404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

YARDIM TIRLARI HALEP'E, İDLİB'E VE BAYIRBUCAK BÖLGESİNE ULAŞMAK ÜZERE YOLA ÇIKTIKaraman Sivil Toplum platformu tarafından hazırlanan 'Halep'e Acil İnsani Yardım Kampanyası' kapsamında 11 Yardım Tırı Halep'e, İdlib'e ve Bayırbucak bölgesine ulaşmak üzere bugün (4 Aralık 2016 Çarşamba) 15 Temmuz Aktekke Meydanı’ndan yola çıktı.
    
        Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Sivil Toplum platformu başkanları ve muntesipleri, Siyasi Parti Başkanları, Kent Konseyi Başkanı ve yürütme kurulu üyeleri, basın kuruluşlarının temsilcileri ile halkımızın ve emniyet mensuplarının katıldığı programda; Kuranı Kerim tilaveti yapıldı, bütün ümmet için ve savaş bölgesindeki mazlum insanlar için dualar edildi.
    
        Karaman Sivil Toplum Platformu sözcüsü ve Memur-Sen İl Başkanı Yunus Özdemir, "Yardım kampanyası kapsamında toplanan 11 Tır malzemesinin içerisinde öğrencilerimizin harçlıklarından annelerimizin dualarına varıncaya değin, hasbi ve samimi fedakârlık örnekleri vardır. Bu güzel birlikteliğin ve yardımseverliğin oluşmasında emeği geçen bütün sivil toplum kuruluşlarımıza ve Karaman halkına teşekkür ederiz. Oradaki kardeşlerimizin dertlerine bir nebze de olsa deva olabilirsek ne mutlu bize. Giden yardım tırlarımızın muhteviyatı şöyle: 6 tır un (150 ton), 1 tır elma (25 ton), 4 tır muhtelif gıda (kek-makarna-kıyafet 60 ton) olmak üzere toplam 11 tırdır. Maddi karşılığı takriben 400 bin liradır. Allah Vatanımızı Milletimizi her türlü beladan korusun, şer güçlerin kötü emellerinden muhafaza buyursun ve zalimlere fırsat vermesin" dedi.
    
        Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ise yaptığı konuşmada: “Dünyanın neresinde kan ve gözyaşı varsa milletimiz her zaman onların yanında olmuştur. Karamanımız da bu süreç içerisinde canı gönülden bütün desteğini vermiştir. Bu günler; dostluğa, barışa, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu gündür. Görüyorsunuz etrafımızda olup bitenleri sığınacakları bir tek Türkiye var. Ama bizim sığınabileceğimiz bir ülke yok. Onun için biz kendi bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkmamız gerekir. Ülkemizde yaşanan sorunları, süreçleri görüyorsunuz. Dışardaki organizasyonlar, buradaki işbirlikçileriyle ülkenin birliğini, kardeşliğini bozmak için her türlü çabayı sarf ediyor. Karamanımız 15 Temmuz’da birlik ve beraberliği en güzel şekilde gösterdi. Aynı şekilde milletimiz de öyle. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ben çok teşekkür ediyorum. Allah bize güç ve kuvvet versin. Bütün mazlumların yanında dimdik duralım inşallah” dedi.     
    
        Karaman Valisi Süleyman Tapsız da, Karaman halkının çok güzel bir yardımseverlik örneği sergilediğini söyleyerek emeği geçen bütün sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.
    
        Konuşmaların ardından 11 yardım tırı, konvoy halinde Halep, İdlib ve Bayırbucak’a doğru yola çıktı.

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

Karaman Halepli Kardeşlerini Unutmadı

Karaman halkı tüm imkânlarıyla yine seferber oldu,  Halep’te süren iç savaş ve kış şartları nedeniyle zor durumda kalan mazlum ve masum kardeşlerinin yardımına koştu.
 
Karaman Sivil Toplum Platformu öncülüğünde “Biz Bir Ümmetiz Halep’e Acil Yardım” kampanyası çerçevesinde Halep’te iç savaş ve kış şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle zor durumda kalan Müslümanlar için toplanan 8 yardım TIR’ı düzenlenen törenle bölgeye uğurlandı.
 
4 Ocak 2017 Çarşamba günü saat 13.00’de Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen uğurlama törenine; Vali Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
İlimizde faaliyet gösteren ve yardım kampanyasına destek veren sivil toplum kuruluşları adına Yunus Özdemir’in düzenlenen yardım kampanyası ile ilgili olarak bilgiler vermesiyle başlayan törende konuşan Vali Tapsız, Suriye’de, Halep’te milyonlarca insan, yaşanan iç savaş ve kış şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle ölürken ve yurdundan göç etmek zorunda kalırken eli kolu bağlı beklemenin ve yaşananlara kayıtsız kalmanın zulme ortak olmak anlamına geldiğini söyledi.
 
Halep’te yaşanan insanlık dramının tüm Müslümanların ortak bir sorunu olduğunu söyleyen Vali Tapsız, Yeryüzünde kardeşlerimizin başına gelen musibetler, bize iyilik ve cömertlik sorumluluğu yükler, şefkat ve merhamet görevimizi hatırlatır. Bizler cimriliği ve bencilliği çirkin bilen, vurdumduymazlığı kendine yakıştırmayan bir medeniyetin temsilcileriyiz.
 
Bizler, yetimin, öksüzün, mazlumun ve muhtacın yanında olmak gibi şerefli bir mirası taşıyoruz omuzlarımızda. “Komşusu açken tok uyumama” duyarlılığını ayağa kaldırma nöbetinin millet olarak şu an bizde olduğunun bilincindeyiz. Mensubu olduğumuz medeniyet, nerede zulme uğrayan bir insan, bir halk varsa, onlarla, o mazlumlarla dayanışma içinde olmayı; onların elinden tutmayı, onların yardımına koşmayı esas almıştır” dedi.
 
“Millet olarak bizler, gücümüzü, medeniyetimizin değerlerinden; Hak’tan ve adaletten alıyoruz”
 
Karaman ve Türk halkının bölgede yaşanan acılara karşı duyarsız kalmadığını dile getiren Vali Tapsız, Biz Türk milleti olarak kardeşliğimizin bize yüklediği sorumlulukla Suriye halkına bir söz verdik; “Yalnız Değilsiniz” dedik. Bu sözümüzü sonuna kadar tutacak, Suriye halkına sırtımızı dönmeyecek, Suriye halkını kaderine terk etmeyeceğiz. İşte bugün, bu sorumluluğun gereği olarak burada canları kurtarmanın yollarını arıyoruz. Karaman olarak, Türkiye olarak, dost ve Kardeş Suriye halkının yanında yer almaya devam ediyoruz.
 
Suriye’nin bir an önce istikrara, güvenliğe, huzura kavuşmasını temenni ediyoruz. Tek bir derdimiz var: O da, Suriye’de akan kanın, akan gözyaşının artık dinmesidir. Müminler ancak kardeştirler düsturunu şiar edinen Karaman halkı insanlık ve kardeşlik sorumluluğundan hareketle, Halep’te sivil halk yönelik şiddet ve zulümden etkilenen on binlerce Suriyelinin ihtiyaçlarının karşılanması için “Karaman Sivil Toplum Platformu” olarak 8 TIR gıda malzemesini (giyim, yiyecek, barınma ve temizlik malzemelerinden oluşan) bugün Halep’e gönderiyor” dedi.
 
Necip Fazıl Kısakürek’ten “Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak, ekmekten daha lezzetlidir…” diyerek sözlerini tamamlayan Vali Tapsız, bölgede yaşanan insanlık dramının bir an önce bitmesi dileklerinde bulunarak, yardım kampanyasını düzenleyen Sivil Toplum Kuruluşlarına bu asil davranışlarından dolayı teşekkür etti.
 
Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla birlikte 8 yardım TIR’ı törenle bölgeye uğurlandı.
 
Bölgeye uğurlanan yardım malzemelerinden 5 TIR un, 1 TIR elma, 1 TIR muhtelif temizlik ve giyim malzemesi, 1 TIR muhtelif gıda malzemesi olmak üzere 8 TIR ilimizden hareket ederken, un, makarna ve bulgurdan oluşan 1 yardım TIR’ı ise Ermenek’ten hareket edecek.Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN