404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KUT’ÜL AMÂRE ZAFERİ ANILDI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kültür Ahlak ve Medeniyet Topluluğu tarafından ‘Kût'ül-Amâre Zaferi’ konulu konferans düzenlendi. Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği konferansa konuşmacı olarak katılan Karaman Gençlik Merkezi Müdürü Şaabettin Gezen, Kût'ül-Amâre Zaferinin tarihimizdeki yeri ve öneminden bahsetti.
Gezen, “Kût'ül-Amâre, Türk tarihinin sayısız savaşlarından birisidir. Kût'ül-Amâre, Çanakkale, Sarıkamış Harekatı, İnönü Savaşları gibi bizler için canlarını vermiş olan insanların mücadelelerini unutmamalıyız. Kût'ül-Amâre, 1915 yılında Osmanlı Devleti ile İngilizler arasında gerçekleşen bir savaştır. Ayrıca Amare şehrinin kuzeyinde, Kut kalesinin bulunduğu yarımadadaki kuşatmadır. İki şehir de Basra Körfezinin kuzeyindedir.” dedi.
Gezen, savaşın sonuçlarına değinerek şunları söyledi: ”Kût'ül-Amâre kuşatması sonucunda İngilizler ağır bir yenilgi aldılar. İngiliz tarihçisi James Morris, Kut'un kaybını 'Britanya (İngiltere) askerinin tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi' olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı. Bu çarpışmaların askeri tarih açısından bir başka önemi de bilinen ilk havadan ikmal denemesini, İngiliz ordusunun Kut'taki birliklerinin deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır. Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir. 29 Nisan 1916 yılında İngiliz birlikleri teslim alınmıştır.”
Gezen, sözlerine “Kût'ül-Amâre mücadelesini vatan sevgisi, iman gücü ve inancımızla kazandık. Türk milleti olarak bizi bu hayatta üstün yapan şey maneviyatımızdır. 1946 yılına kadar kutlanan ve daha sonra unutturulan bu zaferi tekrar hatırlatan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek son verdi.
Konferans, çiçek ve plaket takdiminin ardından tablet çekilişi ile sona erdi. 
               
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN