404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

EĞRİGÖL GEZİMİZ


Sevgili Ulvi “Eğri Göl Gezisi var gidermişin” diye sordu; güzel bir hafta sonu geçirmeyi umut ederek anlaştık ve 6 Mayıs 2017 Cumartesi akşama doğru Konya’dan Gezlevi (Korualan) Mahallesine doğru yola çıktık. Gün batımı sonrası Hasan Sayın’ın evine giderek burada misafir olduk. Güler yüzlü, gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi seven, doğa aşığı, memleketini ve bölgesini tanıtmak için tüm gücünü kullanan biri. Hoş sohbet bir gecenin ardından, sabah 05:00 de kalkıp yola çıkmak üzere dinlenmeye çekildik. Sohbette kekiği dal dal saklamanın daha güzel olacağın, zeytini olgunlaştırmak için şebeke suyunun kullanmamamızı, kaynak suyu kullanmamız gerektiğini öğrendik.
7 Mayıs 2017 Pazar günü Sabah erkenden uyanıp, kahvaltımızı yaptık ve gün doğumuna yakın Ulvi Öztürk ve Hasan Sayınla birlikte ekiple buluşma yeri olan Dedemli’ye gittik. İlk gelen Hasan Hüseyin Kahrıman oldu, kros motoruyla gelmiş sabah ayazında  Sonra Hikmet Aktağ bir arkadaşıyla, Özcan Doğan, Üzeyir Gümüş, Adnan Taşçı, Durmuş Ceylan ve Mustafa Ünal’dan oluşan 11 kişilik bir ekip ve dört araçla yola çıktık.
Uzun ve dik yamaçlı bir yolculukla Geriş Dağı Yamaçlarında gidebileceğimiz yere kadar araçlarla çıktık, yolun devamı karla kaplı olduğu için araçlarımızı park ederek eşyalarımızı alıp yaya olarak yola devam ettik. Dik yamacı tırmanmak oldukça zor oldu, yaş ve hamlık dolayısıyla genç arkadaşlara ayak uydurmam mümkün olmadı ve siz devam edin deyip dinlene dinlene zirveye kadar zor da olsa çıktım. Benimle beraber Ulvi Öztürk de eşlik etti. Zirve sonrasında arazi düz ya da tatlı rampalı olduğu için zorlanmadan yola devam ettik.
Yol boyu türlü türlü çiçekleri hayranlıkla seyredip fotoğraflamaya çalıştık. 12 Kilometrelik bir yürüyüş sonrası Eğri Göl’e ulaştık. Guruptaki arkadaşlar çoktan gelmişler yemek hazırlığına başlamışlardı. Arkadaşların hazırladıkları sucuklu yumurta nefisti, bir de tavanın sapı yanmasaydı.  Göl kenarı sarıçiçeklerle doluydu, yamaçlarda ters laleler, normal laleler ve farklı çiçekler açmıştı.
Yol yorgunluğuyla ayakkabılarımızı ve çoraplarımızı çıkarıp pantolon paçalarını yukarı sıyırarak üzeri buz kaplı Eğri Göl’e girmek ayrı bir keyifti. Soğuk su ayaklarımıza iyi geldi. Yemek sonrası arkadaşlar biraz dinlenelim sonra yola çıkalım deseler de, hareketlenme başladı. Arkadaşlara yine ayak uyduramayacağımı düşünerek Ulvi’ye biz çıkalım arkadaşlar nasılsa yetişirler deyip yola çıktık.
Yine doğanın güzelliklerinin fotoğraflarını çekerek yola devam ettik. Bol çiçekli bir bölgede Ulvi çiçek fotoğraf çekerken, ben yola devam edeyim, sen yetişirsin deyip dinlene dinlene yürüdüm. Dönüş yolu yine 12 Kilometre. Ulviden uzaklaştıkça, arkama dönüp bakıyorum gelen giden yok. Hayli yürüdükten sonra bir tepede ancak görebildim arkadan gelen gurubu. Tabi ben onları onlar beni merak ettikleri kesindi. Çünkü benim merakım, yolda kaybolmuş olabileceğimi düşünüp aramaya çıkabilirlerdi. Ama geçtiğim yerlerdeki kar üzerindeki ayak izimin taze olduğunu görüp yola devam ettiğimi anlarlar diye düşündüm. 
Zaman zaman ayaklarım çekmese de, kaslarım zorlansa da zorla araçları bıraktığımız yamaca gelebildim. Tabi yol boyu kaybettiğim sıvıyı almak için hayli su içtim. Üzerimdeki ıslanan giysileri çıkarıp oturdum arabada. Sonra arkadaşlar geldi ve günün kritikleri ile arabalara bindik ve tekrar Dedemli’ye gelip çay içtik, dinlendik. 
Gün bitmek üzere olması ve Konya’ya geri dönecek olmamız; diğer arkadaşların da geldikleri, Hadim, Seydişehir, Gezlevi (Korualan)’a dönecekleri için vedalaşıp ayrıldık
Hoş bir gezi, güzel bir gün oldu benim için. Yeni dostlar edinmenin mutluluğu ayrı bir güzel. Gelecek yıl Eğri Göl gezisine gider miyim bilemiyorum ama, hayli yordu beni.
Bana katlandıkları için guruptaki dostlara teşekkür ediyorum.Ramazan BAHAR

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN