404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEKLİ SAFFET (AYSU) EFENDİ


Doğumu:[Rumi 1293],  Miladi (1877) - Ölümü: 1965) 
“Ermenekli Saffet Efendi Kimdir?” Araştırmamı Tarih: 27-04-2014 tarihinde Ermenek Haber sitesinde yayınlamıştım. Daha sonra edindiğim bilgileri ilk araştırmama ekleyerek bir kez daha sunmak istedim.

Ermenekli Saffet Aysu Efendi hakkında yaptığım araştırma şu şekilde:

Saffet Efendi, Atatürk’ün emriyle 1923’te Malta’ya sürülen 150’likler arasında bulunuyordu.

Cumhuriyet’in 10. yıl affıyla Türkiye’ye dönmüştü. 80 yaşının üstündeki din hocalarını hepsi İstanbul’da onun rahle-i tedrisatından geçmiştir. Unvanı Ermenekli Saffet Efendi'dir. İletişimin gelişmediği dönemlerde Ermenek adını onun kadar tanıtan ikinci bir bilinen insan yoktur.
 “Cevaplar.org” sitesinde Merhum Enver Baytan hocaefendi Ermenekli Mustafa Saffet Aysu Efendi için der ki“O da ders okutan hoca efendilerdendir. Okuttuğu ders hakikaten ders olurdu. İstifade yüksek olurdu, bilerek ders okutanlardandı. Anlamadan sarf-nahiv okutanlar oluyordu o tarihte.
İlm-i belagatte kudretliydi. Dil sanatında kudretliydi. Mesela, misil kelimesiyle mesel kelimesi arasında ne gibi farklılıklar vardır, bir girer, mükemmel anlatır. Abdullah Taşdelen onun talebelerinden biridir. Abdullah hoca Aziz Mahmud Hüdayi Vakfında vazife görmüştür.
Saffet Efendi çok geniş manada okutamadı. Evinin bir odasında okutuyordu, oraya kaç kişi sığar? Mahdud imkânlardı, ama talebesinin dersi sağlam olurdu. Yani kıymetli hocalardandır.” demektedir.
Vefat eden İstanbul'un eski vaizlerinden İbrahim Subaşı'nda bir süre Ermenekli Mustafa Saffet Aysu Efendiden ders aldığı bilinmektedir.
Eğitimci Yazar Hasan Şimşek’te bu konuda “İstanbul'da nerede bir din adamına rastlamış isem hep bana Saffet Hoca'yı sormuşlardır. 19. yy sonunda ve 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul'da bir marka isimdir. İnkılaplara karşı gelenler arısında olduğu için sıkıntılar içinde yaşar.
Hanımı öğretmendir. İstanbul’da kuş uçmaz kervan geçmez babında bir yer olan Anadolu Feneri'ne öğretmen olarak verirler. Sıkıntılı bir hayatları vardır. İyi eğitimli çocukları vardır. Bir tanesi iki sene önce 96 yaşında ölmüştür. Karagümrük ve Mithatpaşa stadını yapan mimardır. Geçen Kasım ayında bir sempozyumda Konya’da Prof. Dr. Azmi Bilgin tarafından bir bildiri ile anıldı. Azmi Bey'e de katkım olmuştu.” demektedir.
Şahin Yılmaz Hocaefendi; “Saffet Efendi aslen Konya Ermenekli. Konya'da okumuş. İstanbul'da dersiam imtihanlarına gelmiş. Elmalılı Hamdi Efendi ile beraber de Ruus imtihanlarına girmiş(yani dersiam olabilme imtihanları) İmtihanlarda muvaffak olarak Beyazıtmedresesinde dersiam olmuş.
Ermenekli Saffet Efendi çok halim selimdi, aynı zamanda sohbetine doyum olmazdı. 
Saffet Efendi, Mustafa Sabri Efendinin hayranı idi.” demektedir.

Mahmut Toptaş Hoca bir anısını şöyle anlatır; Ermenekli Saffet Efendi, bir gün Sultanahmet Camii’nde öğle namazı kılar.
Namazdan sonra görevliler ona saygıda kusur etmezler ve avlunun dış kapısına kadar uğurlarlar.
Müezzinlerin bana anlattığına göre o günlerde caminin avlusunda mahallenin çocukları top oynuyorlarmış.
Top oynayan çocukların çalımlı oyunlarının arasından geçerek dış kapıya geldik ve uğurlarken biraz mahcup eda ile hoca efendiye ‘Hocam kusura bakmayın, bu top oynayan çocukları avludan kaç kere kovduksa da engel olamıyoruz’ dedim. Hoca, bana dönerek “Sakııın, sakın kovmayın. Namaz kılmıyorlarsa da yine kovmayın. Kilise çanının gölgesinde top oynamaktansa minarenin gölgesinde, top oynamaları daha iyidir” diyor.

Dipnot:
http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=3970&ctgr_id=122
http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=2037&ctgr_id=138
http://www.hasanhuseyinvarol.com/fotograf-albumu/hocalari-buyukleri.html
http://www.milligazete.com.tr/cocuklarimizin_istikbalini_dunya_ile_sinirlamayalim/mahmut_toptas/kose_yazisi/29969
05.03.2017
Araştırma- Derleme
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN