404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TEKEÇATI-BÜK BALIKÇISI VEFAT ETTİ


BAYRAM HASANI (AYAN)
“1985 yılıydı ne zaman boş zamanım olsa soluğu yaylalarda alırdım.
O gün yanıma bir arkadaş bularak (Süleyman Ergun) Bükün boyuna kadar vardık. Hasan Ayvacı da oradaymış bize dereden suya yarı çıplak dalarak balık tutuverdi, dere sahilinde yedik.
Hasan Ayan (Bayram Hasanı) olduğunu öğrendiğim bir Güneyyurtlu Bük boyunda epeyce yer alarak oraları imar ediyordu. Ona uğradık. Kuştan kurttan bahsettik.  Kendisinde bir doğan yavrusu olduğunu ve satacağını söyleyince Süleyman’la hemen atladık üç liraya aldık. Bir kafesin içindeydi etten başka bir şey yemiyordu. Akşam köye dönerken Yukarı çağlar üzerinden döndük. Bu köyün kahvesinde Doğanın kaç lira olduğunu sorunca vatandaşlardan birisi Fiat marka doğan otomobili anlayıp pazarlığa girişmişti.
1940 doğumlu olan Bayram Hasanı askerliğe kadar Söğütlünün gözünde oğlak emiştirmekle hayatını sürdürdü. Burada büyük bir ağılları vardı. “Bayramın oğlağı gibi dağılmak” sözü ondan kaldı.
1960’lı yıllarda askerden dönünce Türkiye’de başlayan Almanya akınıyla o da soluğu Almanya’da aldı. Yedi sene çalıştıktan sonra memlekete dönünce yaylalara büyük ilgi duydu. 1971 yılına kadar bük boyunda Bent başından Halim Hacının yerine Kadar bulunan bük boylarını Gülnarlı  Kösereli aşiretine mensup kişilerden diğer kardeşleriyle beraber satın aldı.
Bu mevkide o zamanlar Gülnar’da oturan Kösereliler bulunuyordu. 1940’lı yıllarda Gargaralılarla sık sık sürtüşmeler yaşayan Kösereliler bu bölgeye gargaralılardan önce yaylamaya çıkarlarsa Gargaralılar çıkmazdı. Gargaralılar önce çıkarsa da Kösereliler çıkmazdı. 1948 yılında Gargaralılar (Güneyurt) bük boylarının tapusunu Kösereliler üzerlerine almayı başardılar.
Bayram Hasanı diğer iki kardeşiyle beraber yaylaların en güzel vadisinde Gülnarlılardan aldıkları yerleri (Hasan Ayan) sonra tek tapuda kendisinde topladı. İsteyenlere biner iki biner metre parselleyerek sattı. Bunun üzerine 2000’li yılların başında büyük bir yayla akını başladı Güneyyurtta.
Bent başından Tolbunar eteklerine kadar herkes bir yer edindi yaylada. Deli muhtar kuzey cepheden Bayram Hasanı güney cepheden Ihlara’yı andıran bük vadisini imara başladılar. Burada Mehmet Zeybek merhumu da unutmamalıyız onun da bu vadide büyük hizmetleri oldu. Halk da bütün su gözlerine fidanlıklar oluşturdu. Alıçlı, Aksu, Akarca Sarınç cıvıl cıvıl olmuştu gelen gidenden.
Biraz daha variyetli olanlar yayla evleri yaptılar. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Güneyyurtta da kırsala dönüş yaşanıyordu. Bent başından Balkusan’a varıncaya kadar karşı yamaçlarda her subaşında evler, çardaklar ve avarlar göze çarpıyordu.
Bu dönemde (1990’lı yıllar) şahsen ben de Mehmet ağabeyimle beraber Merhum Bayram Hasan’ından Bent başında sekiz dönüm yer almıştık. Başına ev de yaptık ve ağaçlandırdık. Zaman zaman misafirlerimize balık ikramı için Bayram Hasan amcanın havuzuna giderdik.
Bir zamanlar sadece erik ve patates yetişen koca yaylanın her tarafı ceviz, kiraz, elma ve her türlü meyve ve sebzeye bahçelik yapmaya başladı.
Merhum Bayram Hasan’ının bükün tam orta yerinde balık havuzu işletmesi yöreye ayrı bir katma değer ilave etti. Deli Muhtarın (H. İbrahim Uyar) da sahibi olduğu arazilerde birçok kişiye iş vermesi, buraları bir sebze meyve cennetine çevirmesi halka büyük ümitler vaat etti.
Bu durum 2010’lu yıllara girilince büyük bir hayal kırıklığına düştü: devlet buraların vakıf olduğu gerekçesiyle büyük meblağlarla işletme ve kira bedeli tahakkuk ettirince halk soğudu. Halkın soğumasının diğer bir etmeni de bük boyunda meyvelerin tez üşümesi ve verimin düşmesiydi.
Bence esas soğuma sebebi Ermenek’ten dolaşarak çok uzun bir yolun kat edilmesidir.
2016 yılında ise son durum son derece iç açıcı ve ümit vericidir. Katrancık / Ardıçlı belen üzerinden yapılan yolun daha da iyileştirilerek yaylalara ortalama 15 km yol kat ederek ulaşılmasıyla bu memleket yeni bir veçheye kavuşmuştur.”
(Buraya kadar yazılanlar “Dünden Bugüne Taşeli’nin İncisi Güneyyurt / Gargara” kitabındaki merhumun hayatından bir kesittir)
Merhum Bayram Hasan’ını Mart 2017’de evinde ziyaret ettim, kendisine “Dünden Bugüne Taşeli’nin İncisi Güneyyurt / Gargara” kitabını imzaladım.  Kitapta kendisinden bahseden bölümleri gösterdim, çok memnun oldular.
Bu görüşmemizde baharın yaylaya gel de balık ikram edeyim demişti, ama nasipte yokmuş. O yetişmedi sezona, eğer ben yetişirsem balık havuzu da çalışırsa bu yaz mutlaka varacağım inşallah.

29 Nisan 2017’de vefat haberini aldığımız değerli abimiz Hasan Ayan’a Allahtan rahmet diler ailesine sabr-ı cemil niyaz ederim. 
Mükremin KIZILCA

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN