404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MUZAFFER TUTAR'IN MESLEĞİ VE YÜKSELİŞİ (2. BÖLÜM)


Muzaffer Tutar, bakanlığın önemli kademlerinde ve yargının hemen her kademesinde çalışmış, çalıştıkça tepeye doğru tırmanış başarılı bir yargıcımızdır.
Ermenek Hâkim Adaylığı görevine 10 Kasım 1962 tarihinde ilk adımını atar. Yaklaşık bir yıl sonra Hâkimlik stajına ara verip 1963- 1965 yılları arasında yedek subay olarak askerlik görevini yapar. Dönüşte kalan stajını Ermenek’te tamamladıktan sonra atandığı Hanak/Kars Cumhuriyet Savcılığı görevini 1967-1971 yılları arasında yaptı. 1971-1973 yılları arasında Konya-  Sarayönü Cumhuriyet Savcılığı görevini yürütür.
1973 yılında Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılığına atanır ve aynı yıl Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünde Tetkik Hâkimi olarak görevlendirilir.
Adalet Bakanlığında Tetkik Hâkimliği, Müşavirlik ve Başmüşavirlik görevlerinde bulunduktan sonra 1984 yılında Hukuk işleri Genel Müdürlüğü görevine atandır.1991 yılına kadar bu görevde kalır.
1991-1992 yıllarında Adalet Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapar.
07 Haziran1992 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca Yargıtay üyeliğine seçilir. Yargıtay 18. Hukuk Dairesinde göreve başlar. Bu görevi yürütürken 06. 04. 1995 tarihinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirilir..30 Kasım 1995 tarihinde kendi isteğiyle ayrılıp Yargıtay üyeliği görevine döner.
29.01.2001 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilir. Yaklaşık dört yıl başkanlık görevini yürütüp 08 Ocak 2005 tarihinde yasal yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılır.
Emekli olduktan sonra, daha önce iki baskısı yayımlanan   “ Kamulaştırma Davaları “ adlı iki ciltlik kitabını genişletilmiş ve mevzuat değişikliğine uyarlanmış üçüncü baskısını yayınlatır.
Toplam 42 yıl 5 ay süren kamu hizmetlerinin her birisinde Anayasamız başta olmak üzere tüm kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuata, devletimizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin bizi bağlayan hükümlerine ve hukukun üstünlüğü ilkesine uygun ve de vicdanına göre karar vermeye büyük özen gösterir.
Muzatffer Tutar Bey. Yargısal görev dışında kalan idari işlerinde gerek tüm vatandaşlarımızın ve özelde hemşehrilerimizin yasalara uygun ve haklı gördüğü isteklerini dinleyip yardımcı ve yol gösterici olmayı kendine görev bilmiş çok değerli bir hemşehrimizdir.
“Takdir edilmelidir ki hâkimlik, yargı görevi yerine getirilirken tarafsızlığın kuşkuya meydan vermeyecek şekilde özenle korumasını gerektiren bir meslektir. Aksine davranış yargıya olan güveni sarsar.”  diyerek hâkimliğin ve yargının önemine vurgu yapıyor.
İdari görevlerde iken Ermenek’te Hükümet Konağı yanındaki lojmanların planlamaya alınıp yaptırtılmasında ve Cezaevi inşaatının hızlandırılıp açılışının erkene alınmasında gayretli çalışmaları vardır. Ayrıca, Ermenek Adliyesi ve buradaki diğer resmi kuruluşlarının personel açığı ve başka ihtiyaçlarının karşılanmasında girişim ve önemli katkıları olmuştur.
Muzaffer Tutar Bey,
Bu yazının son cümlesininde:

“Size, bütün Ermenekli hemşehrilerime ve ülkemiz halkına sağlık, mutluluk, huzur, dirlik ve düzenlik dilerim. Saygılarımla. “ diyerek sözünü tamamlar.  11.04.2017
Hasan ŞİMŞEK

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN