkısı: Hasan Kalan’ın Ermenek’e yaptığı en büyük hizmetlerden biri de görünmeyen, algılanmayan Ermenek’i tanıtım konusudur. Diyebiliriz ki Türkiye genelindeki TEOG öğrencileri ve velileri, kendilerine uygun okulları internet ortamında tararken/seçerken  sınav kitapçıklarında, rehber olarak verilen diğer yayınlarda öğrencinin, velinin ve eğitimcilerin karşısına okul adları olarak   Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesi ve Ermenek Uysal-Hasan Kalan Fen Lisesi adları  çıkıyor. Adı geçen bu okulların eğitim öğretim hizmeti yanında başlarına ERMENEK adı getirilerek adlandırılması ve yazılması başlı başına Ermenek için çok geniş boyutlu bir tanıtım vesilesi olduğu bilinmelidir.
Sonuç olarak,  Uysal-Hasan Kalan çifti, kömürden kazandıklarını eğitim tesislerine hayır amaçlı yatıran eğitim seçkinleri oldukları gibi, yöre ziraatına tüp fidancılığında yaptıkları yeniliklerle, inşaatta rekabet ortamı yaratmakla, yaptırmış oldukları okulların başında “ Ermenek “ adının bulunması nedeni ile ilçenin de tanıtımına büyük katkısı olan önemli derecede değerli ve örnek kişiler olduğunu biliniyor. Hasan KALAN’ı  “marka “ yapan da bu saydığımız özellikleridir.  
07.11.2016
Haşan ŞİMŞEK

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN