404 | Medya Ermenek Medya Ermenek Sağ Reklam Alanı
Sol Reklam Alanı
Facebookta Paylaş

KEŞKE, ANAYASA YAPARKEN "ŞERİAT NE DİYOR, ACABA?" SORUSUNUN CEVABINI DA MERAK ETSEYDİK

Yeni sistemle birlikte, Millet daha fazla söz sahibi olacak. "Evet" deme gerekçelerimden birisi de budur, zaten. Çünkü asiller bu sistemde daha çok söz sahibi oluyorlar. Şimdiye kadar Başbakan seçtiğimiz görüldü mü?
Şimdi kabineyi oluşturacak olan Cumhurbaşkanını biz seçeceğiz. İktidar olmak için % 50 ve üzeri oy almak gerektiği için iktidarın Millet nezdinde temsil tabanı genişlemiş olacak.
Bununla da kalmıyor; iktidar, birden fazla partinin, bir aday üzerinde uzlaşmasıyla seçilen Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacağı için her iki parti, iktidarda temsil edilmiş olacak.
Aslında bir nev'i koalisyon ama seçimden önce oluşturulmuş bir koalisyon. İcraatlar ortaya konulurken istişare ile icraat ortaya konulacağı için particilik ayrışması yumuşatılıp, aynı potada eritilmiş olacak.
Muhtarlar artık Belediye Meclisinin doğal üyesi olacak. Mahalleye gidecek hizmetlerde onların da söz hakkı olacak. Belediyeye rica minnet yalvararak hizmet almayacak.
Bunlar, ülkemiz adına güzel gelişmeler… Ha; sorunlar çıkabilir mi? Elbette çıkabilir. Çünkü Allah(cc) tarafından gönderilmiş, sorunsuz sistem değil sonuçta. İnsanların, ortaya koyduğu bir sistemdir. Doğal olarak sorunlar da ortaya çıkabilecek ama zamanla düzelecek.
Ben diyorum ki, keşke Şeriata öcü gibi bakmak yerine, oradaki kurallar nedir onu da öğrenseydik. Şeriat getirmesek bile esinlendiğimiz bir sistem olsaydı.
Şeriata olumlu bakıyorum diye; saçı, sakalı karışmış, elinde silah tutan, fanatik bir militan aklınıza gelmesin. Asla öyle bir kişi olmadım, olmak için sebep de göremiyorum. Vatanımız için savaşırız ayrı konu... Ama en azından Anayasa yaparken Şeriat bize bir fikir verirdi. Ben bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığını sorumlu tutuyorum.
Elbette Anayasa yapanlar Şeriat konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Diyanet işleri bir rapor hazırlayarak Anayasa yapanlara yardımcı olacak bilgiler verebilirdi. Ya da, Anayasayı hazırlayanlar “İslam’ın bu konudaki hükümleri nedir?” diye, konuyu Diyanet İşleri Başkanlığına sorabilirdi. Neden, Şeriat hükümlerine bakmak yerine, başarısı kesin olmayan diğer Anayasalardan esinleniyoruz ki? Ha; kafamızdan Şeriat kol keser, recmederek insanları öldürür algısını silinmeden, Şeriat konusuna da meylimiz olmaz. Önce kafalardan bu olumsuz algının silinmesi gerekir. Ki, bu konu da Diyanet İşleri Başkanlığının görevidir. Şeriat=İslam dediğimiz halde, İslam'ın hükümlerine bir göz atmak insanların aklına gelmiyor.
Demek ki, din adamları da olumsuz algının mağduru olmuşlar. İnşallah o günler de gelirse mükemmel Anayasa yapma imkânımız da ortaya çıkmış olur.

Adil CAN
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2018 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN