404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KARAMAN HAVAALANI KONUSUNDA BİR DEĞERLENDİRME


2016 yılının son günlerinde basına düşen haberler de,Karaman Havaalanının 160 milyon lira bedelle yatırım proğramına alındığı ifade ediliyordu.Yüksek Planlama Kurulu nun 28.12.2016 tarihli kararı ile Ulaştırma Bakanlığının bir yatırımı olarak Karaman ve Yozgat Havaalanı projelerine yatırım ödeneği aktarıldığı görülmektedir..Hemen ifade etmek gerekir ki,yatırım ödeneğinin aktarılmasında emeği geçen başta Başbakanımız,Hükümetimiz,Bakanlarımız,Milletvekillerimiz ve gelmiş -geçmiş tüm yetkililere teşekkür ediyorum.
Karaman'ımıza havaalanı yapılması konusunda ilginç bir serüven yaşandığını görüyoruz.Tespit edebildiğim kadarıyla;
1948 yılında ,zamanın hükümeti tarafından Karaman'a askeri bir havaalanı yapılmasına karar veriliyor.6.10.1948 tarihli ve 4099/10030 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile,havaalanı yapılması planlanan bölgedeki arazilerin Kamulaştırılmasına karar veriliyor.Bugün Teyyare Meydanı olarak anılan bölge,adını bu karardan almaktadır.Bakanlar Kurulunun askeri havaaalanı yapılmasına ilişkin 1948 tarihli kararının akıbetini bilmiyoruz.
Daha sonraki yıllarda,aradan geçen hükumetler ve siyasiler tarafından bu konuda hangi çalışmaların yapıldığı konusunda şahsen benim elimde bir veri bulunmamaktadır.
Yaptığım araştırmalarda,1998 tarihinde 20.Dönem 4.Yasama yılının 20 Ekim tarihli tutanağında,hükumeti temsilen verilen cevapta (Anasol-D Hükumeti),Konya ile Karaman arasına stol tipi havaalanı yapılması için ön etüd çalışmalarının tamamlandığı,bu havaalanının Konya ya,60 km,Karamana ise 45 km mesafede bulunduğu,proje çalışmaları için 1 milyon lira ödenek konulduğu ancak yatırımın DPT yatırım programından çıkarıldığı anlaşılmaktadır.
Yine TBMM Tutanak Dergisinin 11.4.2001 tarihli 82.Birleşim tutanağında,Karaman Milletvekili Zeki ÜNAL ın 7/7878 sayılı,Karaman Havaalanı projesinin durumuyla ilgili yazılı soru önergesi yer almak tadır..
Benzer mahiyette Anap-Dsp-Mhp hükumeti Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ün ,Meclis tutanağına geçmiş,yazılı bir soruya verdiği cevap ta meclis tutanaklarında mevcuttur.
Ak Parti Milletvekilleri olarak ;ben Mevlüt Akgün ve Bakanımız Lütfi Elvan ile birlikte hazırladığımız 2011 yılı seçim beyannamemizde,Karaman'a bir havaalanı yapılmasını ,Karaman'ımızın 2023 hedefleri arasında öngörmüştük.Konuyu ilk defa bir Kızılcahamam toplantısında sayın Cumhurbaşkanımıza,Başbakan olduğu dönemde aktarmıştık.
Karaman Havaalanı projesinde ETÜD,ÇED VE PPOJE çalışmaları 2013 yılında başlamıştır.Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü 2014 yılında bu projeyi tamamlamıştır.Yani Havaalanı projemiz 2014 ten sonra yatırım programına hazır hale gelmiştir.
Konunun ilk defa bir Başbakan tarafından Ak Parti Hükümetinin taahhüdü arasına girmesi ise,eski Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu nun 18 Mayıs 2015 tarihli Karaman Mitingine rastlamaktadır.Bu mitingde sayın Başbakanımız Karaman ve Niğde illerine havaalanı müjdesi vermiştir..Vekilliğimin son günlerindeki bu mitingde, bu taahhüdün verilmesinde bakan Lütfi Elvan beyinde büyük katkısı olmuştur.
Karaman'ın güçlü bir hedefi ve önemli bir hayali olan havaalanının yatırıma alınmasında mutlaka mevcut milletvekillerimiz Recep Konuk ve Recep Şeker ile geçmiş siyasi parti yetkililerin ,belediye başkanlarımızın,valilerimizin ve kamu görevlilerininde emeği olmuştur.Önemli olan yatırımın yapılmasıdır Ve memleketimize çivi çakandan Allah razı olsun..
Dünyada hava taşımacılığı gittikçe artan bir pazar payına sahiptir.Türkiye de 2016 yılının ilk 10 ayında,havayolu ile seyahat eden yolcu sayısı 150 milyonu bulmuştur.
Türkiye'de mevcut lar ile yatırım programına alınan yeni havaalanları ile birlikte havaalanı sayısı 60 ı bulacaktır.Bazı havaalanları ise (örn. Uşak gibi)uçuş yetersizliği nedeniyle neredeyse kapalı durumdadır..
Karaman Havaalanında bundan sonra ,nasıl hareket etmek gerekir?
Karaman HAVAALANI konusunda yapılan toplantılarda,Karaman-Ereğli-Mut-ekseninde bu havaalanının 400 bin nüfusa hitap etmesi düşünülmüştür.
Bizim tasarlamamızda,Karaman Havaalanı bir entegre proje olarak düşünülmüştür.Karamanın ulaşım altyapısını güçlendirecek ve havaalanından faydalanacak nüfusun aynı zamanda ulaşımını kolaylaştıracak olan,Karaman-Ereğli BSK ve çiftyol yapım işi,Karaman Mut yolu çift yol çalışması Ve Sertavul Tüneli,Karaman-Bucakkışa-Ermenek Yolu,Ayrancı-Erdemli yol yapım işi,gibi yolların yatırım programına alınması,ve yapım işlerinin başlaması,bu alanda önemli gelişmeler olarak kaydetmek gerekir.
Bu yolların mutlaka tamamlanması gerekmektedir...
Bunun yanında ,yapımı devam eden Karaman -Konya ve Karaman -Mersin Hızlı Tren Projeleri de havaalanı projesine ulaşımda katkı sağlayacak gelişmelerdir.
Aynı zamanda,Karaman Şehir Merkezi-Havaalanı arasında tren bağlantısının kurulması ve Karaman-Sudurağı - Akçaşehir-Karapınar yolunun karayolu ağına alınarak yapım programına dahil edilmesi,havaalanımıza katkı verecek yeni projeler olacaktır.
Karaman'ımızın tanıtılması Ve Turizm potansiyelinin pazarlanması konusunda bundan sonraki yıllarda daha çok emek verilmesinin gereği ortadadır.Bu konuda tamamen sivil dinamiklerden oluşan Karaman Tanıtım ve Turizm Vakfı kurularak ,gönüllülük esasına göre yoğun Ve ciddi bir çalışma dönemine kapı açılabilir.(Tanıtım konusu ayrı bir yazının konusu olabilir.Bu yazımda detaylı ele almayacağım).
Aynı zamanda,mevcut havaalanlarının işletme tecrübelerinin araştırılması bu tecrübelerden faydalanılması Ve Turizm ve seyahat acentalarının görüşlerinin alınması ,gerektiğinde bu konuda Belediye bünyesinde bir araştırma ekini kurulması,
Gibi ilk bakışta aklıma gelen önerileri ifade etmeliyim..
Yatırım programına alınan havaalanımızın en kısa süre içerisinde ihale edilmesi ve tamamlanmasını diliyorum.
Karaman'ımıza hayırlı olması dileğiyle..
Saygılarımla..

Mevlüt AKGÜN
22,23,24. Dönem Karaman Milletvekili
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN