404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MEHMET AKGÜL’ÜN 12 MART MESAJI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, İstiklal Marşı’nın kabulü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal mücadelemizin en zor günlerinde kaleme alınan İstiklal Marşı'nın milli marşımız olarak kabul edilişinin 96'ncı yıldönümünü kutlamaktayız.
Mehmet Akif Ersoy, 1921 yılı şubat ayında Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda kahraman ordumuza ithafen yazdığı on kıtalık eşsiz şiirinde Türk milletine, onun var olma mücadelesine, Allah'ın vadettiği kutlu günlere ve Hakk’a tapan bu milletin ebediyen yok olmayacağına dair inancını vatan sevdalısı yüreklerle paylaşarak milli mücadele ruhunun alevlenmesine öncülük etmiştir.
İstiklâl Marşı'nın Türk milletinin eseri olduğunu belirterek onu kendi şiirlerini topladığı Safahat'a bile dahil etmeyen Mehmet Akif Ersoy, "Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı" mısralarıyla bezediği eserini vatan, millet ve bayrağın anlam ve önemini yüreğinde taşıyan Türk milletine emanet etmiştir.
Küllerinden yeniden doğan bir milletin tarihi dirilişinin, onurlu mücadelesinin ve inançlı duruşunun eseri olan Milli Marşımız; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkesiyle tek yürek olan aziz milletimizin gönlünde ebediyen yaşamaya devam edecektir.
Tarihi süreç içerisinde hain saldırılara maruz kalarak büyük badireler atlatan Türk milleti, en son yaşadığı 15 Temmuz ihanet hareketiyle yeni bir tarihi sınavla karşılaşmış, ancak önemli bir milli mücadele örneği daha sergileyerek adını tarihe yeniden altın harflerle kazımıştır.
Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un da dediği gibi ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyor; 12 Mart vesilesiyle, başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere vatan uğruna varını yoğunu ortaya koyarak canla başla mücadele eden aziz kahramanlarımızı ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”
 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN