404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

GÜFA BELGESEL ÇEKİM EKİBİ BYEGM’Yİ ZİYARET ETTİ


Paslı: ‘Türkiye’nin İdealist Gençlere İhtiyacı Var’
Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) öğrencileri, “Kırmızılı Kadın” isimli belgesel film çekimleri için geldikleri Konya’da, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğünü ziyaret etti.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) öğrencileri, “Kırmızılı Kadın” isimli belgesel film çekimleri için geldikleri Konya’da, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 4 üncü sınıf öğrencilerinden oluşan beş kişilik çekim ekibi, Konya’da halk arasında “Kırmızılı Kadın” olarak anılan Sultan Özcan’ın hayat hikayesini belgesel film tarzında çekmek üzere Konya’ya geldi. Yaklaşık bir hafta süren çekimler; Sultan Özcan’ın evi, Kayalı Park, Kadınlar Pazarı, Eski Garaj mevkii ve Sultan Özcan’ın evden şehir merkezine ulaşmak için genellikle bindiği 47 No’lu Belediye otobüsünde gerçekleştirildi. Çekim ekibi, ayrıca Sultan Özcan’ın alış veriş yaptığı çevre esnafı ile de röportaj yaparak, esnafların Kırmızılı Kadına bakış açılarını ve düşüncelerini belgesele yansıtmaya çalıştı.

Konya, Film Yapımcıları İçin Doğal Set Alanı
Kayalı Park mevkiinde gerçekleştirilen çekimler sonrasında Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğünü de ziyaret eden ekip, İl Müdürü Cemil Paslı ile bir süre görüş alışverişinde bulundu. Çekimlerle ilgili bilgi veren Yönetmen Abdurrahman Demir, çekimlerin yaklaşık bir haftadır sürdüğünü belirterek, ön araştırma yapmak üzere daha öncede Konya’ya geldiklerini ve Konya’yı çok beğendiklerini dile getirdi. Konya’nın Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma tarihi ve kültürel mimarisiyle doğal set görünümü de verdiğini dile getirin Demir, Konya’nın film yapımcıları için bulunmaz bir nimet olduğunu söyledi. Bugüne kadar iki belgesel film çektiklerini ifade eden Demir, “İsterdim” ve “Bademler” belgesellerinin 3. Uşak Kanatlı Denizatı Film Festivali’nde yüzlerce film arasından seçilerek özel gösterim aldı. ‘İsterdim’ belgeselinin ise Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen 4. Bak Akademi Ödülleri'nde yine yüzlerce film arasından seçilerek Jüri Özel Ödülü aldı.” dedi.

Kurumlar Sanatsal Yapımlara Sponsor Olsunlar
Konya’da yaşayan Sultan Özcan’ın (Kırmızılı Kadın) hayat hikayesinin dikkatlerini çektiğini ifade eden Demir, Üçüncü belgesel film olarak “Kırmızılı Kadın”ı çekmeye karar verdiklerini söyledi. Belgeselin bütçesini tamamen kendi imkanlarıyla karşıladıklarını dile getiren Demir, her alanda olduğu gibi bu tür sanatsal alanlarda da daha iyiyi yapabilmek adına, kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının bu tür faaliyetlere sponsor olmalarını istedi. Kırmızılı Kadın belgeselinin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılacağını da kaydeden Demir, özellikle Konya’da gerçekleştirmeyi düşündükleri gösterim için salon ve tanıtım noktasında yetkililerden destek istedi.

Türkiye’nin İdealist Gençlere İhtiyacı Var
Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iletişimin önemine değindi. “İyi bir iletişim hayatta yapmak istediğimiz her işin yüzde 50’lik kısmını çözer’’ diyen Paslı, “İletişim Fakültesi öğrencilerine bu konuda önemli görevler düşüyor. Kitle iletişimi alanında, gerek habercilik ve gerekse kültürel anlamda sinema, insanlar arası algı yönetiminde önemli rol üstleniyor. Kurumların halkla ilişkiler birimleri ise bulundukları kurumların farkındalığının, tanıtımının dışa yansıtılabilmesi bakımından düzenledikleri tanıtım ve organizasyon faaliyetleri ile bunu göğüsleyebiliyorlar” dedi. Türkiye’nin her alanda sizin gibi idealist gençlere ihtiyacı olduğunu ifade eden Paslı, “Gümüşhane’den kalkıp buralara kadar geldiniz. Bu belgeselin ödül almasını gönülden arzu ediyorum. Konya’mız adına da sevindirici bir gelişme olur. Bu tür faaliyetlerin desteklenmesi, teşvik edilmesi elbette ki gerekli, biz Müdürlük olarak elimizden ne geliyor ise yapmaya hazırız. Konya’daki kamu kurum ve kuruluşlarımızın, yerel yönetimlerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın da aynı şekilde destek olacağına inanıyorum” dedi. Paslı, ziyaretin anısına çekim ekibine Kubbe-İ Hadra (Yeşil Kubbe) biblosu ve Mevlana Şekeri hediye etti.


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN