404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BİZİM YURDUMUZ TAŞELİ PLATOSU


Taşeli Yöresinde, iklim ılımandır. Dört Mevsimi tam olarak yaşamaktadır. Fiziki, yapısı, kayalık, taşlık, ağaçlık ve fundalıklarla doludur.
Taşelin’de,  yetişen bitkiler, köknar, sedir, kadran, meşe, ladin, ardıç; Ayrıca, muhtelif, iğne yapraklı bitkiler de yetişmektedir. Taşli’nin, Güneyine, inildikçe karaçam, servi, kızılçam, defne, zeytin, keçiboynuzu (harnup) çeşitli makiler yetişmektedir. Bölgenin, ekilip, dikilebilen, alanı çok azdır.  
Bu, nedenle bölge halkı, okuyup devlet memuru olacaklar. Okuyamayanlar, bölgeden,  göç edecekler veya: Çukurova, Antalya, İzmir gibi yörelere insanlar güzün giderler. Bahara, kadar, amele olarak çalışırlar. Bahara, kadar nasıl bir iş olursa, olsun, buldukları işte çalışırlar. Bahar, gelince yurtlarına dönerler. Kendi, işleriyle meşgul olurlar.
Taşeli’nin, yüz ölçümü,  30.000. Km2. Kullanılabilir, alanın, yüz ölçümü: 2.500. Km2. geçim, kaynaklarının, kıt olması nedeniyle; okuyamayanlar, bölgeden göç etmek, zorunda kalıyorlar. Yahut amele olarak çalışarak: Geçimlerini, sağlıyorlar.  
Bölge de insanların, çoğunun ömrü, yokluk, kıtlık içinde geçer. Bu, nedenle, bölgenin nüfusu hiç çoğalmaz. Yöre’nin üç (3) İlçesi, bulunmaktadır.
1) Ermenek İlçesi, Şehir, merkezi nüfusu: 12.851. Kişi. Köyleriyle, beraber nüfusu; 21.851. Kişi. Ermenek, İlçesi, yüz ölçümü: 1.103. Km2. Yüksek, okulu var.
2) Başyayla, İlçe, merkezi nüfusu: 4.565. Kişi. Köyleriyle, beraber, nüfusu: 5.465. Kişi. Başyayla, İlçesi, yüz ölçümü, 377. Km2. Başyayla İlçesi’ne, Fakülte veya Yüksek Okul açılmalıdır.
3) Sarıveliler, İlçe, merkezi nüfusu: 5.733. Kişi.  Sarıveliler, Köyleriyle beraber, nüfusu: 14.220. Kişi. Sarıveliler, yüz, ölçümü: 375. Km2. Sarıveliler, İlçesine, Fakülte veya Yüksek, okul açılmalıdır. Bölge’nin, toplam, nüfusu: 41.537. Kişi. Bölgede, Mevcut İlçelerden; Durumu, İl, olmaya uygun olan bir: İlçe, mutlaka İl, olmalıdır. İnsanlarımız, bu taşı ağır bölge de dünyaya;  gelirken,  zaten şanssız olarak dünyaya geliyorlar. Memur, olamayanlar, amele olarak çalışmaya veya bölgeden, göçmeye, mecbur kalıyorlar. 1983 Yılına, kadar bölgede küçükbaş hayvancılığı yapılıyordu. Zamanın, İktidarı, Anavatan Partisi, bölgede keçi beslemeyi, yasakladı. Sebep, keçiler bitkilerin, tuğlarını, yiyorlar diye: Keçi, beslemeyi yasak ettiler. Bölge, de keçi beslemek yasak edilince; Halkın, hayatı da bitti. Halk, keçinin, etinden, sütünden, tüyünden, derisinden, gübresinden faydalanırdı. Bölgeye, devlet hizmetleri, de kısıtlı yapılınca: Bölge, de yaşamak hayal oldu. 1983 Yılından, bu yana 20 sene geçti. Küçükbaş, hayvancılık, (Keçiler) 20 sene yapılmayınca; Bölgede, ormanlar, içine girilemeyecek kadar büyüdü ve çoğaldı mı? Devlet, küçükbaş, hayvancılığı yasaklayarak halkın, can damarlarını ve gırtlağını kesmiş oldu. Ülkeyi, yönetenlere, sesleniyorum! Devlet, yapılan bu hatasından, hemen geri dönüp: Taşeli, bölgesinde, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini serbest bırakmalıdır. Aksi, halde, devlet bölge halkına bir yerleşim bölgesi kurmalıdır. Kurulan, yerleşim bölgesini devlet ikamet edilecek hale getirmelidir. Yerleşim, bölgesinin masrafları devlet tarafından karşılanmalıdır. Bölgeye, yerleştirilen halka devlet iş imkânı sağlamalıdır. Bölgenin, tarihi, mekânları: Ermenek, İlçesinde, Ulu Cami, Sufas Camii, Meydan Camii, Tol Medrese, Maraspoli Mağarası; Ermenek’e, bağlı, Balkusan Köyünde,  Karamanoğlu Mehmet Bey ve Yakınlarının Mezarları vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey’in, Taştan, Oyma Sarayı:  Başyayla, İlçesindedir. Ermenek, İlçesi iki  (2) kere İl olmuştur. Karamanoğulları’na, Başkentlik yapmıştır. Taşeli Bölgesi, Türk Halkına ve yabancı milletlere tanıtılmalıdır. Sarıveliler İlçesinde, Dünya Milletlerinin ve Türk Milletinin;  Tanıdığı,  Hak ve Halk Şairi Karacaoğlan’ın, Mezar Taşı, 2013 Yılında bulundu. Sarıveliler, İlçesi, Ulu Cami Yanında, Bulunmuş olan: Mezar, Taşı, Sarıveliler Belediyesi, Deposunda;  Emniyet, altına alınmıştır. Karacaoğlan’ın, Türbesi’nin, yapılmasını bekliyoruz. Evliya, Aksakal Ümmi Sinan’ın, Mezarı, Âşık Köprüsü, Gayri Müslim mezarlığı; Sırtında, Çocuğuyla, taş olmuş, kadın: Karacaoğlan, Baş Dere Cuma Pazarı; Sarıveliler, İlçesinde olup, hizmete ve ziyarete açılmalarını bekliyoruz.  Göktepe, Kasabası, Mezarlığında,  Cilt, Hatalıklarına Şifalı Çamur, Büğlü Baba (dede) Türbesi, Delik Taş, Ziyarete, açılmalıdır. Günder, Köyünde, Günder Hoca Türbesi, Delik Çam, Çukurbağ, Körüstan’ın da oyma, kayalar, Gayrı Müslim, mezarlığı turizme açılmalıdır.

Mehmet ŞİMŞEK. Art. Yazar.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN