404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER(?)


Sbide Antik Kenti Görmeniz Gereken 10 Yer Listesinden Neden Çıkarıldı?
2015 yılı sonlarında Ermenek adına bazı tanıtım çalışmaları yapıldığını bir dostum tarafından haber verildi. Hatta o dostum “Belki, Sbide Antik Kenti ve Antik Su Tünelleri hakkında senden bilgi isteyebilirler.” demişti. Ancak bu konuda tarafımdan hiçbir bilgi isteği olmadı.
Değerli dostum o ifadeyi kullanırken “Sbide Antik Kenti -Yukarı Çağlar” kitabının yazarı olduğum için bana bilgi aktarımında bulunduğundan şüphem yok.
Aradan zaman geçti ve http://ermenek1001.net/ adlı bir site kurulduğunu ve Ermenek’in tanıtımına ait yayınlar yapmaya başladığını görünce ister istemez gururlandım / gururlandık. 17 Aralık 2015 tarihiydi ilk yayınlanan videoyu izledim. Videoyu hazırlayanların emeklerine sağlık. Daha sonra site üzerinde “Görmeniz Gereken 10 Yer” başlığı adı altında;
“1. Ermenek Turkuaz Gölü
2. Tol Medrese
3. Karamanoğlu Türbesi
4. Göktepe Köristanı / Fariske Köristanı
5. İkizin
6. Mennan Kalesi
7. Domitiopolis Antik Kenti: Bugünkü Katranlı Köyü
8. Maraspoli Mağarası
9. Santral Park
10. Sbide Antik Kenti birer fotoğrafla tanıtılmıştı.
Medya Ermenek Sitesi editörü olarak bende tanıtıma katkım olması için ve daha önce bilinmeyen bir yer olan Sbide Antik Kentini görünce 11 Ocak 2016 tarihinde Sbide Antik Kenti Ermenek’te Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer İçinde Yer Aldı” manşetiyle 11 Ocak 2016 Pazartesi günü yayına almıştım. Binlerce kişi bu haberi bir yıl boyunca Medya Ermenek üzerinde okudular.

11 Ocak 2017 tarihinde http://ermenek1001.net/ sitesini bir daha görmek istedim ve şaşırdım. 10. Sırada yer alan Sbide Antik Kenti “Ermenek’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler” kaldırılmış olduğunu gördüm.
Hemen site yönetimine bir e-posta yazma gereğini hissettim. Henüz bir cevap da almış değilim. Çünkü yıllarca Sbide Antik Kenti tanıtım mücadelem için 592 sayfalık bir kitap yazma gereğini hissettim ve 2015 yılında Sbide Antik Kenti -Yukarı Çağlar adıyla yayınladım.
Onca çabanın sonunda Ermenek’in tanıtımı için finanse edilen bir siteden, Kral Zeno’nun etrafını surlarla çevirdiği, kurşun borularla şehirde alt yapı hizmeti verdiği, kente su getirmek için 5 km’lik kayayı yontarak Antik Tünel kazdırdığı, adına kente saray yapıldığı bir Sbide Antik Kenti tanıtımının yayından kaldırılmış olmasını şahsım olarak akıl ve izanıma sığdıramadım.
Bu yazımı okuyan “ermenek1001” site yönetimi yeniden düşünür umudunu taşıyorum.
Yıllarca Ermenek’in tanıtımı için var gücümle mücadele ederken Sbide Antik Kentinin yayından kaldırılmasına üzüldüm. Bu yazımda biraz sitemim var, üzerine alınması gerekenler mutlaka alınsın.
Yakında çıkacak olan kitabım “Torosların Yukarısı Ermenek” yine Ermenek’in tanıtımı mücadelemin yeni bir örneği daha olacaktır. 11.01.2017
Durmuş Ali ÖZBEK

durmusaliozbek@hotmail.com


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.




























YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Sbide Antik Kenti İlçemiz ve yöremiz için farklı bir değer. Bu değerin tanıtımı için Sevgili Durmaş Ali ÖZBEK'in gösterdiğin çaba takdire şayan bir durumdur. Daha önce Erkenek'te görülmesi gereken 10 yerden biri olması da bizleri mutlu etmişti. Ancak Medya Ermenek'de yayınladığınız bu haberinizden sonra ermenek1001 sitesine baktım ve kaldırıldığını gördüm. Elbette İlçemizde oldukça çok ve oldukça önemli eserler var. Bu eserlerin tanıtımı yapılması insanlara tanıtılması gerek, ancak var olan bir tanıtım bölümünün kaldırılması bence de uygun olmamıştır. Mevcut tanıtımın kaldırılması yerine sayısının artırılması daha uygun olurdu düşüncesindeyim. Yani eğer başka bir yerin tanıtımı da gerekiyorsa ziyaret edilmesi gereken yer 10 olmaz da 11 olur. Bu konuda sevgili site yöneticilerimizin daha dikkatli davranmasını umuyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN