404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TÜKETİCİ OLARAK, TONGAYA DÜŞMEK!


Hayatın olağan akışı içinde cep telefonumuza gelen bir mesaj; GSM şirketlerinden yeni öneriler, bankalardan gelen cazip teklifler, müddetini aşmış abonelik anlaşmaları vs gibi günlük yaşamda bağlantılı olduğumuz konularda birileri bizi arar yeni öneri paketleri ile karşımıza çıkarsalar  % 95 hayrımıza olmayan önerilerdir, çok dikkatli olmalıyız. Her an bizi tuzağa düşürebilirler. Günlük yaşamda kullandığımız iletişim araçlarını  ( banka hizmetleri,  telefon, internet abonmanlığı, paket programlar,….vb iletişim paketleri  )işleten devasa kurumların çalışanları sizi zamanlı zamansız en münasebetsiz anlarda bile arayarak sizin için cazip teklifler sunabilirler. Aslında sizin için cazip gibi görünen teklifler sizin aleyhinizde olan ve arayanın lehine olan tekliflerdir. Çok dikkatli dinleyip, sorup sorgulamak ve anında hemen karar vermemek sizin lehinize olacaktır. Bilahare sizin için gelen teklif önem arz ediyorsa, mutlak teklif getiren kurumun sitesine girerek teklifi iyice incelemeniz ve ondan sonra karar vermeniz sizin çıkarınıza olacaktır.

Türkiye’de yaşamımızın her alanında var olan anlı şanlı iletişim kurumları bir tüketici olarak sizi arar ve yeni teklif/öneri sunarken biliniz ki sizin çıkarınız için değil,  kendilerinin çıkarları için ararlar. Bu arama esnasında hemen vereceğiniz karar sizi tongaya/tuzağa düşürebilir. Bu gibi durumlarda acele etmeden size sunulan tekliflere müzakere edip iyice düşünmeden kesinlikle karar vermeyiniz. Size gelen faturaları iyice inceleyiniz, sözleşme dışı ise anında itiraz ediniz, düzetmezler ise ilçe merkezlerindeki Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine bir dilekçe ile başvurunuz. Unutmayınız 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Yasası ve ona dayanılarak hazırlanan Abone Yönetmeliği biliniz ki sizden yana olacaktır. 2500,00-3000,00 TL’nin altında olan alışverişlerde uyuşmazlık konusu olan davalara Kaymakamlıklarda bulunan Hakem Heyetleri bakar.

Abone ilişkilerinde ve alış verişlerde mutlaka aldığınız malın ve hizmetin türüne göre, garanti belgesi, sözleşme, ödemeye ilişkin belgeleri mutlaka saklayınız. Bir uyuşmazlık anında size lazım olacaktır. Edinmiş olduğunuz ürünün mutlaka garanti belgesini ve koşularını okuyunuz ve saklayınız. Mutlaka  bir gün lazım olacaktır. Devir/ dönem eski devir değil, artık sözüne ve özüne güvenilen “banka gibi sağlam , tüccar adam ,… “ ve sağlamlık/garanti ifade eden sözler günümüzde erozyona uğramış ve geçerliliğini yitirmiştir. Birey/tüketici hizmet aldığı büyük kurmaların her zaman fiyat yönünden tehdidi altındadır. Haksızlığa uğradığını düşündüğünde kendisini koruyacak olan yasa 6502 sayılı yasadır. Özellikle GSM şirketleri tüketicinin haklı olduğu küçük ( söz gelim 50- 100 ) rakamlarla uğraşamazlar diyerek tüketicinin sırtından milyarlarca liralık haksız kazanç sağladıkları ortadadır. Biz bunun canlı tanığı ve uygulayıcısıyız.


Sonuç, tüketici olarak büyük firmaların her zaman hedefi olduğumuzu bilmeli ve haksızlığa uğradığımız düşündüğümüz zaman  önce muhatap firmalara bilahare  belgeleri ile yasal çerçeve içerisinde ilçelerde kaymakamlıklarda  bulunan Hakem Heyetlerine müracaat ederek hakkımızı aramalıyız. Bu arayış aynı zamanda arayamayanlar için de bir caydırıcı unsur olacaktır. 

24.11.2016. Hasan ŞİMŞEK
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN