404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MEHMET KESKİN ( 1927-2016 )


Onu yeni nesil tanımaz, bilmez, o bir ziraatçı, benim tanıdığım ilk Ermenekli. Halkalı Ziraat Mektebi Mezunu, vatan sevgisiyle dolu, hizmet aşkıyla yollara çıkmış genç pırıl pırıl bir ziraatçı iken tanıdım onu.  Taa 1960’tan önce köyüm Büyükkarapınar’a ziraat alanında bildiklerini gördüklerini köylülere anlatmak için gelmişti. Hatırladığım kadarı ile kara kovandan, modern arıcılığa geçmenin yararları ile ilgili bir kurs da açmışlardı. 58-60 yıl önceden hafızamda kalanlar.

Meyveciliğin Taşeli topraklarında gelişmesi için arkadaşları ile birlikte büyük çabaları oldu. Onunla yıllar sonra 1970’li yılların başında İstanbul’da yollarımız kesişti. Ağabeyleri Naci ve Abdullah Keskin İstanbul’a yerleşince sık sık o da İstanbul’a gelir olmuş bilahare daha emekli olmadan iş kolu değiştirerek çocuklarının da eğitimini düşünerek İstanbul’a kalıcı olarak yerleşmişti.

Mehmet KESKİN, Ermenek'te Muhittin (Keskin ) Hoca’nın ( Hüsamettin Keskin, Zehra Esin, Naci Keskin, Abdullah Keskin ) beşinci en küçük çocuğudur.  Zaten aileden herkes rahmetli olmuştu, 26 Aralık 2016’da o da hakkın rahmetine kavuştu.

İstanbul Cağaloğlu’nda uzun müddet dükkân komşuluğumuz oldu. Çok çalışkan, saygın, efendi, insanları üzmeyen mütevazı bir kişilik yapısı vardı.

ERÇEV’in kuruluş aşamasında büyük hizmetleri oldu. İki sene öncesine kadar Vakıf çalışmalarına katılır, vakıfla ilgili üzerine düşen görevi en mükemmel şekilde yapmaya çalışırdı. Hayır yapmayı severdi, öğrencilere burs verme konusunda çok özverili davranırdı. Hatırşinas ve hayırseverdi.

Bir araya geldiğimiz zamanlarda gençliğine döner ve Ermenek'te görev başladığı 1947 yıllarındaki çalışmalarını ve insanlarımıza nasıl rehber olup hizmet vermeye çalıştıklarını sakin bir ifade ile anlatırdı. En son gezilerinden birinde Başyayla, Üzümlü ve Büyükkarapınar’daki meyveciliği görünce, hayallerinin gerçekleştiğini mutlu bir ifade ile anlatırdı.

Mehmet KESKİN,  Taşeli insanlarının yoksulluğunu, varlıklı oluşunu, gelişimi, değişimi, başkalaşımı bir ziraatçı gözüyle gördü, yaşadı ve mutlu oldu.

Son iki üç yılı bir hayli sıkıntılı olsa da kızları Güzin, Ayşe, oğlu Vefa ve damatları bir babaya yapılması gereken ilgiyi ve bakımı yeterince gösterdiler.
Ermenek, köklü bir çınarını daha kaybetti.

Mehmet Keskin ağabeyimizin, ruhu şad olsun.


Eşi Perihan Hanımefendi’ye, Kızları Güzin ve Ayşe’ye damatları Mustafa Özharar ve Osman Zeytinli’ye oğlu Vefa’ya ve torunlarına başınız sağ olsun der, Mehmet Keskin ağabeyimize Allah’tan rahmet diler, mekânın Cennet olması için duacıyım. 
27.12.2016
Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN