404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KUT'ÜL AMARE ZAFERİNİN 101. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUNOsmanlı ordusunun I. Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'den sonraki en büyük zaferi olan Kut'ül Amare Zaferi'nin bugün yıl dönümü. 19 bin kişilik Osmanlı ordusunda 10 bin civarında şehit ve yaralı ile elde edilmiş bir zafer. 1952 yılına kadar "Kut Bayramı" olarak kutlanan bu gün, İngilizlerin ricası ile bayram olarak kutlamaktan kaldırılır. Bu tarihten sonra da bu zafer yavaş yavaş unutulmaya başlanır.

Ordumuz, Bağdat'ı ele geçirmek isteyen İngiliz ordusunu Irak'ın Kut bölgesinde kuşattı ve 29 Nisan 1916'da büyük bir zafer elde etti. 19 bin kişilik Osmanlı ordusuna karşılık İngilizlerin 40 bin kişilik ordusu vardı. Buna rağmen bu zafer kazanıldı.101 yıl önce bugün sonuçlanan kuşatma sonrasında İngilizlerin 6’sı general, 476’sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. Komutan Halil Paşa'nın karargâha ilk mesajı "Allah’ın yardımıyla Kut'ül Amâre zapt edildi.

500 subay,13 bin İngiliz askeri esir alındığını arz ederim"29 Nisan 1916
Tuğgeneral Halil
"Orduma" başlığıyla başlayan zafer mesajı ise şöyledir:
“Arslanlar! Bugün Türklere şeref, şan; İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprakların güneşli havasında, şehitlerimizin ruhu şad ve handan uçuşuyorlar. Hepinizin pak alınlarınızdan öperek, hepinizi tebrik ederim. Bize 200 yıldan beri tarihimizde okunmayan bir vak’ayı kaydettiren Allah’a hamd ve şükürler olsun. Allah’ın azametine bakınız ki, 1500 senelik İngiliz tarihine böyle bir vak’ayı ilk defa sizin süngülerinizle yazdırdı.”
“Bugüne ‘Kut Bayramı’ adını veriyorum. Ordumun her ferdi her yıl bu günü kutlarken, şehitlerimize Yasinler, Tebarekeler, Fatihalar okunsun.”


Osman Ülkümen


Halil Paşa'nın ordusuna yayınladığı zafer mesajıdır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN