404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KARAMAN NEDEN BÜYÜKŞEHİR OLMALI?


Büyükşehir olabilmek için sadece nüfusa bakılmamalı, nüfusla birlikte ülkeye sağlamış olduğu ekonomik katkı da bir kıstas olmalıdır.

Karaman, kendisi küçük olmasına rağmen özgül ağırlığı büyük olan bir ilimizdir. OSB’ler devlet politikası haline getirilmeden önce Organize Sanayii Bölgesi oluşturan nadir illerimizden biridir.

Devletin hiçbir katkısı olmadığı halde sermaye birikimlerini ortaya koyarak sanayileşme adımını atan ve başarılı olan bir ilimizdir.

Eğer Karaman’ın Gaziantep gibi ciddi bir sanayileşme imkânı yakalamasını istiyorsak, “Büyükşehir” statüsüne alınması elzemdir.

Zaten Büyükşehir olmasının önünü açan Lojistik Bölgesi, Serbest Bölge, Gümrük, Teknopark, Hızlı Tren, Hava Alanı gibi projeler Karaman’ı “Büyükşehir” olmaya hazırlayan önemli unsurlardır.

Başlanan bu projelerin tamamlanmasıyla birlikte Karaman’a da “Büyükşehir” statüsü mutlaka verilmelidir.

Mevcut Büyükşehirler içinde saydığımız projelerin tamamının yer aldığı kaç Büyükşehir vardır?

Karaman’ın deprem riski en düşük illerimizden biri olması da stratejik yatırımlar açısından önemini artırmaktadır.

Karaman Mersin arasında yapılacak olan hızlı yük treni projesi ile sadece Karaman’ın değil çevre illerin de geçiş noktası olacaktır.

Karaman mevcut ekonomisiyle 31 büyükşehirden 14'ünden daha önde olup, yaptığı ihracat itibariyle ilk 17 il içine girmektedir. Bu Büyükşehirlerden en az 8'inin metropol diyeceğimiz büyüklükte ilimiz olduğunu varsayarsak diğer iller arasında ilk 9 içine girdiğini görürüz.

Üstelik sırf nüfuslarının yüksekliği temel alınarak “Büyükşehir” yapılacak 20 ilimizden hiç birinin nüfus dışında “Büyükşehir” olmasını gerektiren, Karaman’dan farklı özelliği yoktur. Hiç biri Karaman’ın ihracat rakamlarına ulaşamamaktadır.

Önemli bir istihdam merkezi olup, işsizlik sorunu olmayan ilimizin “Büyükşehir” statüsüne alınmasının, sadece Karaman için değil Türkiye’miz için de önem arz ettiğini ilave etmemiz gerekir.

Karaman Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamasında lokomotif olma özelliğine sahip bir ilimizdir.

Büyükşehir olması markalaşma adına da önem arz etmektedir. Çünkü ilimizin tanınırlığı, bilinirliği ile markalaşma daha kolay olacaktır.

Sadece nüfus baz alınarak Karaman’ın “Büyükşehir” yapılmaması Karaman’a karşı sergilenen bir vefasızlık olacaktır.

Büyükşehir statüsü verildiği zaman zaten var olan kapasite harekete geçirilmiş, Karaman bir cazibe merkezi haline getirilmiş olacaktır.

Eğer “Büyükşehir” olma kıstaslarına nüfusun dışında “Nüfusu az olmakla beraber Büyükşehirler kadar ekonomiye katkı sağlayan illerimiz de Büyükşehir statüsüne alınır” cümlesi eklenerek Karaman’a hakkı olan “Büyükşehir” statüsü verilmiş olur.

Bunun dışında, zaten ısrarla Karaman’a bağlanmak isteyen Mut ilçesi ile beraber Karapınar, Ereğli ilçeleri de bağlanarak nüfus konusu da Büyükşehir olma kıstasına uygun hale getirilmiş olur.

İçel ve Konya’da hizmetlerden hak ettiği payı alamayan bu ilçelerimiz bu kararla beraber daha fazla hizmet almaya başladığı gibi sanayilerinin Karaman sanayisi ile uyumlu olarak gelişmesi sağlanabilir.

Bu başarıldığı takdirde Karaman “Gıda Şehri” olmanın yanında “Enerji Merkezi” haline de getirilmiş olur.

Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ile değerli milletvekillerimiz Recep Konuk ve Recep Şeker’in bu konuyu Karaman lehine sonuçlandıracakları konusunda endişemiz yok.

İnşallah Karaman’ımızın “Büyükşehir” olma ideali ile birlikte Türkiye’miz de 2023 hedeflerine kolayca ulaşmış olur.

Adil CAN

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN