404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GÜNEYYURT’A KAYAK ALANI


Güneyyurtlular Derneği Başkanı Mükremin Kızılca Çağşak Mevkiine Güneyyurt Kayak Merkezi Kurulması Talebinde Bulundu.


Kızılca şu açıklamaları yaptı: “Güneyyurt (Gargara) kasabasının üst kısmını oluşturan kuşak dağları Ermenek’teki gibi sıfırdan başlamıyor, kasaba merkeziyle arada üç dört km’lik bir mesafe vardır.

Bu mesafede önce Yukarı Salı denen makilikler ve bunun içinde meşelik düzlükler (Gölcük, Burçak alanı, Şabbılar, Bingeşik,Yapraklı Çukur gibi) yer alır. Daha sonrada 1500  – 1800 rakıma kadar Çağşak ve Kuşakpınarı dediğimiz kayalıklar başlar.

Kuşakpınar mevkii Ermenek’teki gibi yüzlerce metre yükseklikte ve tehlikeli kaya zincirlerinin devamıdır burada kayak yapmak çok tehlikelidir. Zaten öyle bir alan da yoktur burada.

Çarşak mevkii ise kayağa son derece elverişli bir eğime sahiptir. (Burada Çarşak kelimesinin çakıllı, taş ufağı dolu yamaç manasına gelen Çağşak kelimesinden gelme olduğunu belirtelim) Çarşak bölgemiz tepeden Gabardıca kadar yer yer yarım metre çakılla kaplıdır.

Çarşak mevkii hem enine hem boyuna Türkiye’deki birçok kayak pistinin haritasına benzerlik arz etmektedir.  Kuşakpınar kebeni ile Katrancık mevkii arası Allah’ın beldemize ve yöremize lütfettiği çok güzel bir zemindir. Bu alan yani Kuşakpınarı Kebeniyle Kızılin’in arası üç km vardır. Kayak yapılabilecek alan olan bayraklı tepe ile yani Çarşağın başıyla Gabardıç arası ise bir km’lik bir mesafeye sahiptir.

Şöyle bakıyoruz da nice kayak alanlarının bizim dağlarımız kadar bir uygun yeri bile yoktur. Hâlbuki bizim Çarşak bölgemizdeki yamaçlarımız bir kayak alanına çok müsaittir. Burada doğal olarak yetişmiş pelitler slalom için son derece elverişlidir.

Geçen yıl açılışı yapılan ve Çarşağın ortasından geçen ve Çarşağın başına çıkan yol sanki kayak alanının da alt yapısı gibi görünüyor. Ardıçlı belen ve bayrağımızın dalgalandığı Çarşağın başı kayak alanının iki ayağını oluşturabilir.

Bu kadar güzel ve bol bir karı bulmuşken halk arasında on beş tatil olarak bilinen ara tatilinde Güneyyurtta bir kayak etkinliği yapılsa ne iyi olur değil mi?

Her kar yağdığında, hele hele biraz kara hasret kaldığımızda büyük küçük hepimizde bir coşku, bir heyecan meydana gelir.

Elimiz hemen kara gider, oynamak, zıplamak, kaymak isteriz. Bu yıl yani 2016 / 2017 kışında da böyle oldu, kar Aralık ayının sonuna doğru adamakıllı geldi ve çok sevindik.

Tüm Türkiye’de yaşı ne olursa olsun halkın sokaklara, caddelere, dağa, taşa, yamaçlara kaymak için koştuğuna şahit olduk.

Güneyyurt halkı böyle bir kayak alanını hak ediyor. Böyle bir projeye sahip çıkacak girişimcileri bölgemiz insanı hararetle beklemektedir.

Mesela 2017 yılının ilk aylarında Çarşakta bir kayak etkinliği yapılabilir, sanırım bunun için ek bir masraf da gerekmez. Hazır çarşağın ortasından yeni yol da yapılmışken Ardıçlı belen merkezli Çarşağın başından başlayan ve Gabardıçta biten pek ala bir halk günü düzenlenebilir.

Sayın Başkanımız Celil Bey bu işe olur derse Güneyyurtlular derneğinin de katkılarıyla Güneyyurt tarihinde bir ilke imza atılmış olur.

Böyle bir etkinlik ve halk günü için ön çalışmalar şu şekilde olabilir:
1- Ocak veya Şubat ayının güneşli bir günü tercih edilmelidir.
2- Bir gün önceden yollar araç trafiğine açılmalıdır.
3- Kayak alanında halka kumanya dağıtılmalıdır.
4- Araçsız olanlara servisler hizmet vermelidir.
5- Etkinlik saati sınırlı tutulmalı ve güvenlik hat safhada olmalıdır.
Eskiden bu alanlarda yazın Hıdırellez’de burma ve çaşır günleri vardı, her yıl aynı gün belediyenin kontrolünde halk tamamen o günü yukarı salıda burma ve çaşır yolmakla geçirirdi.

Bu tür etkinlikler kaynaşmanın, tanışmanın ve kin ve nefret tohumlarının bertaraf edilmesinin de bir vesilesidir.”
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN