M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KAYIP KÖY AHAD


(16. Yüzyıl) "Ahad cemaati; Ermenek’e bağlı Narluca karyesinde sakin olup, cemaatin bir kısmı ise Adana ve Tarsus sancaklarında kışlamaktaydı. Ermenek’te olan grup 81vergi hanesine sahip Adana Tarsus’taki grup ise 20 bennak, 15 cabadan oluşmaktaydı. Burada bulunan cemaat mensuplarının yaylakları Bulgar ve Hasan Dağı idi.

Ana grup olan Ermenek’teki cemaatin 1300 akça; Adana ve Tarsus’takilerin ise 800 akça vergi hasılı vardır.

Ana grubun 470 akçalık ağnam vergisine karşılık Adana ve Tarsus grubunun ağnam vergisi 400 akçadır ki bu vergi hasılının yarısına eşittir.

Ermenek’te bulunan Ahad cemaatinin 150 akçalık kovan öşrünün yarısı Mehmet b. Karaman vakfına aittir."(1)

Ermenek merkezde ikamet eden Ali Bayındır Ahad Köyü hakkında şunları anlattı:
“Aslen Ağaççatı köyündenim ama sene 1990’dan beri iç içeyiz Ahad yöresiyle... Çocukluk yıllarımız hep buralarda geçti. Şuan oturan yok. 5 sene kadar ikamet ettik. Tarımla uğraştık hem kendi arazimizi, hem de kiralık arazi ekip diktik.

Lanetli bir bölge olduğunu söyler eskiler.
Hızır (as), günleri eğlenceyle geçen Ahadlıların yanına uğrayarak yiyecek, içecek bir şeyler ister. Onlarda ancak bir raks veya oyun karşılığında veririz derler.

Hızır (as) onlara “ikiniz üç, ikiniz bir olmasın” diyerek beddua eder. Orada bulunan kavim her kimse büyük bir musibete uğrayarak ölmeye başlar. Adamlar daha birini defnetmeden biri ölüyormuş.

Ne kadar doğru bilmiyorum, eskiler anlatırdı.

Çok büyük bir mezarlığı var.

Orada eski bir ardıç ağacı var içinde, etrafı hep eski çiviler çakılı. Artık nasıl bir inanış tarzıysa.

Bolca şarap üretilen bir bölgeymiş, ayak izleri hala mevcut.

Eskiden bu köyün Şah İsmail diye birde ağası varmış. Bayağı gaddar birisiymiş ve arazilerini köylülere zorbalıkla açtırmış. Bazı inlerde ismi geçer, İsmailini buna bir örnek. (2)

Ahmet Yüksel Şanlıer :·Hatırladığım kadarıyla AHAD eskiden köy değil, Ermenek'in bir mahallesi idi. Sonradan köy olduysa haberim yok. Yazıdaki öyküyü ise hiç duymadım orada benim de çobanlıkla geçinen tanıdıklarım hatta hısım diyeceğim kimseler var. Örneğin Kaledibi mahallesinden Yemen gazisi İsmail Cevizci'nin hala sağ olan Anakadın teyze dediğimiz kızını orada oturuyor.Eşiyle birlikte kurbanlık besi yaparlar.(3)
Derleme- Araştırma
03.05.2017
Durmuş Ali ÖZBEK

durmusaliozbek@hotmail.com

Dipnot:
(1) 16.yy da İçel ve Çevresinde Bozdoğan Cemaati, İçel ve çevresinde 16.yüzyıl: Yüksek lisans tezi, Yazan: ALPASLAN DEMİR, Tez Danışmanı: DOÇ.DR. ÜÇLER BULDUK, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tarih Bölümü, Sayfa: 44 
(2) Ali Bayındır anlatımı(04.05.2017)
(3)Ahmet Yüksel Şanlıer anlatımı

Abdullah Samedoğlu: Ermenek'in Keşillik Mahallesi Ahad mevkii var
Hasip Kedeles: Keşillih mahallesine bağlı mezra gibi bir yer.
Mükremin Kızılca: Ahad'da beş yıl ne yaptınız Ali bey
Ali Bayındır: Tarımla uğraştık hem kendi arazimiz hem kiralık
Mükremin Kızılca: 1830 yılında Ahad’da yaşayanlar ben de var kaç hane ve kaç kişi yazılı.
Ali Bayındır: Şuan oturan yok, o zamanlar kaç hane ve nüfusa sahip öğrenebilir miyiz?
Mükremin Kızılca: Siz aslen oradan mısınız Ali bey?
Ali Bayındır: Ağaççatı köyündenim ama sene 1990 andan beri iç ilçeyiz. Ahad yöresiyle...çocukluk yıllarımız hep buralarda geçti.
Ali Bayındır: Eskiden bu köyün Şah İsmail diye birde ağası varmış. Bayağı gaddar birisiymiş ve arazilerini köylülere zorbalıkla açtırmış. Bazı inlerde ismi geçer, İsmail ini örnek.
Formun Üstü
Ahmet Yüksel Şanlıer :·Hatırladığım kadarıyla AHAD eskiden köy değil, Ermenek'in bir mahallesi idi. Sonradan köy olduysa haberim yok. Yazıdaki öyküyü ise hiç duymadım orada benim de çobanlıkla geçinen tanıdıklarım hatta hısım diyeceğim kimseler var. Örneğin Kaledibi mahallesinden Yemen gazisi İsmail Cevizci'nin hala sağ olan Anakadın teyze dediğimiz kızını orada oturuyor.Eşiyle birlikte kurbanlık besi yaparlar.

Dipnot:

(1) 16.yy da İçel ve Çevresinde Bozdoğan Cemaati, İçel ve çevresinde 16.yüzyıl: Yüksek lisans tezi, Yazan: ALPASLAN DEMİR, Tez Danışmanı: DOÇ.DR. ÜÇLER BULDUK, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tarih Bölümü, Sayfa: 44 
(2) Ali Bayındır anlatımı(04.05.2017)

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

TEFRİKA ROMAN

YAKINDA BURADAN YAYINLANACAK

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com