404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KARACOĞLAN’IN MEZARTAŞI GERÇEĞİ


Karacaoğlan Sarıveliler’in çocuğudur. Bu konuda Gazeteci Yazar, Şair Mustafa Ertaş; Yedi (7) kitap, iki (2) harita yayınladı. Merak edenler, Mustafa ERTAŞ'IN, eserlerini okusun.

Karacaoğlan'ın kabri, Sarıveliler İlçesi, Ulu Camide bulundu. Bu konuda  kabir taşı tercüme ettirildi. Kabrin başındaki, mezar taşında “Karacaoğlan'ın ruhuna Fatiha” yazdığı, tespit edildi.

Önce Ermenek Haber, şimdi ise Medya Ermenek haber sitesi sahibi Durmuş Ali ÖZBEK de bu konuda bir makale yayınladı. O makalesi de şimdi TOROSLARIN YUKARISI ERMENEK adlı eserinin 96. Sayfasında “Karacoğlan’ın Mezarı Nerede?” başlıklı makalesinde detaylı olarak konuyu 23.02.2014 tarihinde okuyucuya sunarak binlerce kişinin okumasına vesile oldu.

Şimdi konuyla ilgili affınıza sığınarak bir detayı açıklamak istemediğim halde şimdi ise kamuya açıklamak istiyorum.

Bazı insanlar Karacaoğlan'ın, mezar taşının kendisinin bulduğunu açıkladılar. İki, üç sene sabrettim. Gerçeği açıklamak istemedim. Bazı kişiler konuyu su istimal ettiler. Bu nedenle açıklama yapmak zorunda kaldım.

Oğlum M. Ali İhsan’la beraber bölgeye 2013 yılında yaptığımız ziyarette bazı inceme ve araştırmalar yaptık.

O, Sarıveliler İlçesin de bulunan tarihi, Ulu Cami'nin tamir ve onarımı yapılıyordu. Dozerle caminin yanında bulunan takriben, 15-20 metre kare alan talan edilmişti. Toprakların içinde bir mezar taşı, bir kısmı toprağın dışında bulunuyordu.

Biz, bu mezar taşının fotoğrafını çektik. Konya'ya döndükten sonra mezar taşının üzerindeki yazının fotoğrafını, konuyu çok iyi okuyabilen üç (3) kişi mezar taşı üzerindeki yazıyı ayrı ayrı tercüme ettiler.

Mezar taşı üzerindeki yazının “Karacaoğlan'ın, ruhuna Fatiha” yazılı olduğunu ifade ettiler.

Tercümeyi yapanlar;
İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet AKGÜL,
Tarihi araştırmacılar: Muhammet DOĞAN, Mükremin KIZILCA.
Şu anda adı geçen “Karacaoğlan'ın, Ruhuna Fatiha” yazı
lı olan taşın KARACAOĞLAN'A, ait olduğunu iddia ettiğimiz mezar taşı, Sarıveliler İlçesi emanet deposunda muhafaza altına alınmıştır.

İlgililerin ve yetkililerin ilgilerini beklemektedir. En azından Sarıveliler İlçesin de mezar taşının bulunduğu yere Karacaoğlan'ın türbesi yapılıp halkın ziyaretine sunulmalıdır.

Karaman Valisinin, Karaman İl Kültür Müdürünün, Sarıveliler Kaymakamının, Sarıveliler Belediye Başkanının dikkatlerine sunuyorum. Yetkili ve görevlileri görevlerini yapmaya davet ediyorum.

Konuyla, ilgilenen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. 23.02.2017


Mehmet ŞİMŞEK. Art. Yazar
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN