404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

OKUL YAPTIRINCA PARALAR BİTMİYOR! ( 6 )           Rahmetli Galip Sumra ile evinde yaptığımız sohbette,  o da söylemişti, “ Hayır işine para harcanınca cepteki para eksilmiyor, aksine artıyor. Allah yardımcı oluyor” diye düşüncelerini anlatmıştı. Aynı şey aynı düşünce Hasan Kalan’da da hâkim. “Anadolu Lisesi”ni yaptırdım, cebimdeki iki trilyon, eksilmedi, yerinde duruyor.”  derken okul yaptırmanın gururu ve mutluluğunun belirgin olarak yüzüne yansıdığını görebiliyoruz. Hasan Kalan, Anadolu Lisesi’ni yaptırdıktan sonra, bir okul daha yaptırmayı düşünüyor o da Ermenek için çok ama çok önemli olan bir lise: Fen Lisesi.
            Ermenek Uysal-Hasan Kalan Fen Lisesinin de temeli   Mayıs 2011’de atılıyor Eylül 213’te bitiriliyor.  Her iki lise de ilimiz Karaman’ın eğitimde üst sıralara girmesinde büyük payları olan liselerdir.  Nüfus yönünden küçük ilçelere fen lisesi açmak MEB’ in eğitim politikalarına uymuyor. Bu zorluğu nasıl aştılar bilmiyorum. “ Muhtemelen Sayın ELVAN’ın bu konuda büyük gayretleri vardır.”  Yorumuma karşı kendileri, muhtemelen değil, gerçek anlamda Lütfi Elvan Bakanımızın büyük destekleri olduğunu ifade ettiler
            Hasan Kalan’ın Kuruseki mevkiinde yaptırmış olduğu bu lisenin adı Ermenek Uysal- Hasan Kalan Fen Lisesidir. Uysal, bilmeyenler için yazalım, Hasan Kalan’ın eşinin adıdır. Sayın Kalan, Fen Lisesi’ne eşinin de adını koydurmak suretiyle adlarını ölümsüzleştirmişlerdir. Okulu müdürü Ali Tefek’ten aldığımız bilgilere göre: Ermenek Uysal-Hasan Kalan Fen Lisesi hakkında öz bilgiler:
           Müdür dahil 4 yönetici,
           Öğretmen sayısı :   17
           Derslik sayısı:         12
           Bilgisayar formatör:      1
           Öğrenci sayısı kız: 126, erkek 100, toplam 226 öğrenci,
           Hizmetli sayısı :  9
           Pansiyonunun kontenjanı 100 kız, 100 erkek öğrenci,  bu yıl için 100 kız ve 83 erkek öğrenci eğitim öğretim hizmeti almaktadır.
           Hasan KALAN, Taşeli  Coğrafyasında şimdilik bir Anadolu Lisesi, bir Fen Lisesi  ve bir de Öğrenci Yurdu yaptırmış hayırsever bir hemşerimizdir. Şimdilik diyorum, çünkü o okul yaptırdıkça parasının azalmadığına, arttığına inanan ve onu görüp yaşayan bir eğitim seçkinidir. Gerek Ermenek Hasan Kalan  Anadolu Lisesi, gerek Ermenek Uysal-Hasan Kalan Anadolu  Fen Lisesi nitelikli eğitim veren liselerdir. Türkiye genelindeki eğitim öğretim başarısında ilimiz Karaman’ın ortalamasını üstlere taşıyan başarılı liselerden olduğu görülüyor.


         Bu dizinin son yazısı Hasan Kalan’ın Ermenek’te yaptığı ilkler ve çalışmalarının bir özeti olacak. 05.011.2016 

( Devamı var )
Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN