404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SÜRDÜRÜLEBİLİR ARAZİ YÖNETİMİ VE İKLİM DOSTU TARIM UYGULAMALARI (SAY) PROJESİ


Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın birlikte yürüttüğü, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanıp Konya-Karaman bölgesinde uygulanan "Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları (SAY) Projesi " kapsamında proje sorumluları; Çağlar BAŞSÜSLÜ, Ahmet ŞENDAĞLI ve FAO Ormancılık Uzmanı Peter PECHACEK İl Müdürlüğümüzü ziyaret ettiler.
 Ziyarette İl Müdürü Orhan ÖZÇALIK; "Konya Kapalı Havzasında yer alan Konya ve Karaman illerini kapsayan bu proje ile tabii kaynakların bozulmasının kontrol altına alınması ve zirai faaliyetlerin sürdürülebilir olması hedeflenmektedir. Proje; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte yürütülmekte olup, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından hibe olarak karşılanmaktadır" dedi. İl Müdürü ÖZÇALIK; Bu projenin ilimiz yağış oranının en düşük olduğu Ayrancı bölgesi için çok önemli olduğunu belirterek, projenin uygulama esasları arasında bulunan, tarımda sürdürülebilirliği sağlayamazsak gelecek nesillerin gıda güvenliğini ve yeterli beslenmelerini sağlayamayız" dedi.
Proje kapsamında bozulmuş alanların rehabilitasyonu, iklim dostu tarımsal uygulamalar ve sürdürülebilir arazi yönetimi uygulamaları ile çevresel yapının iyileştirilmesi çalışmaları yapılacaktır. Proje çalışmalarında; mera alanlarının ıslahının sağlanması, tarımın temel yapı taşı olan toprağın korunması için anıza doğrudan ekim yöntemlerinin çiftçilerimize uygulamalı olarak gösterilmesi hedeflenmektedir.  Bu doğrultuda, Ayrancı bölgesinde bulunan 400 dekar alana doğrudan anıza hububat ekimi yapılmıştır. Ayrıca proje kapsamında ilimize 2 adet biyogaz tesisi kurulması planlanmaktadır.
Projenin sonuçları itibariyle bölgenin tarımsal geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade eden İl Müdürü Orhan ÖZÇALIK heyete teşekkür etti. Daha sonra Peter PECHACEK ve heyet yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere proje ekibinden ile birlikte proje çalışmalarını inceledi.


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN