404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

SERVİKS KANSERİ


Serviks (rahim ağzı)  kanseri; dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölenlerde 3. sıradadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliklerinden biri erken evrede tespit edilebilmesi ve bu sayede yaşam standartlarını etkilemeden tedavi edilebilmesidir. Önlenmesi ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi mümkün olan serviks kanserinde, invazif kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı da tarama yöntemleri oluşturmaktadır.  Taramalar sayesinde servikal kanserleri henüz erken evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle, ileri düzey kanser sıklığını, buna bağlı yaşam standardı azalmalarını ve ölüm oranlarını azaltmak mümkün. Sağlık Bakanlığının Ulusal Kanser Taramaları Standartları doğrultusunda HPV-DNA ve Smear testleri ile yapılan taramalar hem kişilerin şu andaki durumlarını ortaya koyarken hem de ileride kansere yakalanma ihtimal ve sıklıkları konusunda da bilgi vermesi açısından oldukça önemli bilgiler vermektedir. Bu nedenlerle kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks (rahim ağzı) kanseri için İlimizdeki 30-65 yaş arasındaki kadın nüfusunun taramalarını yaptırmaları büyük önem taşımaktadır. Sevdiklerinizle sağlıklı bir gelecek için taramalarınızı ücretsiz olarak bağlı olduğunuz Aile Hekimliklerinde ve  (KETEM) Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde yaptırabilirsiniz. 

KETEM Adres: Fenari Mahallesi 303. Sokak No: 5 Öğretmen Evi Yanı BİM Alış Veriş Merkezi Karşısı.    KARAMAN Tlf:      0 338 213 88 80  Faks:    0 338 213 88 81   

KARAMAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KANSER BİRİMİ 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN