404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

PEYGAMBER EFENDİMİZ ANLATILDI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Türk Kültürü ve Edebiyatı Öğrenci Topluluğu tarafından Kutlu Doğum programı düzenlendi.
Programın açılış konuşmasını yapan Topluluk Başkanı Gökhan Atalay, Peygamber Efendimizin yaşamış olduğu zorlukları anlatarak, “Bizler birbirimizi sevmeyi, yardımlaşmayı ve paylaşmayı, ahlakın güzelliklerini, insan sevgisini, şefkat ve merhameti Peygamber Efendimizden öğrendik. Bugün de O’nun hayatını Mehmet Şimşir hocamızdan dinleyeceğiz. Bize destek veren ve programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Program, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Ali Kırış ve Grup Sevgi’nin verdiği tasavvuf musikisi dinletisi ile devam etti.
“Peygamber Efendimizi çok seviyoruz fakat O’nu yeterince tanımıyoruz”
Programa konuşmacı olarak katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şimşir, 1400 yıldır İslam aleminde Peygamberimize duyulan sevginin hiçbir zaman bitmediğini ve bu sevginin gün geçtikçe arttığını belirterek, “Peygamberimizin sevgisi hep var ve sevgilerin en büyüğü olarak hayatımızda yer alıyor. Peygamberimizi, ilkeleri ve gösterdiği yolu hayatımıza rehber ederek tanımak ve hatırlamak gerekiyor. Hepimiz peygamberimizin yolundan gitmek istiyorsak bunun için gerçekten gayret göstermeliyiz.” dedi.
Peygamber Efendimizin temelini atmış olduğu kültür ve medeniyetin dünya üzerindeki bütün kültür ve medeniyetlere çok büyük bir katkı ve etkide bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şimşir konuşmasını şöyle sürdürdü: “O’nun temelini attığı bu kültür ve medeniyet; ilim, adalet, hoşgörü ve insana saygı üzerine temellendirilmiştir. Bu dört özelliği iyi bir şekilde anlarsak Müslümanların dünyaya yön verdiği günleri yeniden görebiliriz.”
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelere de değinen Yrd. Doç. Dr. Şimşir, dünya üzerindeki ülkelerin eriştiği teknolojik ilerlemede Müslümanların üstün gayreti bulunduğuna dikkat çekerek, “Peki bugün neden durum böyle değil? Çünkü bugün biz Peygamberimizi çok seviyoruz fakat onu iyi tanımıyoruz. O, okumak için nasıl fedakârlıklar yapmış fakat biz bunu göremiyoruz. Gurur duyduğumuz o Türk-İslam medeniyetini yeniden şahlandırmak için okumalıyız. Kur’an-ı Kerim’den mutlaka istifade etmeliyiz. Adalet kavramını öncelikle kendi hayatımızda hâkim kılmalıyız. O zaman bu kutlu doğum haftaları bir özellik kazanmış olur.” şeklinde konuştu.
Program, plaket töreninin ardından sona erdi.
               
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN