404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Görüntüleme Facebookta Paylaş

KARAMAN BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNE ALINMALIDIR


Büyükşehir olma kriterleri değişerek, nüfusu 350 bin olan illerimiz de "Büyükşehir" statüsüne kavuşacak. Tabii ki Karaman ihracat sıralamasında ilk sıralarda yer alırken şehirleşme açısından gerilerde kalıyor, kalmaya devam edecek. Ama bunu engellemek, ihracatımıza ivme kazandırmak için bir yol var; Karaman'ı da "Büyükşehir" statüsünde olan iller arasına dâhil etmek.
Karaman Türkiye ekonomisine verdiği önemli katkılar sebebiyle ön plana çıkan ve ilk 17 il içinde yer alan bir ilimizdir. Aynı zamanda Türkiye'mizin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesine de büyük katkılar verebilecek potansiyeli olan bir ilimizdir. Bu sebeple "Büyükşehir" statüsünde olması önem arzetmektedir.
Ekonomisine baktığınız zaman "Büyükşehir" statüsünde olan birçok ilimizden de fazla ihracata sahip olduğu görülür. Bu şu anlama geliyor ki, Karaman "Büyükşehir" olmayı hak eden bir ilimizdir.
Böylece zaten var olan kapasite daha da artacak, arkasından markalaşma konusunda da elde edilen başarılarla sadece Türkiye'mizde değil dünyada söz sahibi olan bir “Gıda Merkezi" haline gelecektir.
Malum; Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan'ın Karaman, Konya, Aksaray, Niğde ve Mersin illerimizin dâhil olduğu bölgeyi 2. Marmara Bölgesi yapma ideali vardı. Bu idealin gerçekleşmesi için Karaman'a mutlaka "Büyükşehir" statüsü verilmelidir.
Bunun için "Büyükşehir" olma konusunda belirlenen, 350 bin nüfusa sahip olma krtiterinin değişmesi de gerekmiyor. Sadece, zaten ısrarla Karaman'a bağlanmak isteyen Mut ile birlikte Ereğli ve Karapınar'da Karaman'a bağlanmalıdır.
Tabii ki bu ilçelerimizde yapılacak bir referandumla bu bağlanma halkın onayına sunulmalıdır.
Ereğli küçük bir il olmaktansa Karaman'a bağlanarak "Büyükşehir" statüsünde bir ilin en büyük ilçesi olacağı için daha fazla imkâna kavuşabilecektir. Yani il olmasının getireceği imkânlardan daha fazlasına sahip olacak, sanayisi de Karaman ile entegre olarak daha fazla gelişecektir.
Bu konuda Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan'a büyük ve önemli bir görev düşmektedir. Karaman bu çalışma ile "Büyükşehir" statüsüne gireceği için, sanayileşme açısından cazibe merkezi haline gelecektir. Aksaray ve Niğde'nin de "Büyükşehir" statüsünde olacağı düşünüldüğü zaman büyükşehirlerden oluşacak bölgemizin kolayca "2.Marmara Bölgesi" olması sağlanacaktır.
Sanayileşme kriteri de dikkate alınarak illerimizin "Büyükşehir" yapılmasıyla ile 2023 hedefimize daha kolay ulaşmak bir kehanet olmaktan çıkacak gerçekleşebilecek bir hayal olacaktır.
Yetkililerimizin bu konuda acilen çalışmaya başlaması önem arzetmektedir. Tabii ki önce Kalkınma Bakanımız Sayın Lutfi Elvan ve diğer Bakanlarımıza Türkiye'mizin 2023 hedeflerine ulaşması için bu konunun önem arzettiğini anlatacak ve bu konuda lobi çalışmaları yapacak bir ekiple bu hayırlı işe ilk adımı atmalıyız. Bu lobi çalışmaları gerekirse bağlanacak ilçelerimizden başlatılmalı, önce onlar konuya inandırılmalıdır. Ekibe bu ilçelerimizin de katkı vermesi sağlanmalıdır.

Malum; her büyük proje, bir hayalle ilk adımın atılması sonucunda hayata geçmiş, gerçek olmuştur.
Adil CAN
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN