404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TYB’DE “MESNEVÎ TERCÜMELERİNDE SON DURAK” KONUŞULDU


Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2017 kültürel etkinlikleri programında, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç yeni yayınlanan Mesnevi Tercümesi hakkında bilgi verdi
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2017 kültürel etkinlikler takvimine bağlı olarak bu haftaki programına, Konya Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla iki dönem Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanlığı görevini yürütmüş olan, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ı konuk etti.
Kırlangıç’ın iki kitap halinde, Hece yayınlarından çıkan Manzum Mesnevi Tercümesi üzerine İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda yapılan söyleşi programına, moderatör olarak Cümle Yayınları Yayın Yönetmeni Muhsin Mete ile Hece Yayınları sahibi ve eserin yayıncısı Ömer Faruk Ergezen katıldılar.
HER KİTABIN BİR KADERİ VARDIR
“Mesnevî Tercümelerinde Son Durak” başlıklı söyleşide, Ömer Faruk Ergezen, “Her kitabın yayıncısı ve yazarı açısından, bir arka planı, bir kaderi vardır” diyerek, uzun zamandır Mesnevi tercümesi basmak istediğini, Hicabi Kırlangıç’a yaptığı teklifi ve nasıl karar verdiklerini, anlattı.
Muhsin Mete, “Mevlâna, devasa dalgaları olan bir ummandır; katmanları olan o ummanda boğulmak da var” diyerek yaptığı girizgahtan sonra Mesnevi tercümesi hakkında aydınlatıcı sorular sordu. Kırlangıç, Prof.Dr.Derya Örs’ün Mesnevi tercümesini kullanmak için kendisinden izin aldığını belirterek, “Diğer Mesnevi tercümeleri aruz vezniyle yapılmış. Aruza uydurabilmek için beyitler aslından kopabiliyor. Biz tercümeyi manzum ve hece vezniyle yaptık. Böylece daha sahih ve metne bağlı kalarak tercüme ettik. Anlam ve içerik olarak metni koruduğumuzu düşünüyorum” dedi.
PEK ÇOK ARAŞTIRMAYA KAYNAKLIK EDECEK
Mesnevî’nin insanı can damarından yakaladığını söyleyen Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, “Bu tercümenin, hem yazmanın nitelikleri ve içeriği, hem de tarihî bir miras olması nedeniyle Mesnevî ile ilgili pek çok araştırmaya kaynaklık edeceğini düşünüyorum” dedi.
MESNEVÎ BİZE HALİFE OLMANIN YOLLARINI GÖSTERİR
Moderatör Muhsin Mete’nin “Mevlâna ve Mesnevî bugüne ne söyler?” sorusunu, Hicabi Kırlangıç şöyle cevap verdi: “Mesnevî bize cesaret verir, izzet-i nefsimizi hatırlatır. Mevlâna yokluktan, kendi nefsini yok saymaktan bahseder. Mesnevî insan haysiyetini hatırlatır. İnsan gibi yaşamanın nasıl olabileceğini, düşünme yollarının ne olduğunu, birey olmanın mahiyetini, insanın kıymetinin nasıl ortaya çıkacağını, kendimizi bilmenin ne olduğunu bize öğretir. Bu nedenle bireysel Mesnevî okumalarına önem vermek gerekiyor. Çünkü bizim ne kadar önemli olduğumuzu gösteriyor. Bu egoizm değil tabi ki, aksine Allah(cc)’ın bize verdiği bir değerdir. Eşref-i mahlukat olduğumuzu hatırlatıyor. Biz çalışıp çabalarız; fakat sahtekarlıkta, hilebazlıkta şeytandan da aşağı olabiliriz, halife de olabiliriz. Bizim görevimiz halife olmaktır. Mesnevî bize halife olmanın yollarını gösteriyor.” Şeklinde cevapladı.
Daha sonra Hicabi Kırlangıç Mesnevî’nin ilk 18 beyitini okudu. 
TYB Konya Şubesi yönetim kurulu üyesi Melahat Ürkmez’in düzenlediği programın sonunda, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’a TYB Konya Şubesi adına katılım belgesi takdim etti. Yayıncı Ömer Faruk Ergezen’e katılım belgesini Prof. Dr. Şaban Çalış; Moderatör Muhsin Mete’ye de Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü takdim ettiler.Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN