404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KARAMANOĞULLARI'NDA MEHTER TAKIMI


Karamanlıların Devlet idare şekli Türkiye Selçukluları Devlet teşkilâtına benzemekte idi.
Beylik aile fertleri tarafından seçilen Ulu Bey tarafından idare edilir, ailenin diğer üyeleri ülkenin çeşitli yerlerinde valilik yapmak suretiyle yönetime katılırdı. Osmanlıda ki gibi kardeş katli yok.

Divan teşkilatının da mevcut olduğu bilinen Karaman Beylerinin NEVBET denilen davul, NAKKARE ve NEFİRden meydana gelen bir çeşit mehter takımları vardı. HALÎLE denilen birbirine çarpan zilleri halen tasavvuf müziğinde kullanılıyor.
Yıllardır Karaman ve Karamanoğulları Devletinin üzerindeki karabulutlar nedense kalkmak bilmiyor.
Bunun nedeni Selçuklunun mirasına sahip çıkması ve Selçuklu Sarayına oturmasını Osmanlı hazmedememiş olmasına bağlıyorum.
Ayrıca birde Türk Dili konusu var. Kerimüddin Karaman Beyin oğlu Şemseddin I nci Mehmed'in Konya divanında ki fermanı var. Bu fermanı da Osmanlı kabullenemiyor. O devirde ki coğrafyada en kuvvetli beylik Karamanoğulları olduğu için, diğer beyliklerin yanında itibarı çok kuvvetli.
Selçuklu Devleti sarayında Farsça konuşuluyor, defterler Arapça tutuluyor. Halk kendi arasında Türkçe Farsça ve Arapça konuşuyor. Böyle bir ortamda Türkçe fermanının oluşması ve kabul görmesi, devlet olmanın da başlangıcını teşkil ediyor. Dil birliği devletlerde esas teşkil eder. Osmanlı bunu da içerlemiş olmalı ki; yıllarca Karamanoğlu Devleti ile savaşmış. Tesbitlerimde altı yılın sadece üç senesini Ermenek Yelli Bel ve Mennan Kalesi etrafında olmuş.
Bu konuda araştırmalarımda karşıma çıkan bazı enteresan bilgiler var. Üzerinde çalıştığım "Karamanoğlulları Karamanikası" kitabında belgeleriyle bahsetmeye çalışıyorum.
Nezaman Karamanoğulları ile ilgilenen ve belge ortaya koyan birileri ortaya çıksa gaybden bir geliyor engelliyor. Hala Osmanlının bu beylik üzerinde ki etkisi kalkmış gözükmüyor. Yoksa birileri bazı gerçeklerden korkuyorlar mı.
Evet Osmanlı Karamanoğullarını biryerlere sürdü, parçaladı. Ama gün geldi bu sürgünlerden yine bir Karamanlının torunu Osmanlı hilafetini bitirdi. Kim mi? Hadi onu da siz düşünün.
Karamanoğlu Devletinin Osmanlı'ya bağışladığı o kadar çok miras var ki, detayını bilmeden nedense bir Osmanlı hayranlığı almış başını gidiyor.
Şerafettin GÜÇ araştırmasıdır.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN