404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E 23 NİSAN BAYRAMI İÇİN İLHAM VEREN ERMENEKLİ KIZ NURİYE GÜR


          Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK “23 Nisan Ulusal Egemenlik çocuk bayramı”
Fikrini  (ilhamını) Cumhuriyetimizin ilanından önce Konya’ da  8  yaşında, 2. Sınıf Ermenekli
Hüseyin  Sıtkı Gür’ün  kızı, Nuriye Gür’e vermişti.
    Gazeteci, Araştırmacı yazar Mustafa  ERTAŞ,  yaptığı  araştırmalarda bugün Konya’da oturan
“Gür ailesinden” ziraat yüksek mühendisi  Remzi GÜR kabileleri ile ilgili şu bilgileri sunar.
“ Babam Ata GÜR 1900 doğumlu, (öğretmen) dir. Dedem, Hacı Remzi GÜR, emmim, babamın kardeşi,
Vefa  GÜR (öğretmen) Sinan GÜR ,Hakim  Vefa  GÜR’ ün evlatları: Şükran GÜR (öğretmen), kardeşi
Ermenek’e ilk sinemayı getiren, İstanbul da “Erçev Vakfında görev alan İlhan GÜR. Ermenek’te otel Müdürü,Ata GÜR, Remzi GÜR’ ün kardeşinin oğludır.Ziraat Mühendisi  Remzi, GÜR, açıklamalarına şöyle devam eder. Ermenek’te  Güllük mahallesi (Havasıl) da otururuz. 1922 yılında Konya’ya bağlı olan Ermenek, yeni il olan Karaman’a 1990 yılında bağlanmıştır.” der.
    Hüseyin  Sıtkı GÜR hakkındaki  kaynak. Aynen şunları yazar “:( Neola ki . net-bilgi kaynağınız-1)
Hüseyin  Sıtkı  GÜR,  Doğum 1875, Ermenek ,Osmanlı Devleti. Ölüm: 20 Ağustos1951 (76 ) yaşında, Meslek
Milletvekili,  Hüseyin Sıtkı GÜR ( D.1875 ) Karaman İlinin ( Ermenek ) (ö.20 Ağustos1951) Türk siyasetçi
Bidayet mahkemeleri ceza dairesi başkanlığı ,savcılık, Ağır ceza mahkemesi Başkanlığı ,İstinaf Mahkemesi üyeliği, T B M M.1.Dönem  Malatya Milletvekilliği yapmıştır .Evli iki çocuk babasıdır.( 1 )”
     Hüseyin Sıtkı Gür  Osmanlı Devleti döneminde  Tokat Baş saçısı iken,  kuvvayi   Milliyeye   katılarak ,  Atatürk’ün
Yanında yer alır. Bu nedenle Hüseyin Gür için Padişah tarafından ölüm fermanı  çıkarılır.
    Hüseyin Sıtkı Gür’ün kızı Nuriye Gür büyür. Dört yabancı dil bilen  Reşat  İdil  ile evlenince  (İDİL)  soyadını alır. Nuriye
GÜR  ( İDİL) olur. T B M M ‘nin 11. Kurucu Milletvekillerinden babası Ermenek’li  Hüseyin Sıtkı Gür’ün kızı  Nuriye İDİL
Uzun yıllar okul kitaplarında yer alan  sekiz yaşında ,  ikinci sınıf öğrencisi  iken Atatürk  ile çekilen  fotoğrafını ,anılarını,
2012 yılında  Anadolu  Ajansı  muhabirine şöyle dile getirir.
    “Fotoğraf çekildiği gün okuldaydım .  İkinci sınıftaydım. Atatürk   Konya  Mevlana Türbesi’ne  yakın bir yerde olan ŞEMS
İsimli  güzel okulumuza geldi. 1922 senesiydi.  Yengem ve dayılarım benim için şapka yaptırmışlardı. Atatürk geldiğinde o
Şapkayı başım giymiştim.  Öğretmenlerim Atatürk’e  götürmem için bana bir buket çiçek verdiler. Yanına gittim. Korkuyla
çiçekleri taktim ettim. Bana kimin kızı olduğumu sordu. Sevinçle beni kucağına alarak “Aferin ilk şapkayı giyen sen oldun.
Arkadaşlarını, çocukları  okulunu seviyor musun ? “  diye sordu. “Çok seviyorum Paşam dedim.” Bir isteğin var mı dedi.”
“Çocukların da bir bayramı olsa “ deyince . Atatürk de “ o halde her sene dünyanın her yerinden çocukları davet edelim,
birlikte oynayın, kaynaşın” dedi. 23  Nisan Çocuk  Bayramı’nın oluşumunda benim Atatürk  ile olan bu diyaloğumun  da
payı olmasının sevinç ve gururunu yaşıyorum.   
  Nuriye GÜR (İDİL) , Atatürk’ün fotoğrafı daha sonra Konya’ya  kendisine hediye olarak gönderdiğini anlatarak, “Fotoğraf çekilirken Atatürk’ün yanında olduğumdan çok heyecanlıydım, zangır  zangır  titriyordum. Atatürk öyle bir adamdı  ki gözlerine bakamazdınız. Projektör gibi gözleriyle içinizi okuyan çok yakışıklı, çok güzel bir adamdı. Sesi gayet mülayim, otoriter bir asker sesi değil, tatlı bir sesi vardı” diye konuştu.
Atatürk babasının da kocasının da hayatını değiştirmiş
Nuriye Gür (İdil), babası Hüseyin Sıtkı Gür’ün, 1915’te Osmanlı Tokat Başsavcısı iken, Kuvayı Milliyecilere katıldığını, yaptığı eylemler nedeniyle hakkında ölüm fermanı çıkarıldığını kaydetti. Çok küçük olmasına karşın yaşadıklarını iyi hatırladığını belirten İdil, şöyle konuştu:
“Konya’daydık. Bir gün evimize üç adam geldi, ellerinde bir kağıt vardı. Babamın yüzünü tanımıyorlardı. Evimize geldiklerinde ev halkı bir yandan adamları oyalarken rahmetli anneannem babamı evin bodrumunda bir yer yatağına yatırıp üzerini örttü. Evde iki dayım vardı. Biri avukat diğeri doktordu. Görevlilerin aramaları sonucunda babam bodrumda bulundu. Doktor olan dayım kendini tanıtarak ‘Bana köyden hastalar gelir, çok ağır olanlara ben ilaç verir yatırırım, iyileştiklerinde evlerine yollarım. Bu adam da bu hastalardan biri’ diyerek babamın hayatını kurtardı.
Nuriye Gür (İDİL ), Atatürk’ün İstiklal Madalyası sahibi babasına, üzerinde “Arkadaşım Sıtkı Gür’e hediyem” yazılı silahı TBMM’de olduğunu belirtti.
Eşi Reşat İDİL’in de Atatürk’ün yaşamını değiştirdiği insanlardan biri olduğunu anlatan İdil, Atatürk’ün 4 dil bilen Ziraat Fakültesi mezunu eşini, bağcılık konusunda ihtisas ve araştırma yapması için ABD’ye gönderdiğini söyledi.
Eşinin ABD Berkeley Üniversitesi’nde üç sene üzümcülük eğitimi aldıktan sonra Manisa’da büyük bir bataklığı kurutup üzerine Türkiye’nin en büyük fidanlığını kurduğunu ifade eden İdil, “Atatürk eşimin de hayatını değiştirdi. Aldığı eğitim ile kocam Ege’ye üzümcülüğü getirdi. Vaktiyle üzümcülük, Anadolu’da Rumların elindeymiş. Savaş sonrası onların Türkiye’yi terk etmesi ile kaybolan üzümcülüğün yeniden hayata geçmesini, Atatürk’ün verdiği olanaklarla kocam sağladı” dedi.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e 23 Nisan’ı çocuklara armağan etme konusunda ilham kaynağı olan TBMM’nin kurucu milletvekillerinden Ermenekli Hüseyin Sıtkı Gür’ün kızı Nuriye Gür (İdil) İzmir’in Urla ilçesinde yaşamını sürdürdüğü yaşlı bakım merkezinde rahatsızlandıktan sonra, Ege Sağlık hastanesine kaldırıldı. Burada zatürre teşhisiyle tedavi gören Nuriye Gür (idil) 2013 yılında hayatını kaybetti.

Kaynak: (1) “TBMM Albümü”.  tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150411082724/ http://www.tbmm.gov.tr:80/TBMM_Album/Cilt1/index.html. Erişim tarihi: 22
Kaynak: (2) Anadolu Telgraf Gazetesi 24 Nisan 2017 Pazartesi            
Doğrudan Doğruya
Mustafa ERTAŞ
Gazeteci Araştırmacı Yazar

       2 Mayıs 2017 -Konya   
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
       
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN