404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK’TEKİ ZİRAİ FAALİYETLERİM ( 4 )


İbrahim Taştekin Bey’in Navağı tarafındaki zirai alanda yaptığı çalışmalar ve başarılar, Ermenek halkının ileri gelenlerinin dikkatini çeker ve onun Ermenek’e tayinini çıkarmak için Ermenek Tarım Kredi Kooperatifini kurarlar.
İbrahim Taştekin’in Ermenek’e geldiği zamanda, 2016 Kasımında telefonla konuşup tanıştığım “Ermenek’te Cevizlere Kıran mı Geldi? “ yazım için bilgi ama ihtiyacını duyduğum Mehmet Türk Ermenek Ziraat Müdürü idi. Mehmet Türk, İbrahim Bey Ermenek’e gelince karşılıklı bilgi alışverişi ve uyumlu bir çalışma ile zirai alanda çok güzel işler yaparlar. On sene birlikte çalıştıkları Mehmet Türk’ün Konya’ya gitmesi ve İbrahim Bey’in emekli olması ile birlikte kooperatif ve ziraat dairesi hızlı çalışma tempolarına ayak uyduramazlar.
İbrahim Bey, “Ermenek”te yetişmeyen tek meyve KESTANE oldu, hemşehrimiz Süleyman Dağdelen’in pazara dağıtmak üzere getirdiği yüzlerce kilo kestaneyi köylülere dağıttık ama ekimi yapıldı fakat fidanlar iki sene sonra kurudu, bu iklimi sevmedi.” diye yazar.
Ermenek’te Ceviz Bayramı nedeniyle yapılan seçme cevizleri iki yıl takip eden ve seçen İbrahim Bey”  Tohumları/cevizleri aldım ve on dönüm KAPAMA ceviz bahçesi yaptım. Türkiye genelinde bir batıl inanç vardı cevizi sincap diker, insan dikerse belin kalınlığına kadar büyür ve sonra ölür. Ben bu inancı kırmak için yıllarca mücadele ettim. Şimdi köyler ceviz bahçeleri ile yarış yapıyor.
Taşeli Yöresini çok iyi biliyorum, 100 binlerce sincap dikmesi cevizler aşılanmayı bekliyor. Bunları yeni geliştirilen ceviz çeşitleri ile aşılandığı takdirde bu işlerle uğraşanları kazanç yönünden mutlu edecektir.
Ermenek’in zirai kalkınmasında büyük yardımları olan iki ziraat profesöründen biri olan rahmetle andığımız Profesör Kamil ilisulu’ya, hayatta olan Prof. Dr. Tahsin Kesici’ye şükranlarımı sunarım.”

İbrahim Bey’in zirai alanda çalışması ve başarısı o günkü şartlar altında çok güç ve teknik yönden imkânsızlıklar olsa da kendisi küçük ama yaptığı işler dev kadar büyüktür. Bugün gibi hatırlıyorum yaz kış demeden ayağında çizmesi diz boyu çamur içinde kışta kıyamette Davadas tarafından gelip bizim köyden ( Büyükkarapınar ) geçerken onu gördüğümü hatırlıyorum. Çok büyük uğraşı ve emek verdi yöreye. Bu nedenle Köyüm Büyükkarapınar Kitabı’na aldığım üç ziraatçıdan biridir İbrahim Bey. O şimdi Kazancı’da ömrünün arta kalan kısımlarını meyve ağaçları arasında dolaşarak yaşıyor. Allah’tan sağlık ve afiyet diliyorum. 
02.04.2017
Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN