404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

ŞARK FATİHİ MEMLEKETİNDE YÂD EDİLDİTürk Kurtuluş Savaşı’mızın mimarlarından yetimler babası ve Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa ahirete irtihalinin 69 uncu yıldönümünde memleketi olan Kâzımkarabekir İlçesinde düzenlenen anma töreni ile yâd edildi.
Belediye Konferans Salonunda düzenlenen anma programına; Vali Süleyman Tapsız, Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Levent Tutuk, İlçe Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Kaya Çelik, İlçe Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı ve Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker’in Kâzım Karabekir Paşa’nın askeri ve siyasi kimliğinin yanı sıra farklı özelliklerini paylaştıkları programda söz alan Vali Tapsız, bir ülkenin tarihi ve milli değerleriyle var olduğunu belirterek yakın tarihimizin önemli şahsiyetlerinden birisi olan Kâzım Karabekir Paşa’nın da hem askeri yönü hem de siyasi kimliğiyle ülkemizin yetiştirdiği mümtaz simalardan birisi olduğunu söyledi.
Milletlerin büyük olabilmelerinin dünya çapında insanlar yetiştirmeleri ve yetiştirdikleri bu değerlere sahip çıkmalarıyla mümkün olduğunu söyleyen Vali Tapsız, büyük insanların zor zamanlarda milletinin önüne düşerek, inisiyatif ve sorumluluk kullanarak vatanına ve milletine hizmet noktasında üzerine düşeni canı pahasına yapabilmek gücüne sahip insanlar olduğunu dile getirdi.
Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatından örnekler vererek konuşmasını sürdüren Vali Tapsız, Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatının herkes ve her kesim tarafından ders çıkarılacak nitelikte olduğunu söyledi. Karabekir Paşa’nın kendisine tevdi edilen görevleri başarıyla yerine getirerek düşman işgali altındaki bölgeleri kurtardığını ve vatan topraklarına dâhil ettiğini söyleyen Vali Tapsız, Kâzım Karabekir Paşa’nın büyük başarılar elde ettiği savaşların ardından imzalanan Gümrü ve Kars antlaşmalarıyla askeri başarısının yanı sıra elde ettiği siyasi başarıyla Şark Fatihi unvanı ile anılmaya başlandığını dile getirdi.
“Kâzım Karabekir Paşa’nın Bizim Gönlümüzde Ayrı Bir Yeri Var”
Kâzım Karabekir Paşa’nın vatanı ve milleti için risk alan, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen zor zamanların adamı olduğunu belirten Vali Tapsız, “Bugün onun şahsiyetini, cesaretini ve gayretini tüm zamanlara taşıyarak, ilimizin ve ülkemizin kazanımlarını daha da üst noktalara taşımanın gayreti içerisinde olmalıyız. İnanıyorum ki, bu aziz millet, böylesi büyük insanların hayatını, mücadelesini ve hatıralarını her daim yaşatacak ve kutlu bir miras gibi kuşaktan kuşağa aktaracaktır” dedi.
Vali Tapsız, konuşmasının son bölümünde Şark Fatihi Karabekir Paşa’nın askeri ve siyasi kimliğinin yanı sıra yetimlerin babası olarak Türk milletinin hafızasından silinmeyecek bir yer edindiğini belirterek, başta Kâzım Karabekir Paşa olmak üzere canlarını bu vatan için feda eden tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.
Konuşmaların ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dekanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Uca, Kâzım Karabekir Paşa’nın askeri ve siyasi hayatı ile Karabekir Paşa’nın bilinmeyen yönlerini paylaştığı bir konferans verdi.
Konferansın sonunda Belediye Başkanı Alanlı Vali Tapsız’a “Kazım Karabekir Paşa’ya Vefa” isimli kitap ve “Şark Fatihi Kâzım Karabekir Paşa” isimli tablo hediye etti.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN