404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM (BİGG) PROGRAMI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi, Karaman  ve Konya Teknopark tarafından Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı düzenlendi.
Programa Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi, aynı zamanda Konya InnoPark Girişimcilik  Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Birol Mercan konuk oldu.
Programın açılış konuşmasını yapan KMÜ Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Savaş Sönmezoğlu, "İlimizde fikirleri olan, ticarileşmeyi düşünen kişilere destek vermek amacıyla Konya ilinde bulunan Innopark (Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi) ile sürekli etkileşim halindeyiz. Bugün de özellikle TÜBİTAK tarafından aldıkları, 'Girişimci Rampası' diye isimlendirdikleri bir destek programı konusunda bizlere bilgi verecekler. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ederim." diyerek sözü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı'ya bıraktı.
Kürsüye gelen Botsalı, Karaman'ın sonradan il olmasına rağmen eski illerin bir çoğundan daha gelişmiş durumda olduğunu ve geleceğin Türkiye'sinde çok daha iyi yerlerde olacağını belirterek Innopark konusunda bilgiler aktardı. Botsalı, "Innopark, Türkiye'de altı ortağı olan tek Teknopark'tır. Bünyemizde faaliyet gösteren otuz iki tane firmamız var ve 2019 yılında iki yüz firması olan bir Teknopark olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.
"Üniversitelerde gençlerin girişimciliğe özendirilmesi gerekiyor"
Ardından Botsalı girişimciliğin önemi konusunda, "Türkiye'de üniversiteli işsiz maalesef çok fazla, aslında iş var fakat iş beğenmeyen çok. Bu yüzden aslında gerçek işsizlik çok daha düşük. Dünyanın neresine giderseniz gidin artık en önemli kaynak para ya da insan değil, en önemli kaynak ekonomiler için girişimci kaynaktır. Türkiye ekonomisini büyütmemiz için yeni girişimlere ihtiyacımız var. Üniversitelerde gençlerin girişimciliğe özendirilmesi gerekiyor. Üniversiteler artık mezun ettikleri öğrencilerinin ne kadarının girişimci olduğuna göre değerlendirilmelidir." açıklamalarında bulundu.
Öğrencilerin yoğun ilgiyle karşıladığı programda Prof. Dr. Botsalı'nın ardından kürsüye gelen Doç. Dr. Birol Mercan ilk olarak ekonomik açıdan dünyanın, Türkiye'nin ve birey olarak kendimizin nerede olduğumuzu belirlememiz ve konumumuzu değiştirmek, ilerlemek için neler yapmamız gerektiği konusunda bilgi vereceğini söyledi. Mercan, "Öncelikle ilk iş olarak kendimizi kurtarmamız, daha sonra ülkemizi ve dünyayı kurtarmamız gerekiyor. Bunun için de girişimci olmalıyız. Girişimci, riskli ve belirsiz ortamlarda büyüme amacıyla fırsatları inceleyen ve bu fırsatlardan yararlanmak için kaynakları bir araya getirip yeni bir işletme kuran kişidir." diyerek girişimci insanı tanımladı.
"Bir fikriniz mi var?"
Innopark'ın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında Türkiye'deki yirmi beş teknopark arasından ilk yediye girdiğini belirten Mercan, "Birey ya da takım olarak inovatif veya teknolojik bir ürün, süreç geliştirme fikriniz varsa bu fikrinizi TÜBİTAK destekli Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Programı desteğiyle hayata geçirebilirsiniz. Program kapsamında desteklenecek iş fikirleriniz bazı kriterlere göre değerlendirmeye alınacaktır. Bu kriterler; fikrinizin inovatif olma özelliği, başarılı bir iş planına uygun olup olmadığı, katma değer sağlama ve ihracat potansiyelinin olması gibi özelliklerdir. Ayrıca fikrinizi uygulamanın rutinin ötesinde bazı Ar-Ge veya teknolojik doğrulama faaliyetlerinin uygulanmasını gerekli kılması gerekir." dedi.
Son olarak, "Innopark ile engellerin arkasındaki fırsatları değerlendirerek fikirlerinizi hayallerin ötesine geçirebilirsiniz." diyen Mercan, tutkusu olan herkesi Innopark'a beklediklerini belirtti.
   
   
   
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN