404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

“SADETTİN KÖPEK” KONUŞULDU


İkindi Sohbetlerinde “Sadettin Köpek” Konuşuldu.
GÖKSU: “İktidar ve güç zehirlenmesine tutulan Sadeddin Köpek, hem kendi sonunu hem de Türkiye Selçuklu Devletinin çöküşünü hazırlıyor.”
Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve SÜ Selçuklu Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Doç. Dr. Erkan Göksu, “Selçuklu Vezirlerinden Sadettin Köpek”i anlattı.
İsminin Köpek bin Muhammed olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erkan Göksu, köpek kelimesinin ne anlama geldiğinin tartışmalı olduğunu söyledi.
Selçuklu Veziri Sadettin Köpek’in Türkiye Selçuklu Devleti’nin en güçlü olduğu dönemde yetiştiği ender devlet adamlarından biri olduğunun altını çizen Göksu, Gıyaseddin Keyhüsrev’in tahta çıktığında 12-13 yaşlarında olmasından yararlanarak bütün yetkiyi ve gücü kendinde topladığını, karşı çıkan etkin devlet adamlarını da çeşitli komplolar kurarak birer birer ortadan kaldırdığını, daha sonra sultanlığa talip olduğunu, bir çeşit güç zehirlenmesine tutularak kontrolden çıktığını, sapıttığını ve saptırdığını; hem kendi sonunu hazırladığını hem de devleti büyük bir çöküşe sürüklediğini söyledi.
Göksu özetle şöyle devam etti: “Sultan durumun farkına varıyor ve Sadettin Köpek’i ortadan kaldırmak için Sivaş Subaşısı Hüsameddin Karaca’yı görevlendiriyor. Fakat Hüsameddin Karaca’nın elinden kurtuluyor. Görevi Emir-i Âlem Togan isimli devlet görevlisi tamamlamak istiyor. Onun elinden de kurtularak Şaraphaneye kaçıyor. Orada da Şaraptar tarafından öldürülüyor.”

Program sonunda konuşmacı Doç. Dr. Erkan Göksu’ya günün anısına Mevlâna Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, Selçuklu Araştırmaları Merkezi adına M. Ali Hacıgökmen ve Fikir Sanat Adamları Derneği adına da Seyit Küçükbezirci tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.
 Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN