404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

YENİ KİMLİK KARTLARININ DAĞITIMI 3 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02.01.2017 tarihinden itibaren tüm 3 yıl içerisinde bitirilmek üzere Türkiye’de dağıtılmaya başlanmıştır.
Vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerimizden alacakları yeni kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek isteyenlerin yeni kimlik kartı başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla Karaman İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri hafta sonları da hizmet verecektir.
İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinde mesai saatlerinin İçişleri Bakanlığınca yeniden düzenlendiğini söyleyen Vali Süleyman Tapsız; “Yoğunluklar azalıncaya kadar mesai saatlerinin hafta içi saat 19.00’a kadar uzatıldığı, başvuruların Cumartesi ve Pazar günleri de saat 09.00 -17.00 saatleri arasında alınmaya devam edecektir” dedi.
Yoğunlukların karşılanması ve vatandaşlara yeni kimlik kartlarının daha hızlı temini için Alo 199 hatlı randevu sisteminin de bu düzenlemelerle uyumlu hale getirildiğini söyleyen Vali Tapsız(https://ekimlikrandevu.nvi.gov.trveya “Alo 199 hattından randevu alınmadan, ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuruda bulunulmasının yoğunluğa ve uzun bekleme sürelerine neden olduğuna dikkat çekerek, randevu alınarak nüfus müdürlüklerine gidilmesi halinde bekleme olmayacağını, mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığını hatırlattı.
Yeni kimlik kartlarının iş ve işlemleriyle ilgili olarak; Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabilecektir. Kimlik kartı talebinde, biyometrik verisi ve imzası alınacak kişinin şahsen başvurusu esastır.
Resimli ve yıpranmamış mevcut nüfus cüzdanları bulunan vatandaşlarımız, yeni T.C. kimlik kartlarını alıncaya kadar geçerli olup bu konuda herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Sınava girecek olan öğrenciler, resimli ve yıpranmamış mevcut nüfus cüzdanları ile sınava girebilecek olup, T.C. kimlik kartlarının 02.01.2017 tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde yenilenmesi planlanmıştır.    
Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne iade edilecektir.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN