404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ YUFKA TATLILARI


Ekmek Kadayıfı ve Ekmek Helvası
Taşeli yöresine has harika iki tatlıdır.
İçlerinde zerre kadar doğal olmayan madde yoktur.
Şimdi bu enfes yufka tatlılarının imalatını size anlatmaya çalışacağım.
Yufka Ekmeklerden Kadayıf Yapımı
İlk önce kadayıfın imalat aşamalarını ve sofraya geliş hikâyesini anlatalım.
Mahallenin hanımları aralarında gurup oluşturarak dönüşümlü şekilde herkesin kışlık, ramazanlık veya düğünlük yufka ekmeklerini yapmak için toplanırlar.
En geniş aşhanesi bulunan evde toplanan hanımlardan ekmek sahibi sabah erkenden yeterince hamuru yoğurur, şimdilerde fırın olan yerlerde makinelere yoğurtup getiriyorlar.
Sacın başında çevirici, yan taraflarda eğleyici en geride de bezeciler yerini aldıktan sonra yufkanın atılma tavı gelen saca açılan incecik yufkalar becerikli bir el hareketiyle oklavadan sacın üzerine serilir.
Kadayıf yapılacak yufkalar iyice gevretmeden iki kere şişle çevrildikten sonra saçtan alınır ve ayrı bir somat üzerine konur. Yaklaşık duruma göre on yirmi arası tazecik yufka sertleşmeden üçerli beşerli rulolar yapılarak ince ince kıyılır. Herkes kendi kıyabileceği gibi havan denilen bir aletle de kıyılabilmektedir.
Tel tel olan yufka kadayıfı uygun bir tepsiye dizilmeden önce kızarmış tereyağına bölendikten sonra tabanı yağlanmış tepsiye yarısı yayılır onun üzerine de fazla ufalanmamış ceviz serpilir, onun üzerine tekrar kadayıflar serilir onun üzerine de tekrar bol bol ceviz döşendikten sonra pişirilmek üzere fırına veya set üstü ocağa tepsiyle konur.
Pişirme işlemi set üstünde de fırında da olabilir, kadayıfın her iki tarafı da kızarınca alınır. Açık tepside set üstünde pişirildiyse altının üstüne çevrilmesi gerekir, fırında pişerse buna gerek yoktur.
Üzerine doğal üzüm pekmezi, dolandıra dolandıra dökülür. Şimdilerde pekmezi ağır bulanlar hafifletmek için pekmeze biraz su karıştırıyorlar veya pekmez yerine ya da kısmen şeker şerbeti ilave ediyorlar. Bu durumda yani şeker şerbeti giren kadayıf doğallığını kısmen de olsa kaybetmiş olur.
Artık kadayıf servise hazırdır. Serviste halen gelenek hiçbir tarafını yitirmemiş ve sadece tek tepsi olarak ortaya konmaktadır. Bol cevizli ve tereyağlı yufka kadayıfı marifetli hanımlarımızın nazik ellerinden tatmanıza hazırdır.
Bundan elli yıl önce Taşeli kış gecelerinde çocuklar akşamdan sonra ellerindeki lülü denen kabaktan kapları bacalardan sarkıtırlar veya kapılara vararak bir kadayıfa ne lazımsa toplarlar. Toplanan pekmez, ceviz, tereyağı katkısıyla kıyılmış yufkalardan dünyanın en nefis tatlısı olan kadayıf ziyafeti hazırlarlardı.
Ekmek Helvası
Ekmek helvası için üç malzeme lazımdır. Birisi kuru yufka kırıkları, ikincisi tereyağıyla kaynamış pekmez, üçüncüsü de cevzi.
Kırık yufkalar bit tepsiye veya duruma göre bir sahana yüzde elli ceviz içiyle karıştırılarak yerleştirildikten sonra tereyağlı saf üzüm pekmezi üzerine dökülür, ekmek helvası servise hazırdır. Ancak sıcak tereyağlı pekmezi yemeye yakın dökmek gerekir aksi halde yufkalar erime yapabilir.
Sizlere Taşeli yöresinin iki doğal ev tatlısını tanıtmaya çalıştım. Benim şahsen damak tadıma göre bu iki tatlı yöremizde en sevilen ve en sıklıkla yapılan iki tatlısıdır.

Afiyet olsun! 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN