404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

08 – 15 NİSAN KALP HAFTASI


Kalp hastalıkları, hemen hemen tüm toplumlarda en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp-damar hastalıklarının görülme sıklığı giderek artmaktadır. Yaşam süresinin uzaması yanında sağlıklı yaş almanın da  önem kazandığı günümüzde yaşam kalitesinin arttırılması, hastalıkların oluşmasında etkili risk faktörlerinin kontrol altına alınabilmesi, bireylerin ve toplumun bu konuda bilinçli olmasının sağlanması ile mümkün olacaktır.

Kalp damar hastalıklarının oluşumunda pek çok risk faktörü etkilidir. Bunlar arasında;
– Sağlıksız beslenme,
– Yetersiz fiziksel aktivite,
– Tütün ve Alkol kullanımı yer almaktadır. 

30 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

·            Sağlıklı beslenelim
·            Yeterli sebze-meyve tüketelim,
·            Diyetimizdeki tuz, şeker ve yağ miktarını azaltalım,
·            Düzenli fiziksel aktivite yapalım,
·            Her gün en az 30 dk süreyle yapılan düzenli fiziksel aktivite kalp sağlığını sürdürmeye yardım eder,
·            Tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım,
·            Alkol kullanmayalım,
·            Kardiyovasküler riskimizi öğrenelim,
·            Kilolu veya obez olup olmadığımızı
·            Kan basıncımızı,
·            Kan şekerimizi ve
·            Kan lipidlerimizi öğrenelim
·            Hekim tavsiyelerine uyalım.

Kalp ve Damar Hastalıkları ile mücadele etmenin önemini vurgulamak, kişileri bu hastalıklara karşı uyarmak, kalp sağlığını koruma konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırmak ve kalp sağlığına dikkat çekme amacıyla 1988'den beri  "08 – 15 Nisan Kalp Haftası" olarak kutlanmaktadır. Bu nedenle Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Kalp Sağlığı haftasında çeşitli etkinlikler yapılmış olup bu etkinlikler yıl boyunca devam etmektedir.

            Müdürlüğümüzce yürütülen Halk Eğitimleri kapsamında yıl boyunca tüm halka “Kalp Sağlığı,Hipertansiyon, ve Kalp Hastalıklarında Beslenme” konulu eğitimler verilmektedir.
10 Nisan tarihinde ilimiz merkeze bağlı Yollarbaşı Köyünde stant açılmıştır. Standımızda “Kalp Sağlığı,Hipertansiyon, ve Kalp Hastalıklarında Beslenme.” konularda bilgilendirmeler yapılmış olup ilgili konularda broşürler dağıtılmıştır. Müdürlüğümüz tarafından yaptırılan çeşitli spor aletleri ile spor ve egzersiz eğlenceli hale getirilerek halkımızın fiziksel aktivite yapması teşvik edilmiştir.  Köy halkının yoğun katılım sağladığı program “Sağlık yürüyüşü” ile sona ermiştir.  Katılımlarından dolayı köy halkına teşekkür ederiz.


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN