404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KALBİNİN DELİK OLDUĞUNU 25 YAŞINDA ÖĞRENDİ!


25 yaşında bir üniversite öğrencisi Muhammed Kaya… Çocukluğunu doyasıya yaşadı; arkadaşlarıyla koştu, düştü, yeniden kalktı. Ancak 25 yaşına yaklaşırken koşmak, düşmek ve yeniden ayağa kalkmak zorlaşmaya başladı. Bir terslik olduğunu fark eden Muhammed Kaya, daha fazla beklemeden doktora başvurdu; bu karar onun hayatını değiştirdi... 25 yıldır delik bir kalple yaşadığını, aynı zamanda kalp kapakçığında sorun olduğunu öğrendi.

Çocukluğu boyunca ciddi boyutta herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan Muhammed Kaya, 25 yaşına yaklaşırken kendinde bazı değişiklikler görmeye başladı. Artık yaptığı herhangi bir şeyde çabuk yoruluyor, sıklıkla nefes darlığı çekiyordu. Eskiden son dakikaya kadar top peşinde koştuğu halı saha maçlarını yarıda kesmek zorunda kalıyordu. Acıbadem Bursa Hastanesi’ne gelerek sorunun ne olduğunu anlamaya çalışan Muhammed Kaya, yapılan tetkikler sonrasında büyük bir şok yaşadı. Kalbinde doğuştan bir delik ve sağ kalp kapakçığında darlık olduğunu öğrendi. Bu iki hastalığın birden bulunmasının nadir rastlanan bir durum olduğunu söyledi doktorlar.
Muhammed Kaya’nın kalbinde delik olmasına ailesi de şaşırdı. Çünkü 25 yıl önce Muhammed Kaya doğduğunda, doktorları kalbinde delik olduğunu; ancak hiçbir işleme gerek kalmadan bunun yıllar içinde kendiliğinden kapanacağını söylemişti. Ailesi de, Muhammed Kaya uzun yıllar hiçbir sağlık sorunu yaşamadığı için deliğin zaman içerisinde kapandığını zannetti.

Yaş ilerledikçe belirti veriyor
Kalbinde delik ve kalp kapakçığında sorun olan Muhammed Kaya’nın tedavisini gerçekleştiren Acıbadem Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Şenol Coşkun, süreç ile ilgili şu bilgileri verdi: “Doğuştan kalp dokusunun yeterince gelişmemesi sonucunda oluşan rahatsızlık özellikle yaş ilerledikçe ve vücut büyüdükçe belirti veriyor” dedi. Gerekli tetkiklerin yapıldığı Muhammed Kaya’da, kalbin iki kulakçığının arasında bir kalp deliği ve bir kapak darlığı bulunduğunu tespit ettiklerini söyleyen Dr. Şenol Çoşkun, bir hastada her iki hastalığın birden bulunmasının çok nadir rastlanan bir durum olduğunu belirtiyor. İki hastalık birden oluşsa da, tedavi açısından şanslı bir hastaydı. Çünkü ameliyat yapılmayacak aksine girişimsel yöntemlerle tedavi olabilecekti. Ameliyatsız bir yöntem olan ASD ile deliği kapatılacak ve balon yöntemiyle sağ kalp kapağını genişletilecekti.

Hayatını kaybedebilirdi
Kalpten akciğere giden ana damardaki kapak darlığının kişiye istirahati sırasında bir sorun çıkarmadığını söyleyen Dr. Şenol Coşkun, ancak biraz efor sarf edilmesi halinde kalbin
görevini yerine getirmekte zorlandığını şu sözlerle anlattı: “Kalpten akciğere kirli kan taşıyan damarın kapağı dar olduğu için, kişinin hareketleri hızlandıkça daha da hızlı çalışmaya başlayan kalpte kanın oksijenlenmesi giderek güçleşiyor. Bu durum kalpte kirli kan birikmesine ve kalbin pompa fonksiyonunu yerine getirememesine neden oluyor ve kişi hayatını kaybediyor. Muhammed Kaya şikayetlerini önemsemeyerek hastaneye başvurmakta biraz daha gecikseydi, kalbinde telafisi imkansız hasarlar oluşabilir, hayatını kaybedebilirdi.”

2 farklı sorun tek operasyonla düzeltildi
Vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlanan Muhammed Kaya’nın dar kalp kapağının kapalı olan balon yöntemi ile açılması ve aynı anda kalp deliğinin şemsiye yöntemi ile kapatılması işlemine karar verildi. 1 saat süren operasyon sırasında önce dar olan pulmoner kapak genişletildi. Ardından kalbin kulakçıkları arasında olan 15 mm çapındaki delik şemsiye yöntemi ile kapatıldı. Herhangi bir kesi yapılmadan, kasıktan iki küçük delik ile gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında Muhammed Kaya, sağlığına kavuştu. 1 gün gözlem altında kaldıktan sonra da taburcu oldu.

Tüm şikayetlerim sona erdi
Tek operasyon ile kalbindeki iki sorunun da tedavi edilebileceğini öğrendiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadığını ifade eden Muhammed Kaya, duygularını şu sözlerle anlattı: “Her iki sıkıntım da tek bir işlem sayesinde sona erdi. Operasyon sonrasında kendime geldiğimde annemi gördüm. Bana kalbimdeki deliğin başarıyla kapatıldığını söylediğinde çok duygulandım, gözlerim doldu. Şu an çok iyiyim. Çabuk yorulmak, nefes darlığı çekmem gibi şikayetlerim sona erdi. Acıbadem Bursa Hastanesi’ne, doktorum Şenol Coşkun’a ve tüm hastane ekibine çok teşekkür ederim. Onlar sayesinde artık sağlıklı bir hayat sürebilirim.”Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN