404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BAŞYAYLA MUCİZESİ ( 3 )


İbrahim Taştekin,  Üzümlü’de, ( Davadas’ta ) Tarim Kredi kooperatifinin başında iken, şansız bir olay yaşanır. Başyayla Belediye Başkanı vurulur. Halk ikiye bölünür, akşam karanlığı basınca kimse sokağa çıkamaz. Böyle bir zamanda, Kalkınma Kooperatifleri kanalıyla Almanya’ya işçi gönderilmeye başlanmıştı. Kooperatifime bağlı köylerde Kalkınma Kooperatifi kurarak Almanya’ya işçi gönderme çabasına girdim. Köylüler bu teklifimi benimsemedi. Bir de Başyayla’yı deneyim diyerek Başyayla’ya gittim. Kasabanın sevilen bir adamı olan, soyadın unuttuğum Hasan Amca’nın evine gittim.
Hasan Amca’ya bir kalkınma kooperatifi Kanalı ile Almanya’ya işçi gönderileceğini anlattım. Düşüncemi hemen benimsedi, kaç kişi lazım diye sordu Oğluna hemen şu şu isimleri çağır gelsinler dedi. Yedi ( 7 ) kişi geldi. Yanımda taşıdığım Kalkınma Kooperatifi evrakların boş olarak imzalatıp kasabadan ayrıldım. Evrakları tamamlayıp o zaman ilimiz olan Konya’ya gönderdim. Kısa zamanda kooperatif kurma emri geldi. Bir bakkal dükkânı gibi bir yer açarak cami imamını görevlendirdik ve işe başladık. Hasan amca çok çalışıyor ben de kooperatifini takip ediyordum. Konya İşçi Bulma Kurumu’ndan 5 kişi istediler. Suçlulardan beş kişi göndermek için savcı belgesi gerekiyordu, çok çalışkan Ermenek kaymakamımız durumu yakından biliyordu. Konya valimiz kanalı ile savcı işini hallederek 5 kişiyi Almanya’ya gönderdik. Aradan 10 gün sonra 10 kişi daha istendi. Onları da gönderdik, Başyayla huzura kavuştu.
Benim Ermenek Kooperatifliğine tayinim dolaysıyla kooperatifin muhasebe işlerini Ermenek’ten takip ediyordum.2 sene içerisinde 100’e yakın işçi Başyayla’dan Almanya’ya gitti. Giden işçiler yakınlarını ve ailelerini da götürerek Başyayla huzura kavuştu. Bugün Almanya’dan kazanılan paralarla Meram bağlarının büyük bir bölümünü satın alarak büyük hayvancılık işletmelerine sahip oldular. İbrahim Taştekin olarak, “ Başyayla’nın bugün bu duruma gelmesinde/gelişmesinde kurduğum kooperatif ve özverili çalışmalarım nedeniyle benim büyük katkım olduğunu düşünüyorum. “ der.

Öyle ümit ediyorum ki, Başyayla Belediye başkanımız Sayın Şerafettin Bulgurcu bu yazıyı okuduktan sonra İbrahim Taştekin adını uygun bir caddeye ve sokağa vererek, onun yorucu ve tatlı anısını yaşatarak şükran borçlarını ödemiş olurlar. 
01.04.2017
Hasan ŞİMŞEK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN