404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KARAMANLILAR'IN YERLEŞİMLERİ


Niğde Merkez İlçeye bağlı yerleşimler; Fertek, Dilmusun (Dermusun) Telmusun (Hançerli) İlusun (İlhasan-Küçükköy), Aravan (Kumluca), Kurdunus (Hamamlı), Teneği (Yeşilburç), Sazalca (Taşlıca), Madala (Ballı), Uluağaç, Semendire (Ovacık), Hasaköy, Andaval (Aktaş), Çarıklı’dır Misli Nahiyesi’nde ise nahiye merkezi olan Gölcük (Limna), Misli (Konaklı), Kiçağaç, Tırhan ve Suvermez’dir. (Flogita) Yerleşimler coğrafya olarak ise, yamaçta yer alan yerleşimler, ovada yer alan yerleşimler olarak ikiye ayırabiliriz.
Yamaç yerleşimleri Üçkapılı Dağı ve Melendiz Dağı’nın eteklerindedir. Bu yerleşimler üzüm bağları ve meyve bahçeleri ile çevrilidir, Bahçe ve bağlardan elde edilen gelir önemlidir. ’’Ahalisinin % 90’nı bu sayede temin-i maişet ederler.’’ Ayrıca küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, süt ve süt ürünleri, yapağı başka bir gelir kaynağıdır. Yaygın olarak halı üretimi yapılmakta ve ihraç edilmektedir.
Ova yerleşimleri ise Bud Ovası diye de bilinen Misli Ovası’nda yer alır. Geniş düzlüklerin yer aldığı ovada, buğday başta olmak üzere hububat üretimi, tütün ve bakliyat yetiştirilmektedir. Ovada meyve bahçeleri ve üzüm bağları sınırlı alanlardadır. Ova yerleşimleri diğer yerleşimlere göre, görece gelir seviyeleri düşüktür.
En büyük Karamanlar yerleşimi Niğde’dir. 1880’lerden itibaren yapılan sayımlar nüfusun 1/3’ünün Karamanlı Cemaatine mensup olduğunu göstermektedir.
Şehrin Kayabaşı, Eskisaray, Sungur, Burhan ve Sarıhan mahalleri, Karamanlar Cemaati’nin oturduğu yerleşimlerdir. Karamanlara ait iki kiliseden birisi Sungur Mahallesi’nde, Nalbantlar Önü diye bilinen mevkideki Aya Protromus Kilisesidir.
Not..: Üzerinde halen çalışmakta olduğum ve yakında baskıya girecek kitabımdan kısa paragraflar.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN