404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SBİDE TARİHİNE BİR GEZİ (BÖLÜM 1)


"Germanicus (M.Ö. 24 Mayıs 15 - MS 10 Ekim 19) resmi olarak Germanicus Julius Caesar, Tiberius altında Roma İmparatorluğunun mirasçısı ve Almanya'daki kampanyaları ile tanınan tanınmış bir generaldi.

Germanicus, hastalanarak genç yaşta Antakya'da öldü. Ölümü antik kaynaklarca zehir sanılıyor.”(1)
“M.S. 38 yılında Cilicia Tracheia ile Lykaonia’nın bir kısmı Caligula Germanicus tarafından IV. Antiochus ile İotape Philadelphos’a verilmiştir. Antiochus,(2) Genç yaşta Germanicus ölümü, onun erdemli karakteri, çarpıcı vücudu ve askeri ünlemesi nedeniyle Roma halkı sevgisini kazanmıştı. Bu sevgiyi yaşatmak adına “(3) 
Germanicopolis’le (Ermenek) Philadelphia (Akçaalan Köyü yakınları) şehirlerini kurdu. MS. 40 yılında Antiochus krallığını kaybetti.
LASASİS KRALLIĞI
M.Ö ve M. S.1.yüzyıl Ermenek ve civarlarında Sbide, Domitopolis, Lauzudos ve çevresindeki kentleri içine almakta ve decapolis (On kent) olarak da bilinmektedir. 38 yılında İmparator Caligula, Antiochus yönetici atamıştır. Bunun ötesinde bu krallık hakkında bilinen yoktur." (4)
“M.S. 3. yüzyılın sonuna doğru Galatia Vilayeti; Paphlagonia, Galatia ve Psidia’ya, Cilicia - Lykaonia - İsauria Vilayeti de Cilicia ile İsauria’ya bölünmüşlerdi.
Karaman ve Ermenek çevreleri yeni İsauria Vilayeti içerisinde kalmaktaydı.” (5)
“Ermenek yöresinin Roma öncesine ait tarihi konusunda bilgiler yoktur.  Ermenek Roma döneminde GERMANIUS adına kurulmuştur.
Çevresine Roma döneminde büyük gelişme gösteren Decapolis’ten (On kent) söz edilmektedir.  Sbide’de bunlardan biridir.  Ermenek’te ilk bilinen halkı Isauralılardır.” (6)
ROMA ÇAĞI
“Actium savaşından önce Octavia-nus’un tarafına geçen Amyntas’a M.Ö. 36 yılında Antonius tarafından Kleopatra’ya verilen Kilikia Trakheia (Dağlık Kilikya) M.Ö. 30 yılında ödül olarak verilmişti.” (7)
Kral Amyntas,  “Cicero'nun yakın dostu Derbe Antipateri olan prensi öldürerek Romalıların desteği ile Derbe, Isaura ve Kapadokya'nın kontrolünü eline geçirmiştir.(8)
İşgallerine “devam eden vasal kral Amyntas, İsavria’yı sakinleştirmek, halkının direncini kırmak için, bu bölgenin müstahkem ve önemli kenti olan İsavra’yı tahrip etti ve bunun yakınında aynı adı taşıyan bir krala ikametgâh yaptırarak etrafını surlarla çevirttirmeye başladı.” (9)
Vasal Kral Amyntas için yapılan sarayın sütun ayaklarından kalan son parça.
Evet, buraya kadar değişik kaynaklardan alıntı yaparak bir SBİDE TARİHİNE BİR GEZİ yapmış olduk. Ve burada çok önemli bir bulguyu ortaya çıkararak konuya yeni bir bakış açısını ortaya koymak istiyorum. (Devam Edecek)
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

KAYNAKLAR:
(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Germanicus
(2) (W.M Ramsay, Anadolu’nun Tarihi Coğrafyası, s417)
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/Germanicus
(4) (Ramsay W,1890), http://www2.dsi.gov.tr/kutuphane/kitaplar/tarihisuyapilari.pdf
(5) http://www.darsane.com/showthread.php?2857-%C4%B0slamiyet-%C3%96ncesi-Karaman
(6) W.M Ramsay, Anadolu’nun Tarihi Coğrafyası, s417
(7) (W.M Ramsay, Anadolu’nun Tarihi Coğrafyası, s417)
(8) https://tr.wikipedia.org/wiki/Galatyal%C4%B1_Amyntas
(9) W.M Ramsay, Anadolu’nun Tarihi Coğrafyası, s417

Kitap İsteme Adresi: 
Durmuş Ali ÖZBEK
Dumlupınar Mh. Şehitlik Cd.
Özdemir Sk. Özbek Apt.
No: 4/2 42070 Selçuklu – KONYA

 E-Posta İle İsteme Adresi:
durmusaliozbek@hotmail.com

Telefon: 0 535 544 97 67


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN