404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

DÜNYADA HERŞEY KADININ ESERİDİR


Başta annelerimiz olmak üzere tüm kadınların bu anlamlı gününü kutluyorum.
8 Mart sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak  için değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi ile kadınlarımıza daha çok değer vermemizi sağlar.
Bu tarih insanlara kadın haklarının nerelerde başladığını da hatırlatır. Kadınların çileler çekerek geldikleri bu günkü özgür ortam hepimiz için gurur vesilesidir. Gelişmekte olan tüm ülkeler gibi ülkemizde kadın hakları maalesef henüz istenen seviyelerde değildir.
        Türkiye 1926-1934 yıllarında gerçekleştirilen Atatürk Devrimleri ile, kadınlar sosyal, kültürel alanlarda, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur.
   Özellikle, gençlerin Cumhuriyetimizin ve Atatürk’ün kıymetini daha iyi anlamaları için bir gerçeğin altını çizerim. Türk kadınına seçilme hakkı Fransa, İtalya ve İsviçre’den daha önce tanınmıştır.
Kadınlarımız, Cumhuriyetin kurulması ile meslek sahibi olmada, yüksek eğitimde ve bilim dünyasında, kamu alanlarında, iş yaşamında rahat ve emin adımlarla çağdaş medeniyet koşullarından yararlanabilmişlerdir.
   Atatürk, kadınlarımızın medeni, sosyal, siyasi haklarına kavuşmalarını çok istedi. Bunu da başardı. Türk ailesinin kuruluşunu düzenleyen Türk Medeni Kanunun kabulü ile toplumsal ve ekonomik hayatta kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır. Atatürk’ün şu sözü kadınlarımıza hak ettikleri övgüyü içermektedir;
‘…Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.’
Kadınlar, İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi üstlenmiştir. Kadınlarımız geleceğimizdir. Çocuklarımızı besler,eğitir,gözetir ve ömür boyu korurlar..  Onlar, karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir.Çocuğu ve sevdiği erkek için dünyanın en güzel kucağına sahiptir..
Onlar zekidir, sevdiği erkeği vezir eder, Ancak ne yazık ki tarih boyunca kadınlara şiddet uygulanmıştır. Kadına şiddet; dünyada en yaygın ancak en az cezalandırılan bir suçtur. İslamiyet’ten önceki döneme “cahiliye devri” denmesinin en belirgin özelliği kadının maruz kaldığı en aşağılayıcı muameleler olduğu herkesin malumu olan bir husustur. Bundan dolayıdır ki, Peygamber Efendimiz; Veda Hutbesinde bu konuya dikkat çekmiştir. Cahiliye devrinin bitirilmesinin temel göstergelerinden birinin de kadının hak ettiği her türlü hak ve yetkilere kavuşturulmasıdır… Kadınlarımıza değer verelim, onları en iyi seviyeye taşıyalım, onları sevelim çünkü kadınlar kendisine verilen sevgiyi, değeri unutmayan vefalı dostlardır.
Kadını her alanda geliştirip yüceltmeyen bir toplumun; gelişmesi asla mümkün değildir.
Başta şehit ve gazilerimizin eş, kardeş, ana ve çocukları olmak üzere; tarlada, fabrikada, evde, okulda, hastanede ve hayatın her alanında üretmeye fedakarca devam eden tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü en içten sevgi ve saygılarımla kutluyorum.
Ayşe TÜRK
Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi

Kadınlar Kolu Başkanı
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN