404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KURAN’A GÖRE ŞEYTANIN ADIMLARI SEMİNERİ


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından Kuran’a Göre Şeytanın Adımları konulu seminer düzenlendi.
İslami İlimler Fakültesi Tefsir Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ersöz'ün verdiği ve öğrencilerin ilgiyle takip ettiği seminerde Ersöz, Kuran’ı Kerim’de Bakara süresi 168’inci ve 208’inci ayetlerde, Enam suresi 142’inci ayet ve Nur suresi 21’inci ayetlerde şeytanın adımlarının geçtiğini belirterek ayetler üzerinden açıklamalarda bulundu.
Yrd. Doç. Dr. Ersöz, “Kuran’da 'Şeytanın adımlarını izlemeyin' ifadesi dört yerde geçmektedir. İfade aynı olmasına rağmen bağlamları farklıdır. Şeytanın adımlarını izlemeyin, ifadesi üç farklı bağlamda karşımıza çıkmaktadır. Bunlar helâl olan yiyecekleri kendisi için haram kabul etmenin yasaklanması; İslam dininde olmayan, İslam’ın ruhuna aykırı ve temel özelliklerini ifsat edecek, dinde kötü bir teamülün önünü açarak inananlar arasında ayrışmaya sebep olacak uygulamaların yasaklanması; günahsız ve iffetli kadınlara iftira atmak ve müminler arasında fuhşiyatın yayılmasına hizmet etmenin yasaklanmasıdır.” dedi.
"Adım" kelimesinin de şeytanın aldatma yollarının tabiatına dair ipuçları içerdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ersöz, ”Bizzat adımın görülmesi mümkün olmadığından, geride bıraktığı iz takip edilerek şeytanın aldatmasının da gizli olduğu şeklinde değerlendirilebilir. Bunun yanında takip edilen adımlar birbiri ardınca geldiği için ve hedefine yavaş yavaş yaklaştığı için şeytanın aldatmasının bir anda değil bir süreç içerisinde gerçekleştiği görülebilir.” şeklinde konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Ersöz, “Kısacası şeytanın adımlarını izlemek kabilinden günahlar Bakara 168 ve En’âm 142'nci âyetlerde inanan ferdin iç dünyasında; Bakara 208'inci âyette dinin temel yapısında, Nûr 21'inci âyette ise toplumsal yapıda yıkıcı etki yapan günahlardır.” diyerek sözlerini noktaladı.
Konferans katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.
       
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN