404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

TİCARET AHLAKIMIZ NEREYE GİTTİ?


Sayın bakanım, ölçü ve tartı kontrollerini yapıyorsunuz ama farkında olmadığınız bir sahtekârlık daha var.
Gramaj zammı yapanlar o kadar çoğaldı ki, yaptıkları zamla yetinmeyip, gramaj zammı da yapıyorlar.
Mesela ekmeğe zam yapmıyor, gramajını küçültüyor ekmeğin standardı da bozuyorlar.
Madem gramajla oynuyorlar, gramaj standardını siz belirleyin, yapacakları zamları da sizin izniniz olmadan yapamasınlar. Örneğin, ekmek yaptıkları hamurdan, malzemesi müşteriye ait olmak üzere (Karaman için örnek veriyorum) yarım etli ekmeği 1 liraya yapıyorlar. Hâlbuki ekmek 75 kuruş. Etli ekmeğe kullanılan hamur ekmeğe kullanılanın yarısı… Önceleri bu fiyat ekmekle eşitti. Elbette işçilik alacak ama hamur 375 kuruş, işçilik ve pişirme 625 kuruş olur mu? Daha önce işçilik ve pişirmeye de 375 kuruş alıyorlar, yine de kazanıyorlardı.
Belediyeler siyasi beklenti sebebiyle adil karar vermiyor, vatandaşın soyulmasına sebep oluyorlar.
Bir başka konu ise marketlerden aldığımız yağ, tahin, salça, kaymak, yoğurt gibi ürünlere yapılan gizli gramaj zammı.
Gizli diyorum, çünkü farz edelim bir tahinin eski ambalajı 1000 ml, bunu önce 900, sonra 800, şimdi de 700' ml’ye kadar düşürdüler. Ama koydukları cam kavanozun görüntüsü hiç değişmedi. İçine konulan ürün miktarı değişti.
 Bunu da ticaret ahlakına sığmayan şeytani bir yolla yaptılar. Cam kavanozu altından içeriye doğru kocaman bir çöküntü yaparak ürettirdiler. Kavanozu üretenler müşterinin arzusuna göre kavanozun altındaki derin oyuğu çoğaltıyor. Bu derin oyuk sistemi sıvı yağlarda da yapılıyor. Örneğin teneke kutunun boyu uzatılıp ebatları daraltılarak 4500 cc yağ alması sağlanıyor. Gramajı ambalaj üzerine yazılıyor ama bizim gibi kişiler gözlük takmadan zor görür. Eski 5 litrelik ambalajlarda kocaman 5 litre yazısını geriden okuyabilirdik. Ambalajı küçültüp fiyatı aynı fiyat bırakınca yaptığı sahtekârlığı bilmeleri mahcup bir edayla gramaj rakamını küçük puntoyla yazmalarına sebep oluyor. Af edersiniz biz aptal mıyız?
Alışveriş yaparken bu tür ürünler ünlü markalarda da olsa almamaya özen gösteriyorum ama bu tavrı da Müslüman bir ülkeye yakıştıramıyorum.
Gerçi bu hileyi yapmayanı da zor bulursunuz.
Aynı şey tereyağı, kaymak, sıvı yağlar için de geçerli.
Gramajı sizin belirlemeniz ve hiç bir ahvalde üreticinin ambalajı değiştirme yetkisi olmasa; ambalajın da standardı olsa, Müslüman ülkeye yakışmaz mı?
Yine bir başka konu; sebze pazarlarındaki esnafların sahtekârlığı...
Pazar esnafı malum, müşteriye güvenmezler, kendileri koyar aldığımız ürünü poşete... Ama bazı esnaflar çöpe atılması gereken ürünlerin tezgâhın arkasındaki meyvelerin altına gizliyorlar.
Tartı kefesini özellikle o çürük meyvelerin olduğu yerden dolduruyorlar.
Tartıp poşeti de sıkıca bağlıyorlar ki hileli ürün evde ortaya çıksın.
Eğer bizim de ürünü doldurmamıza izin veriyorlarsa kendileri de çürük olanları fazlaca koyup, tartarken çürükleri bırakıp, sağlamları geri alarak yine çürükleri bize satmış oluyorlar.
Yani rekorlar kitabına girecek kadar çok hileyi bilen esnafa sahibiz.

Formun Üstü
Hiç birinin tarttığı ürün bir biri ile tutmaz.
Bir alışverişte fiyatı 6 lira olan biberden yarım kilo almak istedim. Esnaf tezgâhtaki kaliteli ve hiç çürüğü olmayan maldan poşete koydu. Ama tartarken tarttığı terazi göremeyeceğim şekilde sırtını bana dönüp arkadaki terazide tartı dışında bir garip hareketler yapıyordu. Poşeti bağlayıp verdi. Evde poşeti açtım, yarısı doğrudan çöpe atılması gereken yumuşamış çürük biber. İşin sırrını o anda anladım. Arkada duran derin kefenin içini göremediğimiz için çürük biberleri önceden oraya koymuş. Tezgâhtan poşete koyduğu sağlam biberleri poşetten çıkarıp, derin kefeye; çürük biberleri de poşete koyup, bağlayarak bana vermiş. Bu sahtekârlık esnafı geçtim şeytanın aklına gelmez. Hem kefede kalan biber kadar gramajdan çalıyor, hem de çürük mal satıyor.
Sanki nasıl hile yapılacağına dair kurs görmüş kadar sahtekârlıkta tecrübeliydi. Evimize gizlice girip soyan hırsızlarla bu hırsızın ne farkı var?
Bunu önlemek için pazar esnafına işe başlamadan önce hem dua ettirilip hem de hile yapmayacağına, kazancına haram katmayacağına dair yemin ettirilmelidir.
Bazı şehirlerimizde bu dua ve yemin uygulaması yapılıyor.
Bir Müslüman olarak bize yakışan budur. Hatta pazar yerlerinde tartı hileleri ile ilgili Hadis-i Şerifler levhalar halinde ara, ara asılarak esnafın gözüne sokulmalıdır ki bir nebze de olsa onu vicdanı ile baş başa bırakır.
Sayın bakanım bu yazımı hesabımda da paylaşacağım ki bu tür ambalajlarla hile yapanları, vatandaşımız ürünlerini satın almayarak cezalandırsın.

Biz Müslümanlara bu tavırlar yakışmaz.

Adi CAN
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN