404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

30’NCU YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI BAŞLIYOR


BYEGM’nin Mustafa Cambaz Anısına Düzenlediği 30’ncu Yerel Medya Özendirme Yarışması Başlıyor.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından “Yerel Medya Özendirme Yarışması” nın 30 uncusu, bu yıl 15 Temmuz demokrasi şehidi gazeteci Mustafa Cambaz’ın anısına düzenlenecek. Yarışmaya başvurular, 16-31 Ocak 2017 tarihleri arasında, BYEGM’nin http://ymo.byegm.gov.tr/YMO resmi internet adresinden yapılacak.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından “Yerel Medya Özendirme Yarışması” nın 30 uncusu, bu yıl 15 Temmuz demokrasi şehidi gazeteci Mustafa Cambaz’ın anısına düzenlenecek. Yarışmaya başvurular, 16-31 Ocak 2017 tarihleri arasında, BYEGM’nin http://ymo.byegm.gov.tr/YMO resmi internet adresinden yapılacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı, yerel medya mensuplarının çalışmalarını değerlendirmek ve teşvik etmek, yerel basının güçlenmesinin ve takip edilirliğini arttırmak amacıyla, BYEGM’nin 1973 yılından buyana “Yerel Medya Özendirme Yarışması” düzenlediğini söyledi. Bu yıl 30 uncusu düzenlenecek olan yarışmanın, 15 Temmuz demokrasi şehidi Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri gazeteci Mustafa Cambaz’ın anısına gerçekleştirileceğinin altını çizen Paslı, başvuruların 16-31 Ocak 2017 tarihleri arasında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün http://ymo.byegm.gov.tr/YMO resmi internet adresine yapılacağını belirtti.

Mustafa Cambaz Özel Ödülü
Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri şehit Mustafa Cambaz adına haber fotoğrafı kategorisinde bu yıl için özel bir ödül verileceğini de ifade eden Paslı, “15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf”ın sahibi, birincilikle eş değer olan Mustafa Cambaz Özel Ödülü’nü alacak dedi. Yarışmada dereceye girecek olan Birincilerin 3000 TL, ikincilerin 2.000 TL ve üçüncülerin 1,500 TL ile ödüllendirileceğini söyleyen Paslı, yarışmaya yazılı, görsel ve işitsel medya kurumlarında görev yapan basın mensuplarının katılacağını, yarışmaya ilişkin başvuru şartlarının basın yayın kuruluşlarına iletildiğini sözlerine ekledi. Yarışmayla ilgili değerlendirmelerin 1-15 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacağı, sonuçların ise en geç Mart ayında açıklanacağı bilgisi verildi.

Yarışma Kategorileri
Dört kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, gazete ve dergi kategorisinde; yerel haber, köşe yazısı, mizanpaj, araştırma, röportaj, haber fotoğrafı ve 15 Temmuz’u en iyi anlatan fotoğraf, Televizyon kategorisinde televizyon haberi, Radyo kategorisinde radyo haberi, İnternet kategorisinde ise yerel internet haber sitesi ve yerel internet haberi yarışacak. 15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf dalında Mustafa Cambaz özel ödülü ile toplam 31 ödülün verileceği yarışmaya, her aday en fazla iki eserle katılabilecek. Türkiye içinden tüm yerel medya profesyonellerinin katılabileceği yarışmada, yaygın medyanın yerel ofislerinde çalışanlar kapsam dışında olacak. 


YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI BAŞVURULARI
16- 31 OCAK 2017 TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞECEK
 

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak ve basında kaliteyi yükseltmek amacıyla geleneksel olarak düzenlediği “Yerel Medya Özendirme Yarışması”nın 30.su bu sene 15 Temmuz demokrasi şehidi gazeteci Mustafa Cambaz anısına düzenlenecektir.
Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri şehit Cambaz adına haber fotoğrafı kategorisinde bu yıl için özel bir ödül verilecektir.  “15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf”ın sahibi birincilikle eş değer olan Mustafa Cambaz Özel Ödülü’nü alacaktır.
Yarışmaya başvurular 16- 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yarışmanın internet sitesinden yapılacaktır. Birinciler 3.000 TL, ikinciler 2.000 TL ve üçüncüler 1.500 TL ile ödüllendirileceklerdir.

Kategoriler:

GAZETE & DERGİ KATEGORİSİ

· Yerel Haber Dalı
· Köşe Yazısı Dalı
· Mizanpaj Dalı
· Araştırma Dalı
· Röportaj Dalı
· Haber Fotoğrafı Dalı
· 15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf Dalı

TELEVİZYON KATEGORİSİ
·  Televizyon Haberi Dalı

RADYO KATEGORİSİ
· Radyo Haber Programı Dalı

İNTERNET KATEGORİSİ
· Yerel İnternet Haber Sitesi Dalı
· Yerel İnternet Haberi Dalı

BAŞVURU ŞARTLARI

Genel Şartlar

·  Adayların profesyonel medya mensupları olması gereklidir.
·  Her bir eser için eser sahibi olarak en fazla dört kişi başvuruda bulunabilir.
·  Ödüller eser başına verilecektir.
·  Her aday, yarışmaya en fazla iki (2) dalda, birer eser ile katılabilecektir. Gazete ve Dergi tek bir kategori olarak nitelendirilmiştir (Örnek: Gazete Haberi dalında başvuranlar, Dergi Haberi alanında ikinci bir başvuru yapamazlar).
·  Aynı eserle iki dalda başvuru yapılamaz.
·  Çalışmaların 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında profesyonel yayın organında Türkçe yayımlanmış olması gereklidir.
·  Adaylar yarışmaya yarışmanın internet sitesinden başvuracaklardır.
·  Yarışmaya yerel ve/veya bölgesel yayın yapan medya organlarında çalışan kişiler başvurabilir. Yaygın medya organlarının yerel medya ayaklarında çalışan kişiler yarışmaya başvuramazlar.
·  Yarışmaya sadece eser sahipleri katılabilir. Eser sahipleri yerine farklı kişilerin başvuru yapması halinde başvurular geçersiz sayılacaktır.
·  Aynı haberle birden fazla dalda başvuru yapılması yasaktır.
·  Yarışma sonuçları, 2017 yılı Mart ayında Genel Müdürlüğümüzün web sayfasında (byegm.gov.tr) ve yarışmanın web sitesinde yayımlanacak, dereceye giren medya mensuplarıyla iletişime geçilerek bildirilecektir.
·  Eser sahibi sonuç beklediği başka bir yarışmaya başvurduğu eserle katılamaz. Başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmeyecektir. Böyle bir durumda ödül iptal edilecektir.
·  Eser sahipleri yarışma sonuçlanana kadar herhangi bir başka yarışmaya aynı eserle başvuru yapamayacaklardır.
·  İstenilen belge ve bilgilerin eksik olması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır.

 Özel Şartlar

    Yazılı Basın Dalları:

·  Yarışmaya Türkiye’den yazılı dalda katılan kişilerin gazetelerini Anadolu’nun Sesi Sistemi’ne (AS) periyodik olarak göndermeleri ve AS şifresine sahip olmaları zorunludur. AS sisteminde gazetesi bulunmayan katılımcıların konu ile ilgili talebini içeren e-postayı, gazetelerinin künye bilgileri ile birlikte yerelmedya@byegm.gov.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.
·  Yazılı dallarda (Haber Fotoğrafı ve Mizanpaj dalları dâhil) katılacak adayların dosyalarını JPEG, PNG veya PDF formatlarında yüklemeleri gerekmektedir.
·  Gazete ve Dergi kategorisi altındaki dallara ancak bir mecradan bir eserle katılabilinir.

Haber Fotoğrafı – 15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf Dalları


·  Haber Fotoğrafı alanında katılanlar, çalışmalarının hem basılmış haldeki görüntüsünü, hem de en az 1 MB büyüklüğünde ve en az 72 dpi olan orijinal eserlerini sisteme yükleyerek başvuru yapmak zorundadır.
·  Eserler renkli veya siyah beyaz olabilir.
·  Eserler belge niteliği taşıdığından basılan fotoğraflarda filtre kullanılması, çoklu fotoğraf (kolaj) uygulaması yapılması, fotoğraftaki bir bölümün silinmesi veya fotoğrafa ekleme yapılması, fotoğrafa orijinalinde olmayan renk filtreleri uygulanması ve fotoğraf işlenirken katman -layer- açılması yasaktır.
·  Sisteme yüklenecek orijinal fotoğrafın üzerine isim, imza, tarih veya yazı yazılması, logo eklenmesi yasaktır.

Köşe Yazısı Dalı

·  Köşe Yazısı dalında katılanların köşe yazılarının periyodik olarak yayınlanmakta olması gerekmektedir. Dereceye giren kişilerle sonuçlar açıklanmadan bağlantıya geçilip periyodik olarak yazı yazdıklarını kanıtlayacak biçimde köşe yazılarından 3 adet örnek istenecektir.


 Radyo Haber Programı

·  Radyo Haber Programı (eğitim, sağlık, kültür-sanat, toplumsal hafıza vb konularda halkı eğitici sosyal içerikte olan programlar) dalında katılan eserlerin müzik kısımlarının çıkartılarak katılımları gerekmektedir. Programların süresinin en fazla 45 dakika, yüklenilen dosyaların MP3 formatında olması gerekmektedir.

Televizyon Haberi

·  Televizyon Haberi dalında katılan eserlerin süresinin en fazla üç dakika olması, dosyaların MP4 formatında hazırlanması şarttır.

Yerel İnternet Haber Sitesi

·  İnternet Haber Sitesi dalında başvuran web sitelerinin 1.10.2016 tarihinden önce yayına açılmış olması gerekmektedir.
·  İnternet Haber Sitelerinin içeriklerinde ağırlıklı olarak yerel ve bölgesel haber olması beklenmektedir.Ek-2: Yarışmayla İlgili Personel İletişim Bilgileri·  Serkan Ökten
Proje ve Uygulama Birimi Amiri
serkan.okten@byegm.gov.tr
0312-583-6339·  Zeynep Hamurdan
zeynep.hamurdan@byegm.gov.tr
0312-583-6218·  Mariana Popescu
Basın ve Enformasyon Personeli
mariana.popescu@byegm.gov.tr
0312-583-6217
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN