404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜBilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olup; en önemli önlenebilir ölüm nedenidir. Tütün ve tütün ürünlerine karşı sistematik bir mücadele verilmemesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir.                 

      Bu nedenle Dünyada ve Ülkemizde sigara kullanımının önlenmesi ve mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda birinci amacımız okul çağındaki çocuklarımız ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında uzman doktor kontrolünde yardımcı olmaktır.

   Ülkemizde “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” sigara ile mücadelede önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 SABİM, ALO 155 Polis,153 Zabıta, ALO 156 Jandarmayı arayarak, ayrıca Yeşil Detektör Uygulaması ile akıllı telefonlarından yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz.

     Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Polikliniklerinin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir.

İlimize 2015-2016 yıllarında gönderilen 6000 paket sigara bırakma ilaçlarının tamamı vatandaşlarımıza doktor kontrolünde tedavi amaçlı dağıtılmıştır. Sağlık Bakanlığımızdan yeni sigara bırakma ilaçları gelmesi halinde dağıtılmaya tekrar başlanacaktır.
Sigarayı bırakmak isteyenlerin vatandaşlarımızın  Karaman Devlet Hastanesi /Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine şahsen veya (182 Sağlık Bakanlığı M.R.S)’den İstediği doktoru seçerek Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlık hizmeti alabilmeleri sağlanmıştır.
Ayrıca İl Genelinde bulunan işletmeler ziyaret edilerek, 4207 sayılı Kanun uygulamaları ve sigaranın zararları hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İşletmelere, otobüs-taksi duraklarına, öğrenci yurtlarına, cami girişlerine 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü farkındalık afişleri asılmıştır.
Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir toplum oluşturmak amacıyla tüm halkımızı sigarayı bırakmaya, fiziksel aktiviteye, sağlıklı beslenmeye davet ediyoruz.

     31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızın gününü kutlar sağlıklı nesillerimizin geleceği için tüm halkımızın ''Dumansız Bir Hava Sahası''  ortamında yaşamasını temenni ederim.

                                                                  Dr.Musa ŞAHİN
                                                             Halk Sağlığı Müdürü


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN